VÝBĚR NEJLEPŠÍHO JISTÍTKA – KYBLÍKU

VÝBĚR NEJLEPŠÍHO JISTÍTKA – KYBLÍKU

Kyblík je asi nejrozšířenější jistítko do skal i na stěnu. Relativně blbuvzdorné a jednoduché na ovládání – přesto potřebuje patřičný cvik a výcvik. Při slanění kyblík třídí prameny lana a v „reverso/guide“ módu umožňuje jištění jednoho či dvou druholezců. Znalci však umí z kyblíku vytěžit ještě více. Vybrali jsme několik nejrozšířenějších kyblíku mezi lezci. Porovnali je, přidali jsme k nim naše komentáře a vybrali našeho favorita.

CO JE TO KYBLÍK?

Kyblík je jistítko, které vyžaduje při jištění vaši pozornost a znalost metodiky brzdící ruky. Při výběru kyblíku si odpovězte, jak budete kyblík používat a s jakými lany. Pro lezení pouze na stěně by vám mohl stačit kyblík pouze pro jednoduché lano s jedním slotem – nikdy nebudete jistit na dvou lanech a zvládnete to bez slaňování. Do skal je lepší kyblík s dvěma otvory pro případné slanění nebo jištění na polovičních či dvojitých lanech. A pro pokročilé skalkaře nebo alpinisty je zcela vhodný kyblík s reverso/guide módem – těm se věnujeme v tomto článku. Extra kapitolou jsou kyblíky, které nabízejí blokovací funkce, asistované slaňování apod., kterým se v tomto článku však nevěnujeme.

Testování a výběr nejlepšího kyblíku redakcí Světa Outdooru
Testování a výběr nejlepšího kyblíku redakcí Světa Outdooru

S KYBLÍKEM BYSTE MĚLI ZVLÁDAT

• Správné vložení lana
• Správné spojení s vhodnou karabinou a jistícím okem sedáku
• Správnou techniku podávání či dobírání lana
• Správné jištění a zachycení pádu
• Správné a plynulé spouštění
• Blokaci kyblíku – při jištění i slanění
• Bezpečné slanění
• Správné jištění 1 nebo dvou druholezců
• Záchranné techniky
• Triky jako např. „alpine grigri“, spouštění z reverso módu, vytvoření šplhadla, apod.

KYBLÍKY V AKCI

Na trhu je x kyblíků různých konstrukcí, designů a barev. Jenom některé jsou však dobré nebo nejlepší. Naštěstí některé ty opravdu nepovedené neviditelná ruka trhu poslala do historie a setkáte se s nimi výjimečně.

SPRÁVNÝ KYBLÍK PRO LANO NEBO NAOPAK?

To nejdůležitější na kyblíku je pravděpodobně kromě barvy doporučený průměr lan, se kterými si kyblík rozumí. Obecně lze říct, že všechny krajní hodnoty v průměrech jsou ty, kdy to ještě jde, ale ideál je někdy uprostřed. Někteří výrobci rozlišují i použití pro jednotlivé druhy lana (jednoduchá, poloviční a dvojitá). Další roli při souznění lana a kyblíku jsou stáří, vlhkost případně led a námraza na lanech či laně.

PŘÍLIŠ TENKÉ LANO. CO HROZÍ?

Tenké lano se v kyblíku může skvěle podávat, ale problém může nastat při slanění (lano jede rychle a ruce pálí), ale především tenká lana nemusí fungovat v módu REVERSO/GUIDE při jištění druholezce. A to může být opravdu velmi nebezpečné? O co jde? Tenká lana si mohou v kyblíku vyměnit pozice – horní zatížené druholezcem se dostane pod dolní – jistící a nastane prokluz.

POZOR na správné průměry lan - překřížení lan v kyblíku při jištění druholezce
POZOR: na správné průměry lan – překřížení lan v kyblíku při jištění druholezce

VHODNÁ KARABINA PRO JIŠTĚNÍ KYBLÍKEM

Lezce též okrajově a k jejich škodě zajímá i karabina či karabiny, které používají společně s kyblíkem. Tento výběr je často podceňovaný, a to ke škodě lezců. Karabina, která se vkládá do kyblíku v reverso módu (ta napříč), by měla mít takový průřez, aby se vám dobře dobíralo a případně uvolňovalo lano i pod zatížením. Případně, aby vám fungovalo „pumpování“ karabinou. Samozřejmostí je, že všechny karabiny jsou s pojistkou zámku.

ZÁVĚR

Až si vyberete ten svůj kyblík. Ten pravý. Seznamte se s ním a pravidelně kontrolujte jeho stav a opotřebení – ostré hrany a otřepy mohou fatálně poškodit lano. Vaši pupeční šňůru.

VÝBĚR KYBLÍKU PODLE REDAKCE SO.CZ

CO JSME HODNOTILI?

Především manipulaci s lanem při podávaní (dávání) lana prvolezci. Slanění. Dobírání v reverso/guide módu a uvolnění druholezce (jeho spouštění). Dále jsme se zaměřili i na další přidané hodnoty či vychytávky pro lezce. Ve výběru nenajdete kyblíky s asistovaným brzděním. Ty mohou být v jiném extra článku. Výběr i hodnocení je subjektivní, avšak nezávislé. U každého kyblíku jsou uvedeny základní parametry, krátký technický popis, náš komentář a verdikt. Seřazeno podle nejlepší a ty další.

rock-empire-twin-svet-outdoorumammut-nordwand-svet-outdooru
ROCK EMPIRE – TWINMAMMUT – NORDWAND ALPINE BELAY
Hmotnost: 76 gHmotnost: 80 g
Průměr lana: 7.8-10.5 mmPrůměr lana: 7.5-10.5 mm
Infocena 809 KčInfocena 949 Kč
Popis: Twin je osvědčená slaňovací a jistící pomůcka s inovativní patentovanou konstrukcí v závěsné části, tato konstrukce umožňuje lepší flexibilitu při instalaci do různých druhů fixních bodů.Popis: Inovativní a velmi odolný jistící prostředek od firmy Mammut, vhodný pro lezení na jednoduchém, polovičním i dvojitém laně o průměrech od 7.5 až 10.5 mm. Brzdné drážky a povrch zadní kluzné plochy vedoucí lano jsou vyrobeny z oceli odolné proti oděru, která chrání tyto části před opotřebením vzniklé třením lana.
SO.CZ: Pro tenčí lana rychlejší jistítko. Při slanění to může fičet. Podávání i dobírání excelentní. Uvolnění druholezce jde velmi dobře – jednak díky dobře tvarovanému 4. oku na kyblíku, ale hlavně kvůli možnosti si kyblík zavěsit podle potřeby do nejsprávnější polohy a tak, aby se třeba neopíral o skálu. Tohle je prostě pecka a body plus.
SVĚT OUTDOORU – DOPORUČUJE
SO.CZ: Nezničitelný kyblík, který maká již několik let v kuse na skalách, písku a na horách. Tam, kde normální kyblíky končí a musíte je vyřadit, tento držák ani neví, že ho používáte. Jediné opotřebení je na klasickém místě – na přepážce mezi sloty ze spodní strany, kde se opírá a naráží karabina. Tohle místo je z hliníku. Jedná se o kyblík, který dělá přesně to, co má a manipulace je bezchybná. Podávání lana i slanění. Blokace v reverso/guide módu bez obtíží. Uvolnění – překlopení kyblíku pro spuštění druholezce jde dobře.
SVĚT OUTDOORU – DOPORUČUJE
Kyblík ROCK EMPIRE Twin umožňuje libovolný směr zavěšení v módu reverso-guide
Kyblík ROCK EMPIRE Twin umožňuje libovolný směr zavěšení v módu reverso/guide
Takřka nezničitelný kyblík MAMMUT NORDWAND ALPINE BELAY
Takřka nezničitelný kyblík MAMMUT NORDWAND ALPINE BELAY
climbing-technology-be-up-kyblik-vyber-test-svet-outdoorupetzl-reverso-test-vyber-svet-outdooru
CLIMBING TECHNOLOGY – BE UPPETZL – REVERSO
Hmotnost: 85 gHmotnost: 57 g
Průměr lana: Jednoduchá: Ø 8.6-10.5 mm / Poloviční a dvojitá: Ø 7.3-9.0 mmPrůměr lana: Jednoduchá lana: 8.5-10.5 mm / Poloviční lana: 7.1-9.2 mm / Dvojitá lana: 6.9-9.2 mm
Infocena 745 KčInfocena 843 Kč
Popis: Praktické jistítko s netradičním kompaktním designem vhodné pro použití s jednoduchým, polovičním i dvojitým lanem. Při uvolnění jednoho lana je možné ponechat druhé v zajištěné pozici. Možnost jištění dvou druholezců nezávisle na sobě (Guide mode). Možnost spuštění visícího druholezce. Zároveň lze druhého dojišťovat při lezení nahoru, obě lana fungují naprosto nezávisle.Popis: Již legendární model jistítka Reverso v x-té verzi je oblíbený mezi spáraři, lezci vícedélek a horolezci.  Pro rok 2019 ještě lehčí a s přepracovaným tvarem. Kyblík lze použít jak na jištění prvolezce nebo jednoho či dvou druholezců (režim Reverso), tak i ke slaňování.
SO.CZ: Dnes již klasický kyblík, který dobře brzdí při slanění i na tenkých lanech. Podávání i dobírání bez problémů. Uvolnění z reverso/guide módu jde jednoduše, ale ne nějak výrazně snadněji, než je tomu u jiných kyblíků. A pozor při použití malé D karabiny v tomto módu pro zavěšení do 3. oka. Pak prostě nefunguje a druholezce nespustíte. Nevěříte? Vyzkoušejte si to.
SVĚT OUTDOORU – UNIVERZÁL
SO.CZ: Na první REVERSO jsme před 23 lety koukali jako na zjevení. Jednalo se tehdy o ohnutý plech, ale „reverso“ mód, možnost slanění a jištění byly něco, co posouvalo vývoj od dob Stichovy brzdy, zase o kousek dál. Jedná se o vychytaný a prověřený kousek, který nás nijak nezaskočil. Vše funguje tak, jak má. Kolikátá je to už generace?
SVĚT OUTDOORU – UNIVERZÁL
Univerzální kyblík CLIMBING TECHNOLOGY BE UP
Univerzální kyblík CLIMBING TECHNOLOGY BE UP
Kyblík Petzl Reverso - stálice mezi kyblíky
Kyblík Petzl Reverso – stálice mezi kyblíky
black-diamond-kyblik-atc-svet-outdoorudmm-pivot-kyblik-vyber-svet-outdooru-test
BLACK DIAMOND – ATC GUIDEDMM – PIVOT
Hmotnost: 80 gHmotnost: 72 g
Průměr lana: 8.1–11 mmPrůměr lana: 7.3 až 11 mm, optimalizováno pro průměry 8 až 10.5 mm
Infocena 879 KčInfocena 919 Kč
Popis: Multifunkční jistítko od značky Black Diamond, které využijete jak při tréninku na stěně, tak i náročném lezení v horách a na skalách. Je možné ho použít k jištění na jednoduchém, dvojitém i polovičním laně a ke slaňování. Dále nabídne prostorné očko k založení do štandu a menší k jištění druholezce. Dostupný i ve verzi Alpine Guide pro lana: 6.9–9 mm.Popis: Díky inovativnímu a patentovanému systému Pivot je odblokování druholezce po větším pádu jednodušší a rovněž jeho spouštění je plynulejší, s méně výrazným přechodem mezi blokací a spouštěním. Lze také spouštět i jen jednoho ze dvou druholezců. Při správné technice jištění zajistí bezpečné a jisté chycení pádu a také kontrolované spouštění a slaňování.
SO.CZ: Kyblík, který dal jméno způsobu dobírání v „guide“ módu. Jedná se o odlehčenou klasiku velmi oblíbeného kyblíku GUIDE 1.0. Rozšířený to kyblík na českých skalách. Jedná se o kompaktní a jednoduchý kyblík, který dělá svou práci a maká jako úderník. Vše chodí plynule.
SVĚT OUTDOORU – UNIVERZÁL
SO.CZ: Inovativní přístup a vylepšení něčeho tak jednoduchého, jako se kyblík jeví. Slanění je plynulé a kyblík dostatečně brzdí. Podávání a dobírání prvolezce jde bez zádrhelů a zasekávání. Dobírání druholezce bez zbytečné námahy. A spouštění? Před testováním jsem si mysleli, že to půjde samo, ale řešení s osou pomáhá jen do určité míry. Stejně je třeba nasadit extra karabinu nebo vytvořit „kladku“ pro uvolnění lana při spouštění druholezce.
SVĚT OUTDOORU – DESIGNOVÝ KOUSEK
Kyblík DMM PIVOT s výklopným okem
Kyblík DMM PIVOT s výklopným okem
singing-rock-shuttle-kyblik-vyber-test-svet-outdooruocun-habu-kyblik-testovani-vyber-svet-outdooru
SINGING ROCK – SHUTTLEOCUN – HABU
Hmotnost: 65 gHmotnost: 68 g
Průměr lana: 7.8-10.5 mmPrůměr lana: Jednoduchá lana 8.5–10.5 mm / Poloviční lana 7.1–9.2 mm / Dvojitá lana 7.0–9.2 mm
Infocena 490 KčInfocena 619 Kč
Popis: Jistící a slaňovací pomůcka, designován pro dvojitá, poloviční i jednoduchá lana. S malými rozměry a nízkou hmotností.Popis: Všestranné jistítko vhodné na sportovní i vícedélkové lezení. Univerzální kýbl kompatibilní s širokou škálou lan různých typů a průměrů, který je vhodný pro použití při sportovním, tradičním i vícedélkovém lezení. Jistítko lze následně pomocí expresky nebo karabiny jednoduše odblokovat a druholezce v případě potřeby spustit.
SO.CZ: Kompaktní tvar a ve své době revoluční řešení zavěšovacího bodu pro jištění druholezce v reverso módu. Práce s kyblíkem je plynulá avšak při dávání lana prvolezci se lano někdy zasekává a podávání jde ztuha. Pouze je nutné si vyzkoušet a najít nejvhodnější tvar a průřez karabiny pro zavěšení do štandu při dobírání druholezce v módu reverso/guide tak, aby při uvolňování nedocházelo k opíraní karabiny o tělo kyblíku.
SVĚT OUTDOORU – POMĚR CENA/VÝKON
SO.CZ: Na tohle jistítko jsme se hodně těšili a vypadalo to, že přichází něco nového. Ale nepřišlo. Uvolnění druholezce navrhovaným způsobem prostě nefunguje. Jedna proto, že není jednoduché najít ve vaší paletě karabin ta vhodné pro vložení do kyblíku a vytvoření páky. A taky nám to ani jednou nefungovalo a k uvolnění lana ani ke spuštění nedošlo. Takto zamýšlená páka a technické řešení nefunguje. Jinak slanění je super i na tenkých lanech. Podávání lana se někdy seká a je třeba kyblíku trochu pomáhat a nechávat ho uvolněný tak, aby se lano nezasekávalo.
SVĚT OUTDOORU – VIZ KOMENTÁŘ
Testování kyblíku Ocun HABU
Testování kyblíku Ocun HABU

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: