RECENZE: YATE NESTO – PÉŘOVÉ HNÍZDO

RECENZE: YATE NESTO – PÉŘOVÉ HNÍZDO

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku YATE NESTO
Typ výrobku spacák
Použití spacáku Na běžnou turistiku od jara do podzimu
Materiál - svršek 380T Micro nylon DWR
Materiál - vnitřek 380T Micro nylon DWR
Materiál - náplň (celý popis) 530 g kachní peří 80/20 - 600 Cuin
Hmotnost 850 g
Plnivost peří 600 cuin
Teplotní parametry - komfort Ž -2 °C
Teplotní parametry - komfort M -10 °C
Teplotní parametry - extrém -25 °C
Počet osob 1
Výbava 1 Obal
Výbava 2 S karabinky pro zavěšení
Infocena 3 990 Kč
Dodává YATE
Více info na www.yate.cz/

Zaujalo mě

  • Kvalitní péřová izolace
  • Karabiny k zavěšení
  • Jednoduchost
  • Možnost sepnutí okrajů underqulitu
  • Možnost použití i jako péřová deka

Shrnutí recenze

V jednoduchosti je YATE NESTO je péřová deka pro účinnou izolaci hamaky z vnější strany. Navíc se dá použít díky obdélníkovému tvaru i jako deka. Testováno i jako topquilt!

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Smyslem underqulitu je poskytnout dokonalou izolaci při ležení v hamace. Přináší oproti spaní v hamace s karimatkou obrovskou výhodu – nemusíte kontrolovat karimatku pod sebou. Underquilt drží pod vámi stále na stejném místě. Nikam neutíká. A ze spodu je vám stále teplo. Jedná se v podstatě o péřovou deku s pružnými šňůrami zavěšenou pod hamakou tak, aby k ní těsně přiléhala, ale vy jste peří nestlačovali vaší vahou.

Tepelný komfort s YATE NESTO cítíte okamžitě
Tepelný komfort s YATE NESTO cítíte okamžitě

Peří v underquiltu zůstává načechrané a tím si zachovává vynikající izolační schopnosti, tedy hřejivost. Deka má stahování jak podélné, tak příčné na koncích, aby co nejlépe přiléhala k hamace. Na každém konci je za tímto účelem navíc přidán péřový límec.

Po vybalení YATE NESTO rychle nabere loft
Po vybalení YATE NESTO rychle nabere loft

MATERIÁL

O izolaci se stará kvalitní prachové peří. Toho je v péřové dece NESTO 530 gramů. Jedná se o kachní peří v poměru 80/20–600 Cuin. Peří je uloženo v komorách H konstrukce. Použitá tkanina je 380T Micro nylon s DWR úpravou. Vnější i vnitřní materiál je jemný a příjemný na dotek. Hmotnost peří nejsme schopni během testu změřit, ale při převážení celého underqulitu YATE NESTO včetně obalu jsme naměřili hodnotu 910 g.

Rozložený underquilt YATE NESTO s jednou staženou stranou
Rozložený underquilt YATE NESTO s jednou staženou stranou

STŘIH A VELIKOSTI

Délka underquiltu je 200 cm a na šířku má 110 cm. Měření potvrdilo udávané parametry. Po roztažení se jedná takřka o obdélník, který můžete použít i jako péřovou deku – přikrývku. Při troše kreativity z něj můžete sepnutím vytvořit i topquilt a zasunout do něj karimatku. Vyzkoušeno!

Stlačit by šel underquilt YATE NESTO až na polovinu
Stlačit by šel underquilt YATE NESTO až na polovinu

VYCHYTÁVKY

Hlavní vychytávkou jsou podélná elastická lanka, která jednak slouží k vypnutí underquiltu pod hamaku a taky ke stažení a přilehnutí k hamace. Elastický kord se stahuje samosvorkou a k zavěšení slouží S karabina. Tu lze díky relativně veliké světlosti cvaknout i přímo na hamaku. Maximální rozpětí včetně vlastního underqulitu jsem naměřili na 4 m. Což by mělo být dostačují pro všechny typy hamak, které snad nejsou delší než 4 m. Vyzkoušel jsem i možnost sepnutí horní strany YATE NESTO při ležení. Improvizovaně lezeckými karabinami a nově pomocí YATE svorkami KROKODÝL, což funguje ještě lépe.

S karabinka s elastickými šňůrami zavěšená na konci hamaky - YATE NESTO
S karabinka s elastickými šňůrami zavěšená na konci hamaky – YATE NESTO

ZAVĚŠENÍ

Osobně nejdříve zavěsím hamaku a vyladím výšku a napětí. Pak vybalím YATE NESTO do hamaky tak, aby underqulit nemusel ležet na zemi.

YATE NESTO dávám nejprve do hamaky tak, aby neležel na zemi a takto zavěsím pomocí elastických lanek a S karabinek
YATE NESTO dávám nejprve do hamaky tak, aby neležel na zemi a takto zavěsím pomocí elastických lanek a S karabinek

Následně vypnu NESTO pomocí elastických popruhů a S karabinek na konce hamaky a na závěr takto vypnutý underqulit přehodím pod hamaku a případně dotáhnu podle potřeby izolační límce tak, aby z prostoru mezi hamakou a underqulitem neunikal teplý vzduch. Nezabere to ani minutu a můžete si hned lehnout.

Přehození YATE NESTO pod hamaku
Přehození YATE NESTO pod hamaku

TEPLOTNÍ URČENÍ A POUŽÍVÁNÍ

Výrobce uvádí teplotní určení takto jako komfort -2 °C, mezní -10 °C a extrémní jako -25 °C. NESTO bylo testováno v jarním období a minimální ranní teploty atakovaly 0 °C. Při takovém spaní nebo ležení jsem necítil žádný chlad odspodu. Ležení bylo komfortní, a hlavně není nutné pod sebou hlídat karimatku.

Další noc v hamace s YATE NESTO
Další noc v hamace s YATE NESTO

BALENÍ

Výrobce uvádí, že obal je kompresní. Zaslaná verze však nabídla pouze obal se stahováním samosvorkou. Za mě si myslím, že YATE NESTO dovoluje větší kompresi, avšak na druhou stranu je vždy lepší, peří takto extrémně nestlačovat. Rozhodnutí je na vás.

Velikost zabaleného underquiltu YATE NESTO
Velikost zabaleného underquiltu YATE NESTO

VERDIKT TESTERA

Osobně miluji spaní v hamace. Doposud jsem používal pod sebe jako izolační vrstvu karimatku skládací karimatku YATE WAVE ALU, ale spaní s underqulitem YATE NESTO dodalo tomuto způsobu nocování a ležení v hamace nový rozměr. Už nechci jinak! Pouze pro nošení nebo transport určitě použiji extra obal ze spacáku s kompresními popruhy tak, abych objem zmenšil na minimum.

Díky elastickým šňůrám i při sepnutém underquiltu nejste zcela stažení - YATE NESTO
Díky elastickým šňůrám i při sepnutém underquiltu nejste zcela stažení – YATE NESTO

Další informace

yate-logoFirma YATE je původní česká společnost, která byla založena v roce 1991 s cílem dodávat nejenom na tuzemský trh výrobky související s aktivitami v přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: