RECENZE: YATE LIGHT ONE – STAN PRO JEDNU OSOBU

RECENZE: YATE LIGHT ONE – STAN PRO JEDNU OSOBU

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku YATE LIGHT ONE
Typ výrobku stan
Použití stanu turistické
Materiál tropiko Polyester, 2 000 mm H2O
Materiál vnitřní stan Prodyšný polyester + moskytiéra
Materiál - podlážka Polyetylen, 2 000 mm H2O
Hmotnost 1500 g
Výška postavy Max. do 190 cm
Šířka v obalu 47 cm
Průměr v obalu 14 cm
Dostupné velikosti Délka: 245 cm, Šířka: 85 cm (v nohách cca 60 cm), Výška 70 cm (v nohách cca 35 cm)
Počet vchodů 1
Počet osob 1
Výbava 1 15 ocelových kolíků
Výbava 2 Pár vypínacích šňůr
Výbava 3 Zipový obal s madly
Výbava 4 Konstrukce: Sklolaminát 7.9 mm
Infocena 2 290 Kč
Dodává YATE
Více info na www.yate.cz/

Zaujalo mě

  • Jednoduchá stavba
  • Moskytiéra
  • Dvě apsidy

Shrnutí recenze

Lehký dvouplášťový stan pro jednu osobu. Stan pro spaní ve volné přírodě. Lehký a malý po sbalení, snadný na postavení. Pevná konstrukce díky dvěma prutům 7,9 mm. Vhodný zejména pro trekking a cyklistiku. Stan je určený pro postavu max. do 190 cm.

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

Jednomístný stan váží 1 500 g a nabízí spaní pro 190cm spáče. Já navážil něco těsně přes 1 400 g. A udávaná délka je opravdu mezní. Čím menší postava, tím větší pohodlí a minimalizace kontaktu spacáku se stěnami stanu. Stan se staví velmi jednoduše. Klasicky. Nejprve vnitřní stan a pak tropiko. Takže můžete vnitřní stan nouzově využít jako moskytiéru. Stan není samonosný a je nutné ho vypínat pomocí kolíků. YATE udává počet kolíků 14, ale v balení jich bylo 15, což odpovídá počtu ok na vnitřním i vnějším stanu.

Vybavení, které se mi podařilo dostat do předsíňky stanu YATE LIGHT ONE
Vybavení, které se mi podařilo dostat do předsíňky stanu YATE LIGHT ONE

BALENÍ

Stan je uložen v zipovém obalu s dvojicí madel. Obal je s rezervou, a i při ledabylém sbalení se do něj pohodlně vejde. Pruty a kolíky se ukládají do extra obalů z materiálu jako je podlážka (Polyetylen).

Takto vypadají zabalené jednotlivé položky stanu YATE LIGHT ONE z výroby
Takto vypadají zabalené jednotlivé položky stanu YATE LIGHT ONE z výroby

MATERIÁL

Pro tropiko je použitý klasický a osvědčený materiál – polyester. Švy jsou podlepeny. Vnitřní stan je opět polyesterový. Podlážka je z polyetylenu. Což je materiál, který je vyhrazen levnějším stanům. Pruty jsou laminátové o průměru 7.9 mm a spojky ocelové. Stejně tak kolíky jsou ocelové. V podstatě se jedná o kulatý zahnutý drát. Spojení prutů je řešeno pomocí pružné kulaté šňůry s opletem. Na první dojem se jeví tenká a její trvanlivost je předmětem dalšího testování.

Stan YATE LIGHT ONE se snadno a rychle vztyčí pomocí dvojice laminátových prutů
Stan YATE LIGHT ONE se snadno a rychle vztyčí pomocí dvojice laminátových prutů

STAVĚNÍ

Nejprve se staví vnitřní stan. Na stavbu stačí dvojice laminátových prutů, které se pomocí plastových háčku fixují ke stanu. Konce prutů stačí zajistit do kovových průchodek v popruzích v podlážce stanu. A ty se zajistí kolíky do země.

Zavěšení předního prutu pomocí tří plastových klipů a dvě ventilační síťky - YATE LIGHT ONE
Zavěšení předního prutu pomocí tří plastových klipů a dvě ventilační síťky – YATE LIGHT ONE

U testovaného stanu došlo při prvním stavění v místě nohou k nedostatečnému napnutí vnitřního stanu a v tomto místě stan „polehával“. Prut prostě nedržel kolmo. A navíc to sekundárně vytvořilo problém s tropikem a při dešti se zde hromadila voda. Takže doporučuji tropiko zajistit čtveřicí tkanic k prutům vnitřního stanu k tomu určených, což jsem při prvním stavění neudělal!

Doporučuji tropiko vždy fixovat k prutům stanu těmito tkanicemi pro lepší vypnutí - YATE LIGHT ONE
Doporučuji tropiko vždy fixovat k prutům stanu těmito tkanicemi pro lepší vypnutí – YATE LIGHT ONE

Tedy po stavbě vnitřního stanu následuje tropiko, které se fixuje k zemi extra kolíky do ok z elastického kordu a dvojicí napínacích šnůr. Tropiko je opatřeno dvojicí ventilačních otvorů, které je komplikované udržet otevřené a je nutno si pohrát s vypnutím celého tropika včetně dvojice extra zavětrovacích šňůr. Chybí u nich rozpěrka. Jsou pouze vyztuženy pěnovým materiálem.

Dvojice otevřených ventilačních otvorů - YATE LIGHT ONE
Dvojice otevřených ventilačních otvorů – YATE LIGHT ONE

VCHOD A APSIDY

Vchod je řešen krátkým zipem v nejvyšším bodě stanu podél nosného prutu. Vchod je možné srolovat a zajistit olivkou a poutkem. Osobně bych posunul tohle zajištění blíže k hlavě, a to pro lepší dosažitelnost pro ležící postavu, která nemůže udělat prostě leh-sed. Stejně tak bych posunul i zajištění u vnitřního stanu včetně moskytiéry.

Pouta s olivkami na zajištění vchodu bych osobně posunul blíže k hlavě pro lepší dosah z lehu - YATE LIGHT ONE
Pouta s olivkami na zajištění vchodu bych osobně posunul blíže k hlavě pro lepší dosah z lehu – YATE LIGHT ONE

Stan nabízí dvě mini předsíňky. Jedna u vchodu a druhá bez zipu na protilehlé straně. Stačí maximálně pro uložení bot, vařiče nebo podle velikosti vaření i obojího. Batoh bych doporučoval uložit extra. Třeba do pláštěnky nebo do pytle na odpadky.

Předsíňka a příprava na noc ve stanu YATE LIGHT ONE
Předsíňka a příprava na noc ve stanu YATE LIGHT ONE

Vnitřní prostor nabízí nejenom spaní na zádech (což bych nevydržel), ale i na boku. Ale nic víc nečekejte. I zapínání spacáku je dobré mít na pravé straně tak, abyste do spacáku vklouzli z boční strany. Do spacáku bez bočního zipu je „zalehnutí“ ve stanu komplikovanější a chce cvik.

Příprava na nocleh. Tento spacák má výhodně zip na stejné straně jako je vchod do stanu YATE LIGHT ONE
Příprava na nocleh. Tento spacák má výhodně zip na stejné straně jako je vchod do stanu YATE LIGHT ONE

TESTOVÁNÍ

Nejprve jsem samozřejmě postavil stan na zkoušku. Což doporučuji. Ideální je vyzkoušet, že se vám do stanu vejde vaše karimatka a také si osvojit techniku nalézání. Dále si můžete vyzkoušet i uložení věcí do předsíněk. Další testování proběhlo se spacákem YATE MONS 300, který má naštěstí zip na stejné straně jako je vchod.

Stavba stanu s vypnutím mi zabrala cca 10 minut - YATE LIGHT ONE
Stavba stanu s vypnutím mi zabrala cca 10 minut – YATE LIGHT ONE

DOJMY

Osobně jsem stan nenosil v dodávaném obalu tak, abych mohl balit tropiko a vnitřní stan lépe (jinak) do batohu. Obavy mám z pružné kulaté tkanice, která drží u sebe jednotlivé díly prutů. Použitá je velmi tenká tkanice. Zato jsou použity pevné a 7,9 mm silné laminátové pruty, které se jen tak nezlomí. Vnitřní prostor je minimalistický. Čím menší uživatel do stanu, tím lépe. Na treku je třeba kalkulovat nejenom s uložením minima věcí do předsíněk, ale i někam mimo stan.  A nezapomeňte fixovat tropiko ke stanu pro perfektní vypnutí!

Jednotlivé položky stanu YATE LIGHT ONE složené do nápisu YATE
Jednotlivé položky stanu YATE LIGHT ONE složené do nápisu YATE

Další informace

yate-logoFirma YATE je původní česká společnost, která byla založena v roce 1991 s cílem dodávat nejenom na tuzemský trh výrobky související s aktivitami v přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: