RECENZE: YATE MONS 300 – TŘÍSEZÓNNÍ SPACÍ PYTEL

RECENZE: YATE MONS 300 – TŘÍSEZÓNNÍ SPACÍ PYTEL

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku YATE MONS 300
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití spacáku Na běžnou turistiku od jara do podzimu
Certifikováno dle normy EN 13537 ano
Materiál - svršek 380T Micro Nylon DWR
Materiál - vnitřek 380T Micro nylon DWR
Materiál - náplň (celý popis) 300 g/m2 duté vlákno – 7 komor
Hmotnost 1300 g
Testovaná velikost L
Tvar spacáku mumie
Barevné varianty šedá
Výška postavy M (do 160 cm), L (do 175 cm), XL (do 190 cm)
Šířka v obalu 30 cm
Průměr v obalu 23 cm
Teplotní parametry - komfort Ž 2 °C
Teplotní parametry - komfort M -3 °C
Teplotní parametry - extrém -19 °C
Dostupné velikosti M (180x80x50 cm), L (200x80x50 cm), XL (230x80x50 cm)
Výbava 1 Kompresní obal
Výbava 2 Vnitřní zipová kapsa
Výbava 3 Úprava DWR
Infocena 1 890 Kč
Dodává YATE
Více info na www.yate.cz/

Zaujalo mě

  • Kvalita zpracování
  • Odpovídající tepelný komfort
  • Výstražná barva vnitřní části (využitelná pro nouzovou signalizaci)
  • Vnitřní kapsa a kompresní obal
  • Kvalitní YKK zip

Shrnutí recenze

Spacák YATE MONS 300 vyniká designem a kvalitní izolační schopností. Kombinace lehké micro nylonové látky 380T s úpravu DWR (Durable Water Repellent) a sedmikomorového dutého vlákna zaručuje dobré parametry prodyšnosti a vodoodpudivosti při zachování nízké hmotnosti. Tak uvádí parametry výrobce. Jak dopadl v našem redakčním testu?

PODROBNÝ POPIS

Materiál

Látka je příjemná na dotek a odolná proti mechanickému poškození. Jedná se o materiál Nylon 380T tedy o hustě tkanou přízi z lehkého, ale pevného umělého vlákna. Nylon je příjemný na dotek, odolný proti poškození a propouští odpařovanou vlhkost. Úprava látky DWR poskytuje částečnou voděodolnost spacáku především vůči rose, kapkám sražené vody ve stanu nebo v bivakovacím vaku. Materiál rychle schne. Vyzkoušeno ve stanu při sražené vlhkosti a ležení přímo v kontaktu s vnitřním stanem.

Spacák YATE MONS 300 rychle schne
Spacák YATE MONS 300 rychle schne

Zip

Líbilo se mi zapínání spacáku značkovým zipem YKK doplněným speciálním plastovým chráničem, který zabraňuje samovolnému rozepnutí i vniknutí tkaniny do jezdce zipu. Je to perfektní detail zvyšující komfort. Táhlo jezdce je masivní a dobře se drží. Zip je dvoucestný a je možné spacák rozepnout od nohou. Zip není až do nohou, ale končí někde u kolen. Zip je z vnitřní strany spacáku ještě odstíněn zateplenou légou.

Dvojice jezdců na YKK zipu - spacák YATE MONS 300
Dvojice jezdců na YKK zipu – spacák YATE MONS 300

Límec a kapuce

Spacák YATE MONS 300 je opatřen stahovacím límcem okolo ramen. Použitá je pevná kulatá šňůra se samosvorkou. Podobně je řešeno i stahování kapuce. Po zapnutí spacáku je zip a celý límec včetně zipu ještě zajištěn suchým zipem proti samovolnému rozepnutí.

Kapuce a vrchní stahování spacáku YATE MONS 300
Kapuce a vrchní stahování spacáku YATE MONS 300

Kapsa

Uvnitř spacáku je umístěna velká síťovaná kapsa se zipem k uložení buď cenností, kapesníků, kondomů nebo i léků, které by neměly zmrznout. Kapsa pojme samozřejmě i telefon.

Vnitřní zipová kapsa ve spacáku YATE MONS 300
Vnitřní zipová kapsa ve spacáku YATE MONS 300

Velikosti

Testovaný spacák byl ve velikosti L, což podle údajů odpovídá parametrům (200x80x50 cm). Při výšce mojí postavy 174 cm mi délka vyhovovala. Další velikosti jsou M (180x80x50 cm), a XL (230x80x50 cm). Takže je z čeho vybírat. Šířka též v pohodě – žádná svěrací kazajka se nekonala.

Vnitřní zelená látka je v přírodě velmi kontrastní a lze jí využít pro nouzovou signalizaci - YATE MONS 300
Vnitřní zelená látka je v přírodě velmi kontrastní a lze jí využít pro nouzovou signalizaci – YATE MONS 300

To nejdůležitější: „Jak hřeje?“

Víme, že spacák nehřeje, ale izoluje. 🙂 Jak tedy izoluje spacák YATE Mons 300? Testování proběhlo tak, abych mohl potvrdit uvedené parametry. Samozřejmě zcela subjektivně. Takže jak to dopadlo?
Při teplotách pod nulou (cca – 3 °C) při spaní na kvalitní karimatce jsem ve spacáku měl ponožky, spodní kalhoty, merino triko s dlouhým rukávem a čepici. Spaní na boku v klasické mírně skrčené poloze. Při teplotě 5 °C už bylo spaní na ponožky, trenýrky, triko s krátkým rukávem a čepici (mám rád hlavu venku ze spacáku). Jinak by samozřejmě stačila kapuce. Uvedenou teplotu EXTRÉM – 19 °C jsem nezkoušel, takže ji ani nekomentuji. Tepelné vlastnosti byly testované podle EN ISO 23537-1:2016.

Testování spacáku YATE MONS 300 při teplotě těsně nad nulou
Testování spacáku YATE MONS 300 při teplotě těsně nad nulou

Balení

Kompresní obal se třemi popruhy stlačí spacák do malého balíčku, který se vejde do každého batohu. Osobně mohu říct, že tento spacák snese ještě větší kompresi, ale pomocí dodávaného obalu jí nedosáhnete, jelikož dochází k zatažení až na konce popruhů. Obal je vyroben ze stejného materiálu, jako je spacák. Váží tedy minimálně. Vylepšení vy si zasloužily popruhy a spony, které působí laciným dojmem a vlastně by mohly být ještě menší, než jsou. Do lodě osobně kompresní obal nepoužívám. Spacák přepravuji v kvalitním vaku s rolovacím uzávěrem a po stlačení spacáku, vak uzavřu rolovacím uzávěrem a takto v něm udržuji podtlak a zmenšuji tak jeho objem.

Na vodu bych doporučil spacák YATE MONS 300 kromě kompresního obalu vložit ještě do nepromokavého
Na vodu bych doporučil spacák YATE MONS 300 kromě kompresního obalu vložit ještě do nepromokavého

Verdikt testera

Jedná se o spacák vyrobený z kvalitního vnějšího i vnitřního materiálu, který je příjemný na dotek. Uvedené teplotní rozsahy podle mého testování odpovídají. Potěšila vnitřní kapsa pro uložení drobností a kvalitní YKK zip. A dostupný je v další gramážích MONS 200 a MONS 500, kdyby někomu nevyhovovala náplň 300.

Polootevřený spacák na karimatce. Barevná kombinace vnější a vnitřní látky - YATE MONS 300
Polootevřený spacák na karimatce. Barevná kombinace vnější a vnitřní látky – YATE MONS 300

Další informace

yate-logoFirma YATE je původní česká společnost, která byla založena v roce 1991 s cílem dodávat nejenom na tuzemský trh výrobky související s aktivitami v přírodě.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: