RECENZE: WARMPEACE HORIZONT 1400 – KRÁL PÉŘOVÝCH SPACÁKŮ

RECENZE: WARMPEACE HORIZONT 1400 – KRÁL PÉŘOVÝCH SPACÁKŮ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku WARMPEACE HORIZONT 1400
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití spacáku Do extrémních podmínek, Do zimních podmínek
Certifikováno dle normy EN 13537 ano
Materiál - svršek Nylon Pertex Endurance, kalandrovaná (vodoodpudivá) úprava, vodoodpudivost 1000 mm H2O
Materiál - náplň (celý popis) Husí peří 850 cuin (testovací verze 750 cuin)
Hmotnost 1850 g
Tvar spacáku mumie
Prodyšnost 7000
Barevné varianty červená
Teplotní parametry - komfort Ž -25 °C
Teplotní parametry - komfort M -35 °C
Teplotní parametry - extrém -58 °C
Výbava 1 Skladovací obal je z materiálu: Oxford Nylonu 600D
Výbava 2 Zateplovací límec
Výbava 3 Vnitřní kapsička
Výbava 4 Merino vložka zajistí dokonalé využití termoizolačních vlastností a absorpce par, není součástí spacáku
Infocena 22 100 Kč (varianta 180 cm)
Dodává Warmpeace
Více info na www.warmpeace.cz

Zaujalo mě

  • nový odolný vrchní materiál
  • bezkonkurenční tepelný komfort
  • unikátní kombinovaná orientace komor
  • míří do výbavy grónské jednotky dánské armády

Shrnutí recenze

Spacák Warmpeace Horizont 1400 je určený pro dlouhodobý pobyt v oblastech s extrémně nízkými teplotami, kdy je důležité se v dlouhém časovém horizontu dobře vyspat a nestačí pár nocí nějak překlepat.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Warmpeace Horizont 1400 patří mezi nejteplejší spacáky na světě. Je mohutný, pochopitelně trochu těžší a přímo určený do extrémně chladného prostředí, určený pro dlouhodobé drsné zacházení např. na polárních expedicích nebo pro záchranné složky v tomto biotopu. Může sloužit např. jako výbava v boxech první pomoci – tedy v místech, kde uživatel musí mít neochvějnou jistotu, že zde nalezne prvotřídní spacák, schopný s rezervou zahřát nejen člověka, pohybujícího se v extrémních podmínkách, ale ještě hendikepovaného zraněním, vyčerpáním, podchlazením či demoralizací. Přezdívka „malá chata“ není nijak přehnaná.

Loft způsobuje, že i prázdný spacák vypadá, jakoby už byl obsazený
Loft způsobuje, že i prázdný spacák vypadá, jakoby už byl obsazený

Konstrukce

Horizont 1400 pro maximální izolaci a minimalizaci tepelných ztrát kombinuje podélně orientované komory v horní polovině těla a obvyklejší příčné komory v oblasti nohou. Kapuce je nezvykle naducaná a umožňuje i v silných mrazech spát (ve stanu) bez čepice. Tělesné jádro odděluje od hlavy límec tak nacpaný peřím, že těsní sám od sebe a nepotřebuje tudíž žádné stahování, které by se uvnitř pletlo.
U starších modelů byl z důvodu naprosté minimalizace tepelných ztrát pouze dvoutřetinový zip. Ve stísněných polárních stanech se ale ukázalo, že celorozepínací spacák je uživatelsky významně výhodnější při zanedbatelných tepelných ztrátách. Ty jsou sníženy na opravdové minimum tlustou a širokou vnitřní légou, která u jiných spacáků (včetně nižších warmpeacovských modelů) bývá velkou slabinou. Celorozepínací provedení umožňuje snadnější sušení a větrání (důležité) i spojování pravolevých exemplářů dokonce i různých typů (méně důležité).

Polední klid v NP Sarek
Polední klid v NP Sarek a pohoda ve spacáku WP Horizont 1400

Materiály

Náplň Horizontu tvoří 1400 gramů prvotřídního husího peří o plnivosti 850 cuin (pouze v testovacích verzí bylo použito peří 750 cuin), a je tedy stejná, jako u původního modelu.
Markantní rozdíl vidíme ve vnějším materiálu – původní lehoučký, vysoce prodyšný materiál těžko bránil pronikání vlhkosti zvenčí a byl náchylný na mechanické poškození – proříznutí, protržení apod. Současný vrchní kabátek, tvořený nylonovým Pertex Endurance s vysokou vodoodpudivou úpravou sráží vlhkost do kapiček a je mechanicky mnohem odolnější. Spacák tím sice získal gramy a objem navíc, ale vzhledem k předpokládané oblasti a režimu použití je jednoznačnou preferencí odolný robustní materiál, garantující dlouhou životnost, zatímco rozměry a hmotnost nehrají v konečném součtu takovou roli.

Nejlepší vyhlídka na NP Sarek je z tepla spacáku Warmpeace Horizont 1400
Nejlepší vyhlídka na NP Sarek je z tepla spacáku Warmpeace Horizont 1400

Použití

Spacák Horizont 1400 jsem používal na dvou zimních polárních expedicích na 79°severní šířky (Špicberky) a na zimním přechodu Švédského Laponska. Vždy šlo o středně až dlouhodobý pobyt v nízkých teplotách bez jakéhokoli zázemí. Bylo důležité se dobře vyspat v dlouhém časovém období a nestačilo překlepat pár mrazivých nocí, jako třeba při horolezeckých výstupech. Přiznávám tím, že pro výstup na Kilimandžáro byl poněkud předimenzovaný a jistě bych ho zvládl i v méně nadupaném spacáku, ale když už jsem ho měl k dispozici, dvě nebo tři noci s teplotami kolem -20 °C ve vrcholové partii jsem si náramně užil, ačkoli spacák zabral většinu prostoru v 60litrovém batohu.
Vše, co u původního modelu eventuálně mohlo působit negativně, ačkoli záměr byl zřejmý, jako např. mechanicky zranitelný materiál a krátký zip, bylo odstraněno a vylepšeno, což potvrdil i testovací přechod švédského N.P. Sarek. Nová verze spacáku Horizont 1400 vznikla na popud dánské armády jako součást vybavení pro grónské speciální jednotky.

Spacák Warmpeace Horizont 1400 ve svém živlu
Spacák Warmpeace Horizont 1400 ve svém živlu

Zajímavosti, poznatky a poznámky

Nejvýraznějším prvkem spacáku je tzv. loft, tedy množství izolačního vzduchu zadrženého peřím. Ten má v tomto případě takový objem, že bez nadsázky i prázdný vypadá, jako by v něm už někdo spal. Loft nepřímo souvisí i s druhou nepříjemností – uživatel musí předem věnovat velkou pozornost výběru stanu a používat raději stan minimálně „o číslo větší“. Zejména sejde – li se takových spacáků v jednom stanu více, dochází doslova k přeplnění prostoru. V malém stanu je tak objemný spacák natlačený a nalepený na stěny, čímž brání cirkulaci vzduchu mezi vrstvami stanu. Na stěnách pak kondenzuje vlhkost, která stéká dolů. Stačí pak během dlouhé výpravy mít smůlu na několikadenní periodu teplejšího, ale nevlídného počasí, kdy se do spacáku dostává vlhkost z prostředí nevětraného stanu i z potu uživatele. Přesně tato kombinace nastala při přechodu švédského N.P. Sarek. Malý stan nevětral, při teplotách mezi -5 a -10°C byl spacák předimenzovaný, a protože nebylo možné spacáky vysušit větráním, byly navzdory vodoodpudivé úpravě za pár dní promáčené, slehlé a v nejteplejším spacáku na světě najednou začala být – zima.

Spacák Warmpeace Horizont 1400 sbalený na cestu
Spacák Warmpeace Horizont 1400 sbalený na cestu

Obal na spacák je z materiálu – Oxford Nylonu 600D s vodoodpudivou úpravou a je jen jeden – transportní. Na rozdíl od současného trendu není kompresní, prostě proto, že tady zvláštní komprese není vhodná. Obal má konstrukci podobnou lodnímu pytli, a to pytli přibližně o objemu 20 l. Zavírá se nahoře rolováním a snadno by se dalo podlehnout dojmu, že je to plnohodnotný lodní pytel. Není, uvnitř nenajdeme podlepené či zavařené švy. Vlastně nevím proč, ale připadá mi to škoda.

Drobné sněžení zvládá Pertex Endurance bez potíží
Drobné sněžení zvládá Pertex Endurance bez potíží

Na závěr

Spacák Warmpeace Horizont není pro každého. A i když se nikdy nebude prodávat ve velkém, jsem moc rád že spacák určený pro hrstku úzce a specificky zaměřených uživatelů existuje.
Kdybych si musel ze všech svých spacáků vybrat jeden jediný, Warmpeace Horizont 1400 by to asi nebyl. Ale pokud bych se v polárním či odlehlém horském prostředí dostal do opravdu nebezpečné situace, modlil bych se, abych ve svém batohu měl nebo v záchranném boxu našel právě ten.
Neobvyklá konstrukce skládaných komor, vysoká gramáž péřové náplně a nový svrchní materiál z něho dělají skutečného Krále péřových spacáků.

Celkem oprávněně se pro Horizont 1400 vžilo označení - malá chata
Celkem oprávněně se pro Horizont 1400 vžilo označení – „malá chata“

Další informace

warmpeace-0WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: