Recenze: Topo Terraventure 4 – pohodlné boty pro zdravý běh i turistiku

Recenze: Topo Terraventure 4 – pohodlné boty pro zdravý běh i turistiku

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Topo Terraventure 4
Určení lehký treking, volnočasové
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot Low (nízká)
Pohlaví Dámský
Materiál: podrážka VIBRAM MEGAGRIP
Hmotnost 286 g
Velikost testované boty v UK 7
Infocena 3 990 Kč
Dodává SKELET SPORT

Zaujalo mě

  • Celkové pohodlí
  • Špičková odolnost
  • Lehkost vzhledem k robustní ochraně nohy
  • Vysoká flexibilita podrážky
  • Výborná trakce

Shrnutí recenze

Značka Topo u nás nepatří k absolutním novinkám, i když se jí více pozornosti dostává až v posledních letech. A je to velká škoda. Její modely bot totiž výborně zvládnou konkurovat dalším „zdravým“ botám na trhu, a to nejen pro stále oblíbenější trailový běh, ale i dálkové treky. Co je myšleno těmi „zdravými“ botami? To se dozvíte v následující recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

MATERIÁL SVRŠKU, PRODYŠNOST

Svršek modelu Terraventure 4 je vyroben z lehké, avšak pevné dvojité pletené síťoviny, která zajišťuje vysokou prodyšnost, pohodlí a zároveň trvanlivost. Materiál není vybaven vodoodpudivou úpravou, bota se tak sice ve vlhkém prostředí promočí, ale také poměrně rychle uschne (toto je vlastnost většiny bot určených pro trailový běh, kdy se noha více potí a důležitější, než sucho zvenčí je odvádění potu a vlhka z vnitřku boty). Prodyšnost fungovala v teplém jarním počasí výborně (a věřím, že bude i v letních vedrech), ale jako naprosto špičkovou hodnotím odolnost a trvanlivost svršku. Boty jsem testovala i mimo terén, a tak jsem se nevyhnula občasnému setkání s ostrými klacky či kameny, avšak na vzhledu a funkčnosti boty to absolutně není znát. A za co jsem byla ještě radši – nebylo to znát ani na mých nohou, jež bota skvěle ochránila. Kromě materiálu svršku k tomu výrazně pomohla i robustní gumová ochrana proti okopu na špičce a patě, která společně s kvalitní podrážkou z boty dělá adepta na volbu i do náročnějších terénů.


Boty, které podporují přirozenou chůzi či běh

Zásadní vlastností nejen svršku, ale celého kopyta bot Topo, včetně modelu Terraventure, je jejich tvar. Vyznačují se širokým předkem, přirozeným tvarem kopírujícím prsty uspořádané do vějíře (a nikoliv špičky jako u většiny běžeckých či trekových bot), ale zároveň užším středem a patní částí. Bota tak velmi dobře padne i běžcům či chodcům s užšími chodidly a nebudou v ní plavat jako v případě bot širokých po celé délce. Vhodnější fit přispívá k lepší fixaci nohy v botě, kterou ještě umocňuje vyztužení pomocí TPU pásků napříč svrškem. Bota tak nohu krásně obemkne a usadí, aniž by vznikal větší tlak na nártu.

K celkovému dojmu pohodlí přispívá i měkký polstrovaný jazyk, přišitý k okrajům a vytvářející jakýsi „rukáv“. Společně s protiskluzovými vložkami ORTHOLITE zajistí, že se noha v botě opravdu nehne. Systém šněrování je standardní, pomocí silných kulatých tkaniček, jež jsou dostatečně poddajné a nerozvazují se. Během prvních výběhů a výšlapů doporučuji si pohrát s jejich nastavením, které zde – právě kvůli méně obvyklému tvaru boty a rozdílu v šířce mezi přední a střední části boty – možná budete potřebovat zašněrovat jinak než na jiných botách. V případě, že máte nízký nárt a úzkou patu, určitě využijte poslední dírku ve šněrování a případně vyzkoušejte tzv. heel lock (tkaničky jsou na to dostatečně dlouhé).

Pokud se pohybujete v sypkých terénech (kamínky, jehličí, listí atd.), doporučuji využít i návleky (tzv. gaiters), které zabraňují padání nečistot dovnitř boty. Topo nabízí vlastní systém s uchycením za přední očko u šněrování a přichycením v patní části. To má několik výhod – nemusíte řešit žádný řemínek či pásek na podrážce a zároveň lze velmi snadno a rychle boty vyzout.

ODPRUŽENÍ BOTY, POUŽITÉ MATERIÁLY V MEZIPODEŠVI

Pro mezipodešev je, stejně jako u předchozí verze, použita pěna EVA, která dobře splňuje požadavky na tlumení nárazů, trvanlivost, ale nevyniká responzivitou v odrazu. Bota také na prvních kilometrech působí poněkud tužším dojmem, k čemuž přispívá i použití ochranné destičky „rock plate“ v přední části. Tato tuhost však postupně s používáním boty ustoupí, což můžu potvrdit i z vlastní zkušenosti (v mém případě to bylo cca 100 km).

Další změnou oproti dřívější verzi modelu je lepší tvarování mezipodešve a hlubší usazení nohy v botě, a tak i pocitu vyšší stability. Ta je celkově nadprůměrná, což je dáno i nízkým tlumením – v přední části 22 mm a na patě 25 mm. Zůstává tak i drop 3 mm, který je výborným kompromisem zejm. pro běžce a chodce, kteří nejsou vyznavači nulového dropu, ale preferují došlap na střední či přední část chodidla. Z vlastní zkušenosti však musím říct, že 3mm drop je v terénu naprosto nepostřehnutelný rozdíl oproti dropu nulovému.

Pro mezipodešev je, stejně jako u předchozí verze, použita pěna EVA

Právě z důvodu nízkého tlumení výrobce do došlapové části boty přidal výše zmíněnou umělohmotnou destičku rock plate, jež slouží k ochraně chodidla při dopadu na ostré kameny či další nerovnosti v terénu. Při běhu funguje skvěle, nohy nejsou zespoda ošlapané a zároveň ji v podstatě vůbec necítíte (a určitě ji ocení i chodci, zejm. v kamenitých oblastech). Celkově je podrážka velmi ohebná a flexibilní, takže výborně vnímáte, co se vám pod nohama děje, aniž byste se ale zranili. Snad jediným zaznamenaným problémem jsou kořeny stromů, kde bota může občas podklouznout.

I zde musím vyzdvihnout to, že značka Topo myslí zejm. na pohodlí. Oproti jiným botám tohoto typu je model Terraventure vybaven mírným profilem v oblasti klenby chodidla, což může být vítanou oporou zejm. při delších výšlapech. Zároveň však tato opora nebrání přirozené práci celé spodní části nohy. Stejně tak bota disponuje lehkou kolíbkou (zdvižením prstové části pro odraz), která je však přirozená a nenarušuje celkovou plynulost odrazu.

PODEŠEV, PŘILNAVOST, CHOVÁNÍ NA MOKRÉM POVRCHU

Podešev VIBRAM MEGAGRIP asi netřeba představovat – patří k tomu nejlepšímu, co v současnosti existuje a je využívána zejm. pro modely bot určené pro pohyb v náročných typech terénu. Vibram dodává modelu Terraventure téměř dokonalou přilnavost i na kluzkém povrchu, naprosto skvěle zvládá mokré kameny a skály a lze s nimi bez větších problémů přeběhnout i zledovatělé úseky.


Podrážka Vibram s výbornou trakcí na většině povrchů

Podešev je navíc osazena 6 mm vysokými výstupky. Díky nim a díky jejich dobře zvolenému rozmístění má bota nadprůměrnou trakci a podrží i v měkkých terénech, jako mokrá rozbahněná louka, zasněžené cesty či naopak vyschlé hliněné srázy. I přes tuto, pro univerzální trailové boty poněkud nestandardní výšku výstupků se bota chová stabilně na plochém rovném povrchu – ať už na skalách či při přeběhu po silnici.

Za zmínku také stojí rozčlenění podrážky do více částí, což umožňuje lépe přizpůsobit vlastnosti konkrétnímu účelu (došlap, odraz, brždění) a také přispívá k její větší ohebnosti.

OSOBNÍ ZKUŠENOST TESTERKY (RADKA ŠMAHELOVÁ)

„Z boty jsem od začátku byla nadšená, jen co jsem do ní vklouzla, má široká noha se s ní okamžitě skamarádila. Oproti jiným „zdravým“ botám možná není tak měkoučká, ale zachovává si vysokou flexibilitu podrážky a umožňuje fantastický cit pro terén. Navíc je na noze neuvěřitelně lehká.

V podobném typu bot už běhám a chodím dlouho, ale pro běžce/hikera, který nikdy nezkoušel minimalističtější obuv, to možná bude zezačátku makačka (zejména pokud jste rozmazlení z hodně tlumených, měkkých bot či naopak pohorek). Těch pár dnů s bolavějšími kotníky a lýtky však za to stojí. Odměnou pro vás budou vaše samotné nohy, které přirozeně posílí, nebudou mít ani jeden puchýř, zato u nich naplno využijete jejich přirozený systém tlumení a propriocepce v terénu.

Za celou dobu testování jsem na botách nenašla nic, co by mi vyloženě vadilo či co bych považovala za nedostatek. Snad jediným může být, že mají opravdu malé tlumení a nejsou tedy využitelné na delší běžecké tratě – na to jsou však určeny jiné modely od stejné značky, např. model Pursuit. Naopak je s čistým svědomím doporučuji na kratší výběhy i několikadenní túry nalehko.“

Vyznačují se širokým předkem, přirozeným tvarem kopírujícím prsty

Další informace

Topo Athletic is committed to lifelong health and better movement. We make products that help you keep going, keep trying, keep moving. Sure, we celebrate the victors and record setters, but we build our products for those who get out there every day regardless of weather, speed, energy, or mood. We know the real victory lies in being able to move freely and comfortably again tomorrow.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: