Recenze stanu: Forclaz Trek 900 – vyšperkovaný parťák na cesty

Recenze stanu: Forclaz Trek 900 – vyšperkovaný parťák na cesty

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Forclaz Trek 900
Typ výrobku stan
Použití stanu turistické
Materiál tropiko polyester (PES, 20 denier)
Materiál vnitřní stan 35% Polyester, 65% Polyamid
Materiál - podlážka polyamid (PA, 40 denier)
Hmotnost 1950 g
Vodní sloupec 2000 mm
Barevné varianty šedá/oranžová
Šířka v obalu 39 cm
Průměr v obalu 24 cm
Počet vchodů 2
Počet osob 2
Výbava 1 4 kapsy
Výbava 2 Jeden prut (hliník 7001 T6 Yunan SD70PF Ø 9 mm)
Výbava 3 Neanodizované kolíky (hliník 7075 T6)
Infocena 4 899 Kč
Dodává Decathlon

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Podlážka v předsíňce
  • Důmyslné zapínání vchodu

Shrnutí recenze

Stan Trek 900 je ideálním společníkem na cesty, kdy každý den přespáváte na jiném místě. Je lehký, skladný, snadno se staví a poskytuje vcelku velký prostor pro dva nocležníky. Cestovatele ochrání proti nepříjemnému větru i dešti a potěší například důmyslným vylepšením předsíňky.

PODROBNÝ POPIS

Chatakteristika

Tří sezonní stan ve tvaru kopule vhodný na kratší i delší túry. Díky své konstrukci nabízí vcelku velký vnitřní prostor ku celkové velikosti stanu. Při rozdělení materiálu mezi dva cestovatele vychází na jednoho méně než kilogram váhy. Navíc přichází výrobce se zajímavými vylepšeními.

všechny komponenty stanu
Všechny komponenty stanu Forclaz Trek 900.

Stavění stanu

Stavba stanu je poměrně jednoduchou a intuitivní záležitostí. I bez použití návodu na obalu stanu nám pomohou indicie ve formě různě barevných částí, které tak naznačují co, kam patří. Konstrukce stanu sestává z jediného prutu o šesti zakončeních. Čtyři rohové zakončení pasují do stejně barevných rohů v podlážce ložnice a poslední dvě zakončení pomáhají vypnout ložnice do šířky. Látku ložnice poté připneme k prutu háčky. Stan se staví lépe ve dvou, ale i jedna osoba to s trochou cviku zvládne. Ložnice po upevnění prutu stojí samostatně, bohužel v případě deště je vystavena vlhku a je proto dobré si pospíšit s instalací tropika. Tropiko opět dle barevné nápovědy připevníme připravenými háčky ke všem zakončením prutu. Pro správné lícování prutu se švy tropika je možné využít suchých zipů na jeho vnitřní straně. V předsíni ještě spojíme podlážku s tropikem k tomu určenou spojkou a stavbu stanu zakončíme ukotvením stanu kolíky a šňůrkami.

spojení tropika s ložnicí
Spojení tropika s ložnicí. Forclaz Trek 900.

Ložnice

Díky prutu ve tvaru dvojitého ypsilon s přidanou kolmicí u vrcholu stanu a bočním vchodům poskytuje ložnice stanu relativně hodně prostoru ku malé velikosti stanu. Ložnice je koncipována pro dvě osoby, přičemž pro každého nocležníka nabízí plochu cca 60*200 cm a 100 cm prostoru do výšky. Nejedná se tedy u žádnou hotelovou king-size bed, avšak pro pohodlné vyspání je to dostačující. Ve stanu se lze v klidu posadit. Ložnice nabízí celkem čtyři kapsy k uložení drobností, jež potřebujeme mít neustále při ruce. U stropu jsou našité dvě kapsy a další dvě jsou také na boku. Vchod do ložnice je klasicky dvouvrstvý a je možné je tedy zapnout pouze na moskytiéru.

Vztyčená ložnice bez tropika
Vztyčená ložnice bez tropika.

Předsíňky

Jednou z velkých zajímavostí, kterou shledávám velmi šikovnou je pokračování podlážky ložnice do půli předsíňky. Podlážka se spojí s tropikem pomocí speciální spojky a poté se spolu s celým stanem vypne. Vznikne tak prostor, kde mohou být odložena zavazadla, aniž by hrozilo jejich navlhnutí od země. Díky zvednutým okrajům podlážky se nemusíme bát ani nenadálých proudů vody, které by zde mohly natéct při větších deštích. Druhá půlka předsíně zůstává volná pro pohodlný přístup do stanu a odložení bot.

pohled na předsíňku
Pohled na předsíňku.

Tropiko

Stejně jako švy u podlážky jsou i švy u tropika tepelně lepené. Společně s polyuretanovým zátěrem na vnitřní a silikonovým zátěrem na vnější straně u tropika zaručují nepromokavost proti více jak 2000 mm vodního sloupce. Výrobce stan testuje v laboratoři kdy je postavený stan vystaven 200 l/m²/hod (po dobu 4 hodin, množství srážek odpovídá tropickému dešti). Osobně jsem ve stanu zažil jen pár běžných, jarních dešťů, kterým se stan ubránil bez problémů. Ventilace je u tropika řešena dvěma uzavíratelnými otvory v horní části stanu. Šikovným detailem je z mého pohledu zapínaní vchodu. Tropiko je spojeno s jezdcem zipu a tak ve chvíli, kdy otevíráme stan, nezůstává vchodová plachta volně viset, ale je shrnuta ke straně.

Dvířka stanu nepřekáží a není nutné je rolovat
Dvířka stanu nepřekáží a není nutné je rolovat.

Ekologie

Pro co nejšetrnější dopad výrobku na životní prostředí je prut je barvený pomocí inovativní anodizace, při které se nepoužívá kyselina dusičná ani fosforečná. Naopak kolíky jsou bez anodizace. Mají tedy neopracovaný vzhled, avšak na jejich funkčnost to nemá žádný vliv.

postavený stan při ranním slunci
Postavený stan Forclaz Trek 900 při ranním slunci.

Finální verdikt

Stan Trek 900 jsem testoval při jarních cestách na Balkáně i při menších výletech v Čechách. Ocenil jsem jeho malou váhu, především, když jsem jej nesl sám. Na tento typ konstrukce jsem již zvyklý od jiných výrobců a i tentokrát mi takto stavěná kopule vyhovovala. Tento model stanu mne navíc mile překvapil několika šikovnými vylepšeními. Určitě bych se jej nebál vzít na vícedenní přechod do hor.

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: