RECENZE: SALEWA MOUNTAIN TRAINER 2 WINTER GORE-TEX® – Pro nohy v teple a suchu

RECENZE: SALEWA MOUNTAIN TRAINER 2 WINTER GORE-TEX® – Pro nohy v teple a suchu

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Salewa Mountain Trainer 2 Winter GORE-TEX®
Určení lehký treking, těžký treking, zimní, volnočasové
Základní vlastnosti outdoorových bot Kombinovaná
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek kombinovaný z 1.4 mm silné kůže suede a robustní tkaniny
Materiál: membrána GORE-TEX® Performance Comfort
Materiál: podešev Vibram Icetrek II Artic Grip
Hmotnost 560 g ½ vel. 8 UK
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty black, grey/fluoorange
Dostupné velikosti 6–13 UK
Stélka (vložka) Salewa Responsive Footbed
Infocena 6629 Kč
Dodává Salewa CZ
Více info na www.salewa.com

Zaujalo mě

  • Protiskluzová podrážka
  • Tepelný komfort
  • Responsive technologie

Shrnutí recenze

Nosíte po většinu roku nízké boty, ale v zimě vám v nich mrznou nohy a shora padá sníh? Vyzkoušeli jsme boty Salewa MTN Trainer 2 Winter s goretexovou membránou a na následujících řádcích vám sdělíme naše poznatky.

PODROBNÝ POPIS

Obsázka zimních Salew je kolemcelého obvodu boty.
Obsázka zimních Salew je kolemcelého obvodu boty.

Konstrukce

Mountain Trainer 2 v zimní variantě v sobě kloubí funkčnost turistických bot do hor s městským designem, a to se mi líbí. Tato kombinace rozhodně ale nic neubírá na funkčnosti. Naopak! Použití nových technologií posouvá tento model bot na horní příčky hodnocení. Na první pohled si u MTN Trainer 2 winter všimneme šněrování až do špičky boty, obsázky po obvodu celé boty, tradičním fixačním systémem 3F a komínu s „kožíškem“ chránící kotník. Bota má mírně zvednutou špičku pro lepší odvalování chodidla. Zadní část komínu je vybraná pro lepší rozsah pohybu v kotníku a chybějící část je nahrazena neoprenovým kusem, který zabraňuje padání nečistot do bot. Na tomto neoprenovém dílu najdete i poutko pro snazší obouvání. V komínu je také použita AlpineWool®, vlna z tyrolských ovcí pro zateplení a technologie Flex Collar, která zajišťuje flexibilní ochrana kotníku.

Svršek, šněrování a jazyk

Svršek z kůže Suede je vybaven membránou GORE‑TEX® Performance Comfort, takže nedochází k promočení bot, i když se pohybujete ve vlhkém sněhu. Boty se stahují tenkými plochými tkaničkami, které jsou ve špici provlečeny skrz látková očka, dále vedou přes průřezy ve svršku boty až do očka 3F systému. Na komínu jsou umístěny dva páry kovových háčků pro dotažení horní části boty. Na jazyku je našito logo Salewa pod kterým ještě můžete dodatečně tkaničky překřížit a tím jazyk zafixovat proti posouvání do stran.

Šněrování až do špičky dává možnost si boty Salewa MTN Trainer 2 Winter GTX stáhnout tak, jak zrovna potřebujeme.
Šněrování až do špičky dává možnost si boty Salewa MTN Trainer 2 Winter GTX stáhnout tak, jak zrovna potřebujeme.

Jazyk boty je od špičky, až nad spodní háček komínu přišit ke svršku boty, takže se nemusíte bát padání sněhu či nečistot dovnitř bot. Vnitřek bot je potažen podšívkou z vlny, čímž se zvyšuje zateplení bot a pohodlí pro vaše nohy.

Stélka, mezipodešev a podrážka

Když už jsme uvnitř boty, tak se podívejme na stélku. Nejedná se o obyčejnou vložku, ale o stélku s Responsive technologií, která vrací až 8 % vydané energie v podobě tepla zpět k vašim chodidlům.

Detail zimní podrážky Vibram Arctic Grip.
Detail zimní podrážky Vibram Arctic Grip.

Mikroporézní mezipodešev má drop 12 mm (výškový rozdíl mezi patou a špičkou), podpatek má výšku 32 mm a síla podrážky pod přední částí nohy je 20 mm. Co dělá Salewu Mountain Trainer 2 opravdu zimní botou je její podrážka.

Návrháři nemohli sáhnout po ničem jiném než po podrážce Vibram Arctic Grip, která byla představena na veletrhu ISPO 2019 a svým výkonem vyrazila všem návštěvníkům dech. Na ploché podrážce z měkké gumy, která obstarává maximální styčnou plochu s podložkou, najdete 12 speciálních protiskluzových špuntů. Hloubka dezénu podrážky má něco mezi třemi a čtyřmi milimetry.

Salewa Mountain Trainer 2 Winter GTX využívané i před skialpovou túrou.
Salewa Mountain Trainer 2 Winter GTX využívané i před skialpovou túrou.

Hodnocení

Salewa Mountain Trainer 2 Winter s goretexovou membránou jsem měl možnost zkoušet na konci loňské zimy a teď na podzim. Prošly si jak ranními mrazy, hlubším sněhem i tajícím mokrým sněhem včetně suchých i namrzlých chodníků v Beskydech. Propracované detaily svršku i švů vás dostanou po designové straně, ale funkčnost bot také rozhodně nezaostává. Vnitřek boty je díky použité vlně měkký a pohodlný, šněrování se nepovoluje a časem si nositel těchto bot najde grif, jak šněrovadla utahovat, tak aby ho neřezaly do holeně nebo kotníku. Oceňuji propracování komínu boty, který netlačí a neomezuje volnost pohybu kotníku.

Plochá a tenká tkanička je protažená 3F stabilizačním systémem.Plochá a tenká tkanička je protažená 3F stabilizačním systémem.
Plochá a tenká tkanička je protažená 3F stabilizačním systémem.

Stélku s Responsive technologií se neodvážím hodnotit, protože jsem neměl možnost boty testovat v mrazech po dostatečně dlouhou dobu, abych odhalit efektivnost návratu energie. Rozhodně ale mohu říct, že jsem necítil žádný chlad směrem od země. Při používání těchto bot buďte opatrní, pokud se občas rádi sklouznete na zamrzlé kaluži. Pokud zrovna máte tyto boty na nohách, může se vám stát, že si natlučete nos. Na hladkém ledu boty opravdu drží a tuto dětskou radost vám už nedovolí. Naopak bezmeznou důvěru za jakýchkoliv podmínek do nich také nevkládejte! Není to tím, že by podrážka nefungovala, ale na částečně namrzlém nerovném povrchu není kontaktní plocha tak veliká jako na hladkém ledu a noha se vám zkrátka může smeknout.

Pohodlí chůze na povrchu bez sněhu logicky není tak příjemná jako v zimních podmínkách, nicméně občas se jí člověk nevyhne. Z důvodu použití měkké směsi podrážky doporučuji pohyb mimo sníh snížit na minimum. Běžná chůze po kamenitém a drsném podkladu může mít za následek brzké ochození vzorku podrážky.

Na botě mě baví detaily zpracování kůže. Kdo říkal, že boty nemohou být funkční a zároveň stylové...
Na botě mě baví detaily zpracování kůže. Kdo říkal, že boty nemohou být funkční a zároveň stylové…

Celkově jsem byl s botami spokojený, a určitě má smysl si takový typ obuvi do svého botníku pořídit. Ne vždy v zimě potřebuji horolezecké boty na automatické mačky a do nízkých přístupovek mi občas padá sníh, tak proč si nedopřát pohodlnou botu na zimní turistiku, obzvlášť, když se stala vítězem ocenení Gold Winner na ISPO Award 2020.

Další informace

Dobrodružství pod křídly orla, takové motto drží značka Salewa i od roku 2015, kdy se začala používat nové, modernější, digitálnímu věku odpovídající logo. A nově definované pilíře restartované Salewy? Design, inovace, nadšení a důvěra.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: