RECENZE: ORTLIEB ATRACK BP 25 – VODOTĚSNÝ BIKEPACKINGOVÝ BATOH

RECENZE: ORTLIEB ATRACK BP 25 – VODOTĚSNÝ BIKEPACKINGOVÝ BATOH

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku ORTLIEB ATRACK BP 25
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, cestovatelský, na kolo, volnočasový
Objemová kategorie Malý - 25 l a méně
Materiál 1 100 % nylon
Materiál 2 PVC free
Objem batohu 25 l
Hmotnost 1320 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 2
Počet vnitřních kapes 4
Velikost zad UNI
Barevné varianty černá
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ano
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Výbava 1 Vnitřní kompresní popruh
Výbava 2 Odnímatelné vnější kompresní popruhy
Výbava 3 Možnost dokoupení dalších doplňků
Infocena 4 890 Kč
Dodává AZUB
Více info na www.azub.cz

Zaujalo mě

  • Absolutní vodotěsnost
  • Držák na přilbu
  • Zádový systém

Shrnutí recenze

Ortlieb Atrack BP 25 je bikepackingový bráška univerzálního vodotěsného batohu Atrack 35, který jsme testovali v naši redakci před dvěma lety. V čem se liší? Přečtěte si naši recenzi.

PODROBNÝ POPIS

Na čele batohu Ortlieb Atrack BP 25 si okamžitě všimneme oranžového stahovacího popruhu a reflexního loga Ortlieb.
Na čele batohu Ortlieb Atrack BP 25 si okamžitě všimneme oranžového stahovacího popruhu a reflexního loga Ortlieb.

Rodina Ortlieb Atrack

Tento velice specifický typ batohu má hned několik modifikací. Od námi již testovaného 35l Atracku, který je velice univerzální a kompletně vodotěsný se odvinulo několik mírně modifikovaných modelů s označením BP, CR a CR Urban a ST. BP je zkratka pro bikepacking, CR = core a za písmeny ST se schovávají slova Short Torso, které označují model navržený specificky pro osoby menšího vzrůstu nebo s krátkým trupem. Všechny tyto modely mají společné atributy, jako například klouzavě nastavitelný nosný systém od velikosti S do XL bez nutnosti dodržování jakýchkoliv kroků, jsou odolné dle standardu IP67 a mají průchodku na pitný vak nebo nejtypičtější vlastností je vstup do batohu přes záda, který je zajištěný masivním vodotěsným TIZIPem. Rozdíly mezi modely jsou pak spíše v detailech, jako jsou počty popruhů a příslušenství, které jsou k batohům dodávány.

Dlouhá jízda z Beskyd za skalním lezením na Kružberku.
Dlouhá jízda z Beskyd za skalním lezením na Kružberku.

Ortlieb a bikepacking

Tato německá značka si vybudovala jméno díky svým nepromokavým nejen cyklotouringovým brašnám. Ale jde i s dobou a svůj sortiment doplnila i o sady bikepackingových brašen včetně jednoho batohu. Tím se stal Atrack BP, který má objem 25 l. Batoh je vyráběn v matné černé barvě a oproti svému předchůdci se liší zejména jiným bederním pásem. Široký bederák s kapsami byl vyměněn za popruh o šíři 2 cm, který je napojen na ramenní popruh a je odnímatelný. Na polstrovaných ramenních popruzích nechybí hrudní stahovací popruh, který je umístěn na 13 cm dlouhé kolejničce, čili není problém si jej nastavit dle svých potřeb. Na ramenní popruhy jsou pro vyladění těžiště batohu balanční popruhy. Mezi polstry zádového systému pak vede masivní TIZIP s táhlem ve tvaru písmene T.

Otočíme-li batoh a mrkneme na čelo, pak si všimneme oranžového stahovacího popruhu s držákem na přilbu, reflexního loga Ortlieb a řetízky pro uchycení dalšího vybavení nebo posunutí bočních stahovacích popruhů. Po stranách batohu jsou ještě pružné síťované kapsy, například na lahev s pitím nebo mapu.

Uvnitř batohu na nás čeká čtveřice zipových kapes, v jedné z nichž je umístěna průchodka pro hadičku pitného vaku, kompresní popruh a háček na klíče. Kompresní popruh je ještě po stranách batohu provlečen pod plastovou tyčinkou, aby došlo ještě k lepšímu rozmístění stáhnutí v jeho útrobách.

Výhoda vodotěsného batohu Ortlieb Atrack BP 25, pokud je špinavý, prostě ho osprchujte.
Výhoda vodotěsného batohu Ortlieb Atrack BP 25, pokud je špinavý, prostě ho osprchujte.

Testováno nejen vodou

Když jsem poprvé slyšel o Atracku pro bikepacking, nadchnul jsem se, že budu moct otestovat něco mezi batohem a bikepackingovou brašnou. Opravdu mne napadlo, že by tento batoh mohl být modulární a šel použít třeba jako řídítková brašna, vždyť si svým tvarem a kompresními popruhy přímo říká. Po převzetí Atracku BP 25 jsem byl vyveden z omylu, přece jde jen o batoh bez extra funkce brašny. To ale nevadí, protože jsem si pro něj vymyslel zapeklité testování hned z kraje „jara“. Při první oblevě jsem vyrazil na kolo s Atrackem na zádech. Bahno od všude přítomného štěrku jsem měl i mezi zuby, ale v batohu ne. Abych na něm nenechal nitku suchou a trochu ho vyčistil, pro jistotu jsem se s ním i vysprchoval.

Nosnost batohu je výrobcem určena hranicí 10 kg, upřímně takovou nálož na kole po dlouhou dobu vézt nechcete, nicméně i o tom byl můj druhý test. V rámci tréninku a eko-přístupu jsem se rozhodl vydat na kole s lezeckým vybavením v batohu na 70 km vzdálené skály na Kružberku. Lano, sedák, lezečky a pár nezbytností dohromady vážilo 7 329 g. S hmotností batohu jsem na zádech v příjemně teplý den vezl 8 649 g. Díky této jízdy jsem si krásně mohl vyzkoušet rozložení hmotnosti a odvětrávání zádového systému a neposednost batohu.

Balení vybavením do batohu bylo zejména díky zipu přes celou délku zad jednoduché. Vnitřní kompresní popruh dobře stáhl věci tak, aby se batoh dal uzavřít. Bederák během jízdy nijak neřezal ani neomezoval a hrudní popruh držel batoh na svém místě.

Polstrování zádového systému je prodyšné a cyklistovi na kontaktních místech nezadržuje vodu. Rozložení hmotnosti batohu na popruhy a záda je také znatelný. Při jízdě na skály jsem velice ocenil držák helmy, která byla na batohu jako přibitá a neměl jsem obavy, že bych ji měl ztratit. Protože se do batohu vstupuje zezadu, je potřeba si na připevněnou přilbu dávat pozor. Přece jen ostřejší spuštění batohu i s přilbou na zem nemusí být pro helmu prospěšné. Materiál batohu je ale extrémně odolný a ani hrubé zacházení či pohyb ve skalách mu neuškodil, proto se může hodit pro multisportovní aktivity včetně kaňoningu. Opravdu záleží jen na tom, co snesete vy sami.

Další informace

ORTLIEB nabízí širokou škálu voděodolných produktů, které jsou určeny nejen pro expedice, ale i pro každodenní dojíždění do práce, či na krátké výlety do okolí. ORTLIEB to je: špičková kvalita od roku 1982, záruka 5 let, voděodolnost v jakýchkoliv podmínkách, testování mnoha expedicemi a legenda mezi cykloturistickými brašnami.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: