RECENZE: NAFUKOVACÍ KARIMATKY WARMPEACE STRATUS A NIMBUS – PRO VŠECHNY TYPY POSTAV I POHLAVÍ

RECENZE: NAFUKOVACÍ KARIMATKY WARMPEACE STRATUS A NIMBUS – PRO VŠECHNY TYPY POSTAV I POHLAVÍ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku KARIMATKY WARMPACE STRATUS A NIMBUS
Typ výrobku karimatka
Materiál - svršek polyester s vnitřním zátěrem
Materiál - náplň (celý popis) Thermolite T3 EcoMade 80 g/m2
Hmotnost 560 g
Testovaná velikost Nimbus (bez polštáře) regular / Stratus short a regular wide
Dostupné velikosti Nimbus a Stratus: short / regular / regular wide / large
Výbava 1 Opravná sada
Výbava 2 Nafukovací vak
Výbava 3 Obal
Infocena od 2 011 Kč
Dodává Warmpeace
Více info na www.warmpeaceshop.cz

Zaujalo mě

  • Variabilita
  • Izolační vlastnosti a materiály
  • Způsob nafukování a konstrukce komor

Shrnutí recenze

Dvě modelové řady nafukovacích karimatek Warmpeace nabízejí bohatou škálu typů a variant. Ačkoli jsou co do výběru obě řady téměř identické, hlavním rozdílem je zvýšený díl pod hlavou u karimatky Stratus, zatímco u karimatky Nimbus bychom tento polštářek hledali marně. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?

PODROBNÝ POPIS

PŘÍPRAVA NA SPANÍ

Protože vnitřní prostor je pro vyšší tepelný komfort naplněn termoizolační vrstvou Thermolite, nafukují se karimatky přiloženým vakem, který eliminuje vnikání vlhkosti dovnitř podložky., K tomu by při nafukování přímo z plic nutně muselo dojít a zvyšovalo by se tak riziko vzniku plísní uvnitř podložky. Výhodou je, že nám pak zbude asi osmilitrový voděodolný vak na drobnosti – lze použít i jako transportní, ale osobně jej pro toto použití považuji za zbytečně objemný. K nafukování lze použít i běžnou pumpu nebo dokonce s trochou opatrnosti kompresor, což je zajímavé třeba pro vodáky, kteří obvykle podobnou technikou disponují. Samozřejmě je potřeba dávat pozor, aby nedošlo k přefouknutí a destrukci komor, což je při manuálním nafukování vakem prakticky vyloučeno.

Karimatky WARMPEACE STRATUS A NIMBUS vedle sebe pro srovnání
Karimatky WARMPEACE STRATUS A NIMBUS vedle sebe pro srovnání

KONSTRUKCE

Nafukovačky Warmpeace tvoří jednoprostorové příčně svařované komory, což zajišťuje vynikající torzní tuhost. Po nafouknutí je karimatka pevná a ani při bodovém zatížení (kleknutí, opření rukou) se výrazněji nedeformuje. Polštářek u modelu Stratus neznamená ani komoru, ani hmotnost, ani rozměr navíc, je vytvořen jen prachsprostým vynecháním posledního sváru.

Karimatka WARMPEACE STRATUS nabízí 9 cm tloušťky pro pohodlné spaní
Karimatka WARMPEACE STRATUS nabízí 9 cm tloušťky pro pohodlné spaní

SUBJEKTIVNÍ POCITY

Na první lehnutí jsem byl polštářkem okouzlen, později při častějším používání jsem ale dával přednost spíše modelu bez polštáře. Je ale možné, že na to měla vliv i délka testovaného exempláře.

K testování byly použity verze Nimbus (bez polštáře) regular (183 x 51 x 9 cm / 660 g) a Stratus (s polštářem) short (158 x 51 x 9 cm / 560 g) a regular wide (183 x 57 x 9 cm / 800 g), jenž je o 6 cm širší. Protože se oba modely, Nimbus i Stratus vyrábí ve všech variantách, není problém si vybrat tu nejoptimálnější.

Osobně jsem si oblíbil spíše provedení wide, ze standardní šířky jsem při pokrčení kolen přečníval buď koleny nebo zadkem do prostoru a kvůli poměrně značné výšce jsem prostě přepadával ven. Verze short ale na výšku postavy 170 cm nedostačovala, a i postavy o 10 cm menší se necítily na krátké verzi zcela komfortně – i díky polštářku mělo tělo ve spánku tendenci sesouvat se dolů a přepadávat nohama přes dolní okraj. Testování na dětech ukázalo, že verze short je téměř ideální právě pro děti s celkově kratšími a drobnějšími postavami.

Setkal jsem se s uživatelským názorem, že tření mezi podložkou a spacákem při spontánních pohybech spáče vytváří skřípavý a vrzavý zvuk, který může rušit ostatní spolunocležníky. Namísto termínu „jdu spát“ se ujal termín „jdu si vrznout“, ale na přímé dotazy si objektivně nikdo z okolních spáčů na žádné rušivé zvuky nestěžoval ani je nezaznamenal, subjektivně se s takovým pocitem ovšem setkat můžeme.

Detail připojení a ventilů na karimatce a vaku WARMPEACE STRATUS A NIMBUS
Detail připojení a ventilů na karimatce a vaku WARMPEACE STRATUS A NIMBUS

ODOLNOST

Nepovedlo se mi na žádném povrchu udělat do karimatky otvor a přiloženou servisní sadu jsem nepoužil, nemohu tedy hodnotit náročnost oprav. Choval jsem se ke karimatkám rozumně, ale ne přehnaně úzkostlivě, tj. dával jsem je přímo na zem bez další ochranné podložky. Používal jsem ji na trávě, v lese na jehličí, na hrubých prknech i parketách tělocvičen, na drobnějším kamení a samozřejmě ve stanu. Na čerstvě pokoseném strništi ne.

Očekávané výhody při spaní na vlhkém nebo přímo mokrém podloží jsem kvůli zmíněnému přepadávání spíše nedocenil.

Karimatky WARMPEACE STRATUS A NIMBUS v přepravních obalech
Karimatky WARMPEACE STRATUS A NIMBUS v přepravních obalech

VARIABILITA

Bude záležet na každém, jaké parametry si zvolí. Doporučuji věnovat velkou pozornost polštářku a důkladně zvážit, zda je pro vás výhodou či ne, jak bylo popsáno výše. Kdo se snaží odlehčovat každý gram, a sáhne po krátké verzi ve standardní šířce, tomu bych polštářek spíše nedoporučil, ačkoli neváží nic navíc. Kdo se naopak ve spánku více vrtí a na nějaký ten gram nehledí, ocení naprosto jistě rozšířenou verzi ve standardní délce a tam už polštářek může být výhodou. Celý systém modelů a variant karimatek odráží snahu Warmpeace najít pro každého jedince ideální kombinaci.

Porovnání karimatek - vlevo WARMPEACE STRATUS a vpravo NIMBUS
Porovnání karimatek – vlevo WARMPEACE STRATUS a vpravo NIMBUS

Další informace

warmpeace-0WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: