Recenze nádobí: ALB Samovar – rychlovarka na dřevo

Recenze nádobí: ALB Samovar – rychlovarka na dřevo

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku ALB Samovar
Druh potřeb pro vaření (Vaření) nádobí
Druh vaření běžné vaření
Hmotnost 520 g
Objem nádoby 0,5 l (vyrábí se i v objemu 1,2 l)
Typ vařiče na tuhá paliva
Palivo dřevo
Infocena 1389 Kč
Dodává ALB Forming
Více info na alb.cz/

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Rychlost ohřevu vody
  • Pogumovaná skládací ouška, která perfektně izolují
  • 100% česká ruční výroba šetrná k životnímu prostředí

Shrnutí recenze

Nikdy jste o české značce ALB Forming neslyšeli? Pamětníkům nebo vyznavačům klasického pobytu v přírodě určitě nemusím představovat klasický táborový hliníkový ešus! I on právě pochází z dílny společnosti ALB. My jsem však testovali moderní ešus MATTERHORN a samovar BASIC.

PODROBNÝ POPIS

Kompletní sada SAMOVAR ALB
Kompletní sada SAMOVAR ALB

Sada SAMOVAR BASIC

Obsahuje nádobu, ohniště, drátěný podstavec a přepravní uzavíratelný vak. Hliníkový samovar se skládá z dvouplášťové nádoby ve tvaru klasické čajové konvice. Samozřejmostí je sklápěcí madla pokryté izolační gumou a píšťalka na řetízku oznamující vroucí vodu. Samovar se plní pomocí výlevky, díky které se voda rozmístí mezi dva pláště nádoby. Součástí setu je i „ohniště“ se dvěma průduchy pro přísun vzduchu, nebo případné přikládání paliva.

BASIC a MATTERHORN pěkně pohromadě
BASIC a MATTERHORN pěkně pohromadě

Palivo

Jako palivo lze použít téměř cokoliv, co hoří, od tuhého lihu, přes podpalovač, až po suché jehličí, kůru či větývky, které najdete kdekoliv v lese.

Příprava na ohřev vody nabo na vaření - Samovar ALB
Příprava na ohřev vody nabo na vaření – Samovar ALB

Doba ohřevu

Doba ohřevu vody se u různých druhů paliv téměř neliší a je překvapivě krátká. Je nutné si ale počkat, až píšťalka začne pískat (a ten zvuk opravdu nelze přeslechnout J), což se u 0,5 l vody stalo za cca 2,5 minuty. Je potřeba mít na paměti, že v případě tuhého lihu, nebo podpalovače (použila jsem podpalovač z dřevité vlny, který se skládá pouze ze dřeva a parafínu), je zde vyšší množství kouře a samovar se poměrně rychle znečistí. Ke znečištění dochází i při použití dřeva, avšak ne tolik.

Roztápění samovaru ALB
Roztápění samovaru ALB

Zkušenosti a doporučení

Přikládání pod samovar je velice jednoduché, lze přikládat buď stranou jedním z otvorů, nebo horem „komínem“. Přikládání shora nedoporučuji v případě použití lihu, nebo podpalovače. Je potřeba dát si pozor na co samovar a především nádobku na rozdělání ohně pokládáme, protože ta se velice rychle rozehřeje a hrozí vznícení okolí. Doporučuji pokládat na kámen, nebo jiné nehořlavé podloží. Voda ze samovaru se nalévá skutečně jednoduše a nehrozí vylití okolo, což při nalévání vroucí vody určitě oceníte.

Výhoda samovaru, a „komínového systému“, je jeho použití v téměř každých povětrnostních podmínkách a není potřeba řešit dodatečné závětří. Součástí samovaru je i drátěný nástavec, který se nasadí na horní část nádoby na komín (je doporučené nasazovat před zažehnutím) a lze na něj postavit ešus například s jídlem, které je potřeba ohřát. Na ohřev jsme použili ešus ALB Matterhorn, který jsme taktéž testovali. Nástavec je opravdu vhodný pouze na lehký ohřev vody, či jídla. Vzhledem ke krátké době varu vody v samovaru, voda v ešusu na nástavci nemá šanci dosáhnout bodu varu. Nicméně pro ohřev jídla, nebo vystydlého čaje je tento nástavec velice praktický.

Samovar ALB i nástavcem na ohřívání
Samovar ALB i nástavcem na ohřívání

Verdikt testera na samovar

Samovar byl testován v kempu a prošel na jedničku. Jediné, co bych vytkla je značné znečistění ohniště i vnitřního komína nádoby kouřem, což pokud jste na jednom místě, samozřejmě tolik nevadí, ale představa, že si denně takto znečištěnou nádobu strkám mezi věci do batohu, mne příliš neláká. Samozřejmě nádobu lze umýt, ale jak jistě všichni ví, umýt očouzenou nádobu ve studené vodě někde v lese není úplně jednoduché. Což souvisí i s další věcí, která mne až tak nezaujala a to je velikost nádoby, která zabere v batohu poměrně dost místa. Samovar bych proto doporučila spíše při pobytu v kempu nebo tábořišti, kde se zdržíte více dní, případně skalním čundrákům nebo vodákům, kteří velikost batohu nebo místo v lodi zas tolik neřeší.

Samovar ALB - Kuchař v akci
Samovar ALB – Kuchař v akci včetně ešusu ALB Matterhorn

Další informace

alb-logoPři výrobě produktů používá firma ALB především materiály od českých dodavatelů, které splňují ty nejpřísnější evropské normy. Co se týká konkrétně hliníku, ze kterého je testované nádobí, používá výrobce hliník Al 99.5, což znamená, že materiál obsahuje 99.5 % hliníku a jedná se tedy o nejčistší možnou kvalitu. Hliník této kvality je určený pro styk s potravinami a splňuje normu EN 602.

Všechny výrobky ALB jsou vyráběny ručně technologií hlubokého tažení na speciálních lisech, do kterých si výrobce dokonce vyrábí sám formy a to umožňuje dodávat na trh originální výrobky.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Pepa

Osobně mě nemile překvapilo použití s plynovým vařičem, kde uvedení vody do varu trvá dvakrát déle než v klasickém ešusu. :o(

Pablo

Kdyby to nebylo hliníkové, ale z nerezu, hned bych to koupil.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: