Recenze: Marmot Vapor 2P – vylepšený stan

Recenze: Marmot Vapor 2P – vylepšený stan

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Vapor 2P – vylepšený stan
Typ výrobku stan
Použití spacáku 1317 neurčeno, 1315 Neurčeno
Použití stanu camping
Materiál tropiko 0 mm (68d 100% polyester taffeta)
Materiál vnitřní stan Podlážka: 5000 mm (68d 100% polyester taffeta)
Hmotnost 2520 g
Testovaná velikost Rozměry pod vnějším stanem: 261 × 224 × 104 cm
Barevné varianty zelená
Počet vchodů 2
Počet osob 2
Výbava 1 Počet prutů: 3
Výbava 2 Rozměry sbaleného stanu: 45,7 × 17,8 cm
Výbava 3 Rozměry ložnice: 137 / 224 / 104 cm
Výbava 4 Plocha ložnice: 3,0 m2
Infocena 8490 Kč
Dodává Martin Rak
Více info na www.marmot.de

Zaujalo mě

  • Zvětšený vnitřní prostor
  • Napínání tropika
  • Ventilace
  • Zpracování a detaily

Shrnutí recenze

Druhá recenze stanu MARMOT Vapor 2P. Jaká je vylepšená verze tohoto dvoumístného stanu? To se dozvíte v našem redakčním testu Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Předchozí generaci tohoto stanu jsme testovali ve SO před 2 lety (Recenze Marmot Vapor 2P). Hlavní inovace je ve fixaci tropika pomocí vypínacího systému s párem popruhů a spon. Dalšího vylepšení se dočkaly háčky pro zavěšení vnitřního stanu na pruty. Jsou „úzkoprofilové“ a toliko neboulí napnuté tropiko. Tolik základní vylepšení.

Propracovaný a kvalitní stan Marmot Vapor 2P.Propracovaný a kvalitní stan Marmot Vapor 2P.

Charakteristika

Jedná se o kvalitně zpracovaný a vylepšený stan, který nabízí velký prostor pro dvě osoby a to včetně bagáže. Pro větší pohodlí disponuje dvě vchody s dvěma předsíňkami. Velký prostor vzniká především díky předehnutým prutům DAC Pressfit, které směřují od země kolmo vzhůru a po teprve cca 30 cm se sklápějí a vytvářejí oblouk. Takže u země vnikají kolmé stěny a celkově získáváte více místa.Zůstalo kvalitní zpracování, snadné stavění, možnost regulace ventilace i zevnitř stanu, poutka ve vnitřním stanu v každém rohu a centrální háček pro zavěšení světla. A další spousta příjemných detailů.

Kompletní fotogalerie Marmot Vapor 2P

Všechny švy a šití jsou 100% podlepené. Při stavbě zvláště poprvé vám pomohou barevně rozlišená poutka, tyčky a další kotvící prvky. Stan obsahuje prostorné vnitřní kapsy včetně kapsy se stíněním na čelovku či svítilnu kousek pod střechou. A v nejvyšším místě i s velkým háčkem pro zavěšení různého outdoorového vybavení. Ve stanu je možno pohodlně sedět.

Konstrukce vnitřního stanu Marmot Vapor 2P.Konstrukce vnitřního stanu Marmot Vapor 2P.

Pohled na jednu ze dvou předsíněk a bohaté kotvení stanu Marmot Vapor 2P.Pohled na jednu ze dvou předsíněk a bohaté kotvení stanu Marmot Vapor 2P.

Dvojité kotvení a vypínání tropiku stanu Marmot Vapor 2P.Dvojité kotvení a vypínání tropiku stanu Marmot Vapor 2P.

Ventilace

Kromě klasické ventilace pomocí obou otevřených vchodů můžete ventilovat i při uzavřeném stanu a vše můžete ovládat ze stanu. Ve vnitřním stanu jsou dva zipové otvory, pomocí kterých můžete ovládat horní ventilační „vikýř“ a větrání u hlav pro nocležníky. Další větrání je možno pomocí zipových vstupů a použití pouze moskytiéry pro lepší proudění vzduchu.

Ventilaci je možno ovládat zevnitř stanu Marmot Vapor 2P.Ventilaci je možno ovládat zevnitř stanu Marmot Vapor 2P.

Spodní ventilace u hlav nocležníků - Marmot Vapor 2P.Spodní ventilace u hlav nocležníků – Marmot Vapor 2P.

Ventilační průstup do vnitřního stanu - Marmot Vapor 2P.Ventilační průstup do vnitřního stanu – Marmot Vapor 2P.

Apsidy

U tohoto stanu naleznete a můžete využívat dvě předsíňky, které jedna usnadňují vlez do stanu, ale také slouží jako místo pro uložení bagáže, bot a jako místo na vaření.

Vstup do stanu Marmot Vapor 2P je prostorný.Vstup do stanu Marmot Vapor 2P je prostorný.

Stavění

Celý stan je uložen v přepravním vaku s madly. Zvlášť jsou uloženy tyče, vnitřní a vnější stan. Stavění stanu začíná postavením vnitřního stanu pomocí dvou základních a jednoho pomocného prutu. Pruty se kříží v jednom bodě a to ve středu stanu (polární místo). Přídavný prut zvětšuje prostor a vypíná dvě apsidy do stran. Pruty se klasicky na koncích fixují do popruhů s otvory v rozích vnitřního stanu. Popruh obsahuje vždy po párů spon. Spony slouží k dokonalému vypnutí tropika a to i v místě, kde je stěna tropika od země kolmo vzhůru (dvojité větrování).

Křížení všech tří prutů stanu Marmot Vapor 2P.Křížení všech tří prutů stanu Marmot Vapor 2P.

Detail zavěšení prutů stanu Marmot Vapor 2P.Detail zavěšení prutů stanu Marmot Vapor 2P.

Dvojité kotvení a vypínání tropiku stanu Marmot Vapor 2P.Dvojité kotvení a vypínání tropiku stanu Marmot Vapor 2P.

Poznámka

V balení jsem našel pouze 5 kolíků, které pro vypnutí stanu nestačí. Plánujete-li klidný pobyt, doporučuji si pořídit min. dalších 5 kolíků (celkem 10). Co je to technologie DAC Pressfit? Konvenční stanové tyče používají buď lepidlo nebo krimpování (stlačení trubky segmentu kolem vsunuté vložky) pro upevnění vložky do trubky segmentu. Nicméně, lepidlo často ztrácí svou pevnost, nebo není v celém spoji a při „krimpování“ dochází k napětí v trubce, které někdy vede k jejímu porušení. Proto DAC vyvinula revoluční spojovací systém – PressFit – lisování rozšířený koncem vložky do vnitřku segmentu velkou silou. Elasticitou vysoce pevného hliníku trubka segmentu uchopí vložku pevně a důsledně. Díky použití PressFit technologie DAC odstranila jednu z hlavních příčin selhání stanové tyče. DAC PressFit stanové tyče jsou zaměřeny na velké zatížení a trvanlivost.

Lehké a pevné pruty DAC Pressfit u stanu Marmot Vapor 2P.Lehké a pevné pruty DAC Pressfit u stanu Marmot Vapor 2P.

Verdikt testera

Jedná se o příjemný stan, který se snadno staví. Je prostorný a kvalitně zpracován. Je plný různých příjemných detailů a vylepšení. Skvělé jsou kolmé stěny, kvalitní pruty, veliké předsíňky a možnost ovládání ventilace zevnitř stanu. Pouze je třeba si dokoupit nebo pořídit další kolík pro kvalitní vypnutí a zajištění stanu při velkém větru.

Zavěšení třetího prutu u stanu Marmot Vapor 2P.Zavěšení třetího prutu u stanu Marmot Vapor 2P.

Další informace

Logo značky MARMOT.

Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.com

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: