HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Festival OBZORY Pádler.cz Expediční kamera SNOW Film fest

Recenze: Stanu Marmot Vapor 2P

Recenze: Stanu Marmot Vapor 2P

Marmot Vapor 2P je prostorný a zároveň lehký samonosný stan pro dvě osoby. Konstrukce je řešena třemi křížícími se duralovými tyčkami.Údaje výrobce:

Hmotnost: 2520 g
Použití stanu: turistické, camping
Počet vchodů: 2
Počet osob: 2
Infocena: 7490 Kč
Dodává: Martin Rak
Více info na www.marmot.de

Při prvním pohledu na stan mě napadlo jediné přirovnání…“KLASIKA“. Co po turistickém stanu chci? Chci, abych ho dokázal postavit i bez pomoci ostatních. Chci ho unést na zádech, pohodlně se posadit i ve dvou. Chci mít prostor pro odložení batohů a bot. V neposlední řadě v něm chci ve špatném počasí i uvařit. Co na to Marmot Vapor?

 

Velikostní srovnání sbaleného stanu s trekovými hůlkami.Velikostní srovnání sbaleného stanu s trekovými hůlkami.

Celkový pohled na stan bez tropika.Celkový pohled na stan bez tropika.

Rozdílná velikost předsíněk.Rozdílná velikost předsíněk.

 

Charakteristika

Marmot Vapor je dostatečně prostorný a zároveň lehký samonosný stan pro dvě osoby. Konstrukce je řešena třemi křížícími se duralovými tyčkami (2 dlouhé a 1 krátká příčná). Ke křížení všech tří tyček dochází v jednom bodě. Tyčky jsou v oblasti hlavy ohnuté tak, že vznikají téměř kolmé stěny, což uživateli poskytuje větší prostor pro pobyt uvnitř.

Při balení oceníme dostatečně velký obal, do kterého se v klidu vejde i ne úplně profesorsky sbalený stan.

O větrání se stará pouze jeden průduch, který jde vyztužit pevnou packou. Mnohem lepšího výsledku se dosáhne tím, že nebudeme stan kotvit úplně k zemi, ale necháme tam mírnou mezeru. Toho jde docílit díky chytrému dotahování v rozích stanu.

 

Vchodové otvory poskytují velmi vzdušný pocit.Vchodové otvory poskytují velmi vzdušný pocit.

Stan je možné otevřít po celé šířce.Stan je možné otevřít po celé šířce.

Celkový pohled na předsíňku stanu.Celkový pohled na předsíňku stanu.

 

Stavba

Stavba je velmi jednoduchá a návod rozhodně potřebovat nebudete. Vnitřní stan se na tyčky upevňuje pomocí plastových klipů, manipulace s nimi je možná i v rukavicích. Robustnost klipů je taková, že se projevuje i pod tropikem (narušení hladké plochy tropika). Stavba i v jedné osobě probíhá velmi lehce. Při vkládání středové kratší tyčky do připravených tunýlků ale budete potřebovat trochu síly. Při nasazení tropika využijeme připravených trojzubců v každém rohu. Tím, že je konstrukce stanu samonosná, není potřeba dalšího kotvení, samozřejmě za předpokladu, že nebude vítr.

Jinak doporučuji použít minimálně dva kolíky pro vypnutí předsíněk. V balení najdeme pouze 6 kolíků, které pro osazení všech upínacích oček stanu nestačí. Plánujete-li pobyt ve větrném prostředí, doporučuji si vzít další 4 kolíky. V každém rohu můžeme stan doladit dopnutím tropika. Na spodní straně tropika je 8 suchých zipů pro připevnění na nosné tyčky. Tento systém sice funguje spolehlivě, ale pohodlný není. Navíc si musíme pohlídat, aby nám suché zipy nevycházely přesně na plastové klipy (jde vyřešit jiným vypnutím tropika).

 

Křížení tří prutů uprostřed stanu.Křížení tří prutů uprostřed stanu.

 

Vnitřní prostor

Vnitřní stan je dostatečný pro dvě karimatky a pod nohama nám ještě zůstane dost prostoru na menší batohy.

Na každé straně je velký vstup krytý moskytiérou. Pokud otevřete tropiko i tyto vstupní otvory, výhled ze stanu je luxusní a působí hodně vzdušně. Velikost ložnice je 224 cm x 137 cm (u hlavy) x 122 cm (u nohou) x 104 cm (výška). Větší z předsíněk měří 81 cm, což je dostatečný prostor i pro větší batoh nebo pohodlné vaření. Menší předsíňka má 43 cm, což opět na batoh nebo boty bez problému stačí.

O uschování drobností se starají 2 vnitřní kapsy. U stropu najdeme zajímavě řešenou kapsu na čelovku. Kapsa je totiž překryta látkou, tudíž je světlo rozptýleno a neoslňuje nás.

Uvnitř lze využít i 4 poutka (improvizované sušení, prostor pro vytvoření DIY úložného prostoru).

 

Do stanu se pohodlně vejdou dvě karimatky vedle sebe.Do stanu se pohodlně vejdou dvě karimatky vedle sebe.

Vnitřní síťovaná kapsa na drobnosti.Vnitřní síťovaná kapsa na drobnosti.

Neočekáváme-li déšť, můžeme stan postavit bez tropika.Neočekáváme-li déšť, můžeme stan postavit bez tropika.

 

Hodnocení

Jednoduchá stavba, přijatelná hmotnost, samonosnost, dostatečná velikost předsíněk, množství odkládacích kapes. Pokud nehledáte expediční speciál nebo kempový hangár, rozhodně doporučuji ke shlédnutí.

Kompletní fotogalerie stanu Marmot Vapor 2P

Zaujalo mě:
  • velké vstupní otvory
  • jednoduchost stavby
  • prostornost

 


Další informace:

Logo značky MARMOT.

Firma Marmot byla založena roku 1974. Prvními produkty se staly péřová bunda a spacák. Později Marmot začal šít oblečení z Gore-Texu a řady produktů se začala rychle rozšiřovat. Produkty Marmot jsou synonymem pro kvalitu, výkon a odolnost.
www.marmot.com


17.04.2017, Martin Slezáček


Diskuse


Paja
Paja

Krasný stan ale když stan tak jedině od Jurka

18. 04. 2017, 19:36:48
Robin
Robin

Tohle není recenze, ale ne příliš povedený popisek. Jaká je vnitřní výška?.... vodní sloupec podlážky/tropika? Tvrzení "samosná konstrukce" a "doporučuji další 4 kolíky" je tak trochu protimluv, ne? Nebo samonosný znamená jen že se při stavbě nekácí? Šířka 137 resp 122cm je pro dva spíš na nouzové spaní, tím spíše že předsíňky jsou nesymetrické a dva nocležníci tedy nemají stejný komfort - a už vůbec pokud potřebuju schovat před rosou nebo deštěm 2 batohy nebo dva páry cyklobrašen. Tvrdit, že 41 cm (pod šikmou stěnou) je dodstatečný prostor předsíňky může jen někdo, kdo neměl cyklobrašny v ruce. Hmotnost 2.5 kg není špatná, ale při ceně skoro 7500Kč nijak oslnivá. Shrnuto: zapadá do standardu, pro 2 malý a pro jednoho těžký. Shlédnout ho můžu, ale nevidím žádný zvláštní důvod koupit právě tenhle stan.

18. 04. 2017, 21:16:16
Martin
Martin

Diky za reakci. Vnitrni vyska stanu je 107 cm. Vodni sloupec podlazky je 5000 mm, vodni sloupec tropika je 3000 mm. Samonosnost stanu je opravdu myslena tak, ze postavim-li ho bez jedineho koliku, stoji. Obe predsinky neni potreba, napr. v pripade bezvetri, vypinat. Latka pak bohuzel lezi na vecech v predsinkach. Dva cca 50 litrove batohy se do predsinek vejdou. V pripade, ze bych chtel stan vyuzivat na cyklo, asi bych se podival po jinem modelu, uz kvuli vaze. Vnimani komfortu vnitrniho prostoru je pro kazdeho jine. Za predpokladu, ze beru stan jako misto pouze pro prespani, mi prijde dostatecny. Jakou nouzovku si predstavuji situaci, ze v nem budou spat tri lidi. Jak je psano v uvodu: klasika (podstatne veci splnuje, nicim extra nevybocuje).

19. 04. 2017, 09:45:18
Robin
Robin

Omlouvám se za předchozí trochu konfrontační tón a díky za doplňující údaje. Vnímání komfortu vnitřního prostoru je asi opravdu věc individuální (a před 20-ti lety a 15-ti kily, nebo vedle 55-kg slečny bych to možná taky vnímal jinak, než vedle chrápajícího stejně starého kamaráda (tady je fakt každý centimetr navíc dobrý). Nicméně předsíňka o trojúhelníkovém půdorysu, jehož vrchol je od základny vzdálen jen 43 cm je tak maximálně na odložení bot, ale nikoliv 50L batohu. Pokud tam vměstnáš batoh, pak jen na úkor vnitřního stanu, do kterého se batoh bude tlačit a zcela přitom zablokuješ vchod. Protože se kopule stanu ( a také přesíňka) zužuje i v příčné ose , v dešti ti pak po otevření menší předsíňky naprší rovnou do ložnice, jejíž základna je širší než střecha - kdo to zažil, ví. Úporná snaha o zdánlivou úsporu (materiálu/hmotnosti?) je zde opravdu kotraproduktivní. O potřebě pořádně zakolíkovat a vypnout tropiko bych také nepolemizoval ....má-li alespoň trochu fungovat ventilace a odvádění kondenzované vody (stan má jen jeden nicmoc ventilační otvor). Apropo tvorba kondenzátu a jeho odvod je OK? Stéká kondenzát po stěnách tropika, nepadá  nadměrně s vrhlíku na vnitřní stan? S tím souvisí také informace o materiálech: Je tropiko s neprodyšným zátěrem nebo s membránou, bude suché jakmile vykoukne slunko a já posnídám, nebo ho budu muset ještě další hodinu na ruby převrácené dosušovat? (Což má mimo zdržení při balení zásadní vliv na navlhání všeho oblečení i spacáku a z toho plynoucí případný diskomfort.) Umožní konstrukce stanu stavbu samotného tropika (pokud to klima dovolí a já budu chtít ušetřit hmotnost)? Asi vypadám jako šťoural, ale tyhle otázky bych po dosavadních zkušenostech řešil, pokud bych si stan vybíral já.

19. 04. 2017, 18:23:10
Martin
Martin

Není proč se omlouvat, připomínky byly oprávněné a koneckonců, chybami se člověk učí! V mém případě je to opravdu o sdílení prostoru s 55 kg slečnou. Menší z předsíněk jsem využíval výhradně na boty a menší věci, větší mi pojmula oba batohy. Je pravdou, že nebýt precizního aranžování, batohy se tlačily dovnitř. Pokud jsem potřeboval jít ven, stejně jsem měl boty na druhé straně  (samozřejmě jeden musí druhého přelézat). U jiných stanů jsem měl horních větracích otvorů víc a neměl jsem pocit, že fungují lépe než tento jeden (resp. že vůbec fungují), čehož si je asi vědom i výrobce tohoto stanu. Myslím, že jediné funkční řešení je vytvoření "komínového efektu" odspodu stanu nahoru k větracímu otvoru. Stan jde postavit relativně dost nad zem, tudíž ta cirkulace funguje dobře. Ve srovnání např. s Jurkem Dome lépe. Voda vevnitř samozřejmě kondenzovala, ale stékala dost dolů. Měl jsem ale štěstí na vlhkost vzduchu a obecně bylo kondenzátu málo. Výrobce uvádí materiál tropika jako 100% Polyester (68D Polyester Taffeta 190T (100% polyester); 3000 mm water column), což je předpokládám zátěr. Dobu schnutí nedokážu moc dobře posoudit, protože ráno nebývalo slunečno tak, aby stan nějak rychle oschl a byl vždy balen minimálně vlhký. Řešil jsem to oddělením tropika od vnitřního stanu (stan má vážně dost velký obal a není nutné materiál přehnaně mačkat). Konstrukce stanu neumožňuje stavbu samotného tropika, pokud bych tedy nevytvořil nějaký DIY projekt na spojení rohů (pásky s protikusem pro trojzubce nebo samotná podlážka). Nejsi šťoural, ale máš řadu specifických požadavků, které moc stanů nesplňuje. Mimochodem ty vybíráš stan?

19. 04. 2017, 21:33:24
Robin
Robin
Donedávna jsem vybíral. Po různých kopulích (Gemma, Hannah, Ferrino Spectre 2) jsem se nechal inspirovat u nalehko.com a pořídil si (především pro sebe na kolo, motorku nebo do kajaku) jehlan od 3F UL GEAR o rozměrech 260x230x135cm. Jasně, kopule a tunely poskytují lepší vnitřní prostor vzhledem k základně, ale v tomhle stanu je i při plochých šikmých stěnách dost místa pro dva, v nouzi pro tři. Stan je jednoplášťový se dvěma vchody (700g) a dá se do něj vepnout uzavřená moskytiéra s podlážkou (433g/ta je ale jen pro jednoho). Celé to podpírá treková hůlka nebo jakýkoliv klacek. Sakumpikum i s kolíkama a šňůrama 1300g (bez hůlky). Stavím/nosím jen co právě potřebuju = maximální variabilita. Protože mimo Gemmu (blahé paměti) není stejně žádný stan skutečně samonosný a musí se kolíkovat, orientoval jsem se u svého equipmentu postupně na jednoplášťové stany podpírané jen středovou tyčí - používám Saharu ze Svitap (pr. 5m/v3,5m/35kg/až 14 spících), pak jakýsi noname z jednoho motošopu (prům.4m/2,5m/5kg/4-6 osob na způsob severských lavvu). No a nyní ten jehlan. Mimo Saharu, která váží 35kg (ve které je ale úžasné klima bez ohledu na roční dobu) je zde super poměr váhy a užitného prostoru a přesto že stany nemají pevně všitou podlážku, kupodivu i výborná ochrana ve větru a dešti. Samozřejmě je nutné poněkud více dbát na správný výběr místa, kde se stan postaví, aby pak při dešti neprotékal stanem potok.
20. 04. 2017, 20:32:29

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze