RECENZE: KWAK UNDERQUILT ALKES L S APLIKOVANOU NANOTECHNOLOGIÍ – TEPLO NAD ZEMÍ

RECENZE: KWAK UNDERQUILT ALKES L S APLIKOVANOU NANOTECHNOLOGIÍ – TEPLO NAD ZEMÍ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku KWAK UNDERQUILT ALKES L
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití spacáku Do zimních podmínek
Materiál - svršek NANO nylon Ultra RipStop Shell (58g/m2), DWR C6 (voda, olej)
Materiál - vnitřek NYLON KWAK 20D Ultra Light RipStop Shell (38g/m2), DownProof
Materiál - náplň (celý popis) Husí prachové peří
Hmotnost 900 g
Testovaná velikost L
Vodní sloupec 12000 mm
Prodyšnost 40000
Plnivost peří 650 cuin
Barevné varianty Khaki
Teplotní parametry - komfort Ž -8 °C
Teplotní parametry - komfort M -12 °C
Teplotní parametry - extrém -30 °C
Dostupné velikosti S a L
Počet osob 1
Výbava 1 Povrchová úprava: Hydrofobní a oleofobní DWR C6 nejvyšší třída – lotosový efekt voda, olej, Fluorokarbon (PFC-free)
Výbava 2 Dva obaly
Výbava 3 Hmotnost náplně: 450 g
Výbava 4 Záruční doba: 5 roků
Infocena 7 950 Kč
Dodává OutdoorKWAK
Více info na www.outdoorkwak.cz/cs/

Zaujalo mě

  • Nano materiál a kvalitní náplň
  • Technická řešení a propracované detaily
  • Vyrobeno v Česku
  • Dvě velikosti S a L
  • Dva obaly

Shrnutí recenze

Poprvé jsem měl možnost vyzkoušet spaní v hamace bez karimatky. S ní už mám naspáno v hamace nepočítaně nocí. Jaké však bude spaní bez karimatky? To jsem se měl dozvědět, jakmile dorazil z KWAKU balík a já mohl zakusit své outdoorové poprvé. Jaké bylo?

PODROBNÝ POPIS

V KOSTCE

KWAK UnderQuilt Alkes L je doplňkem pro spánek v hamace, když vám nevyhovuje spaní v hamace s karimatkou, která vám tancuje pod tělem. Jedná se o spodní zateplení, které je zavěšené pod hamakou a vytváří tak izolační prostor, čímž zaručuje maximální izolaci a tepelný komfort. UnderQuilt brání proudění chladného vzduchu a eliminuje tak tzv., „syndrom studených zad“. Má voděodolnou povrchovou úpravu a je plněný nejkvalitnějším husím peřím. Funguje UnderQuilt Alkes L od značky KWAK s nanotechnologií tak, jak výrobce slibuje? To se dozvíte v našem redakčním testu Světa outdooru.

Zavěšený KWAK UNDERQUILT ALKES L pod hamakou
Zavěšený KWAK UNDERQUILT ALKES L pod hamakou

TVAR A STŘIH

KWAK Underquilt Alkes L je anatomicky tvarovaný. Tedy přirozeně kopíruje tvar člověka ležícího v hamace. Tvar je podélně symetrickém střihu, a disponuje variabilní možností stahování, a tím se přizpůsobuje vašemu tělu a ochrání ho před chladem. Středová část Underquiltu Alkes L má obdélníkový tvar, jenž plynule přechází na obou stranách do zúženého lichoběžníkového zakončení – zúžení u nohou a za hlavou.

Příprava na chladnou noc s teplotami pod nulou - KWAK UNDERQUILT ALKES L
Příprava na chladnou noc s teplotami pod nulou – KWAK UNDERQUILT ALKES L

STAHOVÁNÍ

Po celé délce všech krajů, tedy hlavového, patového i bočních, se nachází vnější tunýlek na stahování s vloženou kulatou gumičkou se samosvorkou. Na místě samosvorek se nachází též malé visící kapsičky na schování šňůrek, celkem jsou tedy čtyři. Osobně jsem je nikdy nevyužil a volné konce gumiček mi nějak při spaní nevadí. Jedná se však o vychytávku pro vojáky a fajnšmekry, kteří si potrpí na pořádek ve šňůrách.

Po celé délce bočních krajů jsou v pravidelných rozestupech poutka z úzkého popruhu a ty slouží k provlečení závěsné šňůrky nebo lanka tak, aby ještě lépe underqulit přiléhal k tělu a chránil je ze všech stran. Šnůry pro boční zavěšení nejsou součástí UnderQuiltu (nemusí být vždy použity).

Detail stahování KWAK UNDERQUILT ALKES L
Detail stahování KWAK UNDERQUILT ALKES L

ZAVĚŠENÍ

V každém rohu je další poutko z popruhu, ve kterém je navlečena šňůrka s brzdičkou na stahování. Uchycení je křížově prošito – zesíleno, aby i při velkém zatížení odolalo a nevytrhlo se ze švu. Křížovým prošitím se dosahuje ještě většího zpevnění. Systém zavěšení je jedinečný a systém elastických šňůr a samosvorek dovoluje regulovat vypnutí či nastavit vzdálenost. Při zavěšení UnderQuiltu se u hlavové části používají dvě pevné šňůrky (pro stabilizaci polohy UnderQuiltu) a u nožní části jsou použity kulaté gumičky pro zajištění pružnosti při lehu do hamaky. Návod na zavěšení sice neexistuje, ale je to dost intuitivní – není potřeba, zvládne to i nezkušený hamakář.

Detail zavěšení KWAK UNDERQUILT ALKES L pomocí pružných kordů a samosvorek
Detail zavěšení KWAK UNDERQUILT ALKES L pomocí pružných kordů a samosvorek

KONSTRUKCE A TVAR

Na UnderQuilt Alkes L jsou na středové obdélníkové ploše, určené pro tělo, použity komory ve tvaru “Z” v podélném směru plněné husím prachovým peřím a na středu, v místě páteře, je též podélně umístěna jedna komora ve tvaru “V”. Navazující lichoběžníková část, jak u nohou, tak u hlavy, je prošívaná příčně a vytváří tak komory ve tvaru “X”, které jsou ještě na středu prošité. Po celé boční délce těla i lichoběžníků je našita na kraj vnitřní krycí léga, plněná husím prachovým peřím pro extra izolaci. Tento UnderQuilt Alkes L lze využít též pro asymetrické spaní – tedy spaní ve větší hamace pro dva nebo XL tak, že ležíte napříč.

Ladění KWAK TOPQUILT ANURA A185 s KWAK UNDERQUILT ALKES L
Ladění KWAK TOPQUILT ANURA A185 s KWAK UNDERQUILT ALKES L

JAK HŘEJE?

Asi nejdůležitější otázka u spacáku. Odpověď je jednoduchá. Spacák přece nehřeje. Se ví, ne? Ten prostě izoluje. Jak tedy izoluje UnderQuilt Alkes L? Výrobce uvádí pocitově (-8 °C / 18 °F) teplotní komfort. Spal jsem při teplotě takové, že ráno bylo zamrznuto. Hlína byla tvrdá a na všem jinovatka. Odhaduji teplotu cca na -3 °C až -5 °C. Spaní bylo komfortní. A opět pocitově a zcela subjektivně mohu potvrdit, že v pohodě. Další teploty výrobce uvádí následující: Teplotní limit: (-12 °C / 10 °F) a Teplotní extrém: (-30 °C / -22 °F) opět pocitově. I po vybalení a nafouknutí underqulitu to vypadá, že tahle duchna takové teploty zvládne. Pro ještě lepší tepelný komfort je underqulit opatřen légou po obou stranách.

A to nejdůležitější. UnderQuilt Alkes L je plněný kvalitním prachovým husím peřím z českého chovu. Jedná se tedy o prémiový izolační materiál.

Spaní s KWAK UNDERQUILT ALKES L i s teplotami pod nulou bylo komfortní
Spaní s KWAK UNDERQUILT ALKES L i s teplotami pod nulou bylo komfortní

POUŽITÍ

Výhodou všech systémů izolace v hamce pomocí underqulitu je fakt, že nepotřebujete karimatku, která vám v hamace cestuje nebo se jinak posouvá. Underqulit zajišťuje izolaci při všech pohybech v hamace. Ani při nalézání a soukání se do spacáku nemusíte být ve střehu a hlídat si izolační podložku pod sebou. Spaní je možno doplnit i o použití topqulitu. Je to logický krok, jelikož kvalitní izolaci odspodu již máte zajištěnou.

Virtuální prohlídka 360

Stažení bočnic KWAK UNDERQUILT ALKES L k sobě
Stažení bočnic KWAK UNDERQUILT ALKES L k sobě

MATERIÁLY

Kromě kvalitní izolační náplně – viz odstavec JAK HŘEJE, bych rád zmínil i použité tkaniny. Vnější materiál KWAK UNDERQUILT ALKES L by měl mít nadstandartní parametry: Paropropustnost – Ret 3 Pa.m2.W-1 a MVTR 40 000 g/m2/24 hod. (Ret – měří odpor, který je vodní páře kladen a MVTR – měří prostup vodních par).
Taktéž i voděodolnost je parádní: výška vodního sloupce 12 000 mm / 1 dm2.
Prodyšnost – větruodolnost: 99,3 % – 0,129 mm.s-1 0,025 cfm.
Materiál je navíc ještě opatřen hydrofobní a oleofobní povrchovou úpravou: DWR C6 nejvyšší třída – lotosový efekt voda, olej, Fluorokarbon (PFC-free). Z toho nám vychází, že o uživatele by mělo být dostatečně postaráno.

Navíc tkaniny KWAK s nanotechnologií jsou zesíleny nejen do kříže, tedy v osnovním a útkovém směru, ale navíc i diagonálně. Přednosti ripstopových tkanin spočívají ve velmi dobrém poměru hmotnosti ke stabilitě a ve vysoké tržné pevnosti. Vzniká tak mimořádně lehký a tenký materiál s neobvykle nadprůměrnými vlastnostmi a vysokou odolností.

VERDIKT TESTERA

Celková hmotnost je 900 g. Existuje i verze S, která váží pouhých 485 gramů!  A díky i velkorysé šířce topquiltu by stálo za zamyšlení, přidat nějaký systém na sepnutí na jednom nebo dvou místech při ležení tak, aby se ještě zvýšil tepelný komfort tak, jak jsem to vyzkoušel u jiných konkurenčních modelů. Jinak zpracování nelze nic vytknout. A spaní na sněhu? Tak to mě taky ještě čeká!

Zajímá vás, jak funguje KWAK TOPQUILT ANURA A185?

KWAK UNDERQUILT ALKES L v kompresním tedy transportním obalu
KWAK UNDERQUILT ALKES L v kompresním tedy transportním obalu

Další informace

logo-kwak-bez-pozadiNaše motto – TVOŘÍME SNY. Na vývoj spacích pytlů KWAK byly použity ty nejlepší materiály, které vám zajistí vysokou odolnost, pohodlí a skvělý teplotní komfort. Jde o příjemně teplý a chytře řešený spací pytel KWAK vhodný i do těžkých klimatických podmínek. Rozhodně si na svou výpravu nezapomeňte přibalit tento spací pytel KWAK, který vám umožní pohodlné a teplé útočiště i v poměrně nízkých teplotách ve třech sezónních období.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: