RECENZE: FORCLAZ TREK 500 MATRYX – LEHKÉ TREKOVKY

RECENZE: FORCLAZ TREK 500 MATRYX – LEHKÉ TREKOVKY

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku FORCLAZ TREK 500 MATRYX
Určení lehký treking, těžký treking, VHT
Základní vlastnosti outdoorových bot Textilní
Výška bot Mid (střední)
Pohlaví Pánský
Materiál: svršek 25 % Termoplastický polyuretan, 20 % Polyester, 45 % Polyamid, 10 % Kaučuk – syntetický
Materiál: membrána Nepromokavá membrána byla testována na 30 000 kroků ve vodě do půli svršku
Materiál: podešev Podešev: 40 % Polyuretan, 45 % Kaučuk – syntetický, 15 % EVA
Hmotnost 1240 g (vel. 42 EUR)
Velikost testované boty v UK 8
Barevné varianty šedá, černá, červená
Dostupné velikosti 6,5 - 13
Šněrování ano
Infocena 3 799 Kč
Dodává Decathlon
Více info na www.decathlon.cz

Zaujalo mě

  • Nízká hmotnost
  • Utažení kolem kotníku
  • Ekologická výroba

Shrnutí recenze

Jestli vás trápí, že sebou na treku táhnete zbytečná kila v podobě těžkých pohorek, ale bojíte se podvrtnutých kotníků, zapřemýšlejte například o lehkých a pevných botách značky Forclaz z Decathlonu. Otestovali jsme pro vás Forclaz Matryx 500 a tady jsou naše dojmy.

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Pohorky Forclaz Matryx 500 jsou středně vysoké boty s nepromokavou úpravou svršku a velmi příjemnou hmotností 620 g / bota ve velikosti 8 (42). Jedná se o lehké pohorky s tužší podrážkou, připravené na treky v lesích, kopcích i horách. Vzhledem k váze jsou využitelné například na delší horské túry, kdy hledáme optimální kompromis v podobě pevné a zároveň co nejlehčí obuvi.

I přes dobrou prodyšnost bot je třeba někdy nohám odpočinout
I přes dobrou prodyšnost bot je třeba někdy nohám odpočinout

Konstrukce a materiál

Podešev boty je s pomocí materiálu VIBRAM® výborně přilnavá na jakémkoliv povrchu. Vzorek je stavěný tak, aby zajistil neklouzavost i v mokrém terénu. Pro chůzi je podešev polotuhá a středně široká, tedy nabízí dobrý poměr mezi pohodlím, stabilitou a přesným krokem. Špička boty je chráněna obsázkou ze 100% pryže a tak zůstanou vaše prsty v bezpečí i při nepozorném zakopnutí. Většina svršku boty je řešena super odolným materiálem Matryx®, díky němuž se nemusíte bát zničení bot o kdejaký ostrý kámen. Tento materiál je nejen odolný, ale také doplněný voděodolnou membránou. Výrobce zaručuje nepromokavost při chůzi v dešti po dobu 8 hodin. Kotníky jsou zvnějšku navíc zpevněny X konstrukcí ze 100% recyklovaného plastu. Na vrchu je bota měkčí, především v zadní části je využito elastické, tenčí látky, která dovoluje snadný pohyb nohy.

Odolnost vodě je zaručena zhruba do výše nártu
Odolnost vodě je zaručena zhruba do výše nártu

Šněrování a jazyk

Šněrování je u Forclaz Matryx 500 vyvedeno dál ke špičce boty, a tedy i nohy, což napomáhá k lepší fixaci chodidla v botě. Skrze X konstrukci v oblasti kotníků vede smyčka sloužící k jejich zpevnění, zakončená očkem pro tkaničky. Dále jsou připraveny tři páry háčků pro utažení vrchní části boty kolem nártu a lýtka. První pár háčků je “zamykací” tzn., že tkaničky jím po dotažení neprokluzují zpět.
Jazyk je napevno spojen s botou až do výšky předposledního háčku šněrování, aby zabránil potenciální vlhkosti před vniknutím do vnitřku boty.

Podrážka drží i na strmých terénech
Podrážka drží i na strmých terénech

Dojmy z testování

Během téměř půlročního testování jsem boty vzal do širokého spektra terénů a nikde mě nezklamaly. Hned při prvním obutí mě překvapilo, jak dobře obepínají nohu a jejich, pro mě nezvyklá lehkost. Jakožto zastánce kožených pohorek, jsem byl zvědavý na funkčnost použitých materiálů. To jsem si mohl vyzkoušet rovnou v jarních měsících, kdy jsme cestovali podmáčeným Balkánem a boty mi udržely nohy v suchu. Čím dál více mi vyhovovala nízká váha těchto pohorek. Proč bych se tahal s bagančaty, když mohu zlehka pobíhat s Matryxem jako Neo. I po celodenním nošení jsem se cítil mnohem méně unavený, než bych čekal. Chůze byla příjemná jak v měkčím terénu, tak po skalách, kde pohorky dobře držely při cestě do kopce i dolů. Bez problému v nich lze zvládnout i kdejakou ferratu, jako ideální je však shledávám především na treky. Jedinou chybu pro mě představoval trochu nižší jazyk vůči šněrování, funkčně to ničemu nevadí, jen mně.

Při chůzi v suťovém terénu poskytly botky stabilitu
Při chůzi v suťovém terénu poskytly botky stabilitu

Finální verdikt

Boty Forclaz Matryx 500 jsou skvělou volbou pro někoho, kdo hledá pevnou obuv na výpravy do přírody. Ať už míří do skalnatého prostředí, divokých lesů či se jen brouzdat po balkánských planinách. Uživatele zcela jistě potěší, že se jedná o pohorky s malou váhou, což jistě ocení nohy všech turistů při vícedenních přechodech. A tento model je dostupný i v dámské verzi.

Měli byste vědět

MADE IN EUROPE VÝROBA: 100% bot na treking Forclaz je vyrobeno v Evropě.
Tyto boty  jsou vyrobeny na území Evropské unie v rumunské továrně specializující se na výrobu obuvi na treking (SKANDIA).

Aby byl dopad na životní prostředí ještě nižší, byla při barvení černých vláken hlavního materiálu svršku využita technologie „dope dye“. Vlákna jsou obarvena barevnými granuláty již při výrobě a výrobce se tak vyhne proplachům. Tímto procesem je možné ušetřit až 60 % vody, která by se během výroby standardně spotřebovala.

Místo výroby má rovněž své opodstatnění. Treking je velmi oblíbený právě v Evropě, a z toho důvodu se tu obuv i vyrábí. Je s tím spojena další snaha snížit uhlíkovou stopu produktu. Jednotlivé komponenty nemusí cestovat přes půl světa a výsledné boty ke konečnému zákazníkovi také ne. Tím se také výrazně snižuje množství emisí CO₂.

Firma Chamatex si nechala patentovat technickou tkaninu MATRYX použitou na tyto pohorky. Tkaná část obuvi MATRYX se upravuje, čili přizpůsobuje potřebám každého sportu. Představte si materiál, který dokáže spojit lehkost, prodyšnost, optimální podporu a odolnost proti oděru. Skládá se z vysoce houževnatých syntetických vláken (polyamid nebo polyester) potažených polyuretanem a technických přízí (jako je karbon či monofilní vlákna) distribuovaných v jednom kuse na požadovanou zónu boty. Tato technologie umožňuje snížit počet komponentů přibližně o 50 %. Decathlon navíc do tkaniny využívá recyklované polyesterové příze, takže i tato část boty přispívá k udržitelnosti produktu.

Test voděodolnosti dopadl skvěle
Test voděodolnosti dopadl skvěle

Další informace

Logo DecathlonDecathlon je mezinárodní rodinná firma, která se už od r. 1976 snaží zpřístupnit sport co nejvíce lidem. Pobočky má ve 30 zemích, a od r. 2010 působí i v České republice, kde má v současné době 25 prodejen.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: