Recenze cyklo batohu: PINGUIN Flux 15 – parťáka na každý trail

Recenze cyklo batohu: PINGUIN Flux 15 – parťáka na každý trail

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku PINGUIN Flux 15
Druh cyklistického vybavení Cyklistické doplňky
Hmotnost 865 g
Materiál 1 Nylon ROBIC®
Materiál 2 Zipy YKK
Materiál 3 Spony Nifco
Výbava 1 Hmotnost s páteřákem 1 041 g
Infocena 2080 Kč
Dodává Pinguin
Více info na www.pinguin.cz

Zaujalo mě

  • popruhy na uchycení přilby
  • univerzálnost batohu
  • pohodlí
  • možnost ochrany páteře

Shrnutí recenze

Vyznavači bikepackingu jistě znají českou značku Acepac, která je odnoží outdoorové značky Pinguin. Acepac spolu s první várkou bikepackingových brašen navrhl i bajkový batoh Flux 20, který byl vzorem testovanému modelu Flux 15. Pinguin si v roce 2019 dal hodně práce s přešitím všech jejich batohů a tak vznikl i Flux 15, který není určen pouze kolo, nýbrž na všechny traily a tam, kde se ti hodí batoh o objemu 15 l. Jako v celé řadě 2020 jsou použity materiál Nylon ROBIC®, se zipy YKK a kvalitními sponami Nifco. Na to, jak se choval na trailech a co všechno umí se podívejme níže.

PODROBNÝ POPIS

Pořádek, musí být!

Flux 15 má dvě zipové komory, přičemž ve větší najdeš přihrádku na pitný vak, místo pro chránič páteře SAS-TEC SC1-CB52, který sice není součástí batohu, ale lze jej dokoupit za 390 Kč, a síťovanou zipovou kapsu. Zavírání celé komory je řešeno dvoucestným zipem, který sahá zhruba do 2/3 výšky batohu, čímž zajišťuje veliký vstup a jednoduchou manipulaci s obsahem komory.

Menší komora nesahá až na dno batohu a najdeme v ní zipovou kapsu s háčkem na klíče. Důvodem  menšího objemu komory jsou dvě vnější kapsy na čele batohu, které jsou použitelné pro uložení nářadí nebo dalších drobností. V jedné z vnějších zipových kapes se nachází síťka na přichycení přilby, která se připíná háčky na našité řetízky po stranách čela batohu. Ale i bez ní se můžeš obejít. Pokud jezdíš s integrálkou, oceníš dva horní kompresní popruhy, které jsou přišity blíže ke středu čela batohu, abys je mohl protáhnout přilbou. Horní popruhy jsou doplněny ještě párem kompresních popruhů ve spodní části batohu, takže nic uvnitř batohu nebude volně poskakovat. Ve dně batohu najdeš klasicky kapsičku s pláštěnkou fosforeskující barvy, kterou k batohu přichytíš třemi olivkami, takže ji neztratíš ani během silného větru či divoké jízdy.

Po stranách batohu jsou síťované kapsičky, které lze využít ať už na lahev s pitím nebo náhradní duši. Gumičky jsou dostatečně pevné, takže by během jízdy nemělo dojít k vytřepání větších předmětů. Na čele batohu ještě svítí dvě oranžové gumičky se stahovacími háčky. Ty oceníš zejména na vycházce v situacích, kdy nechceš v rukou nést své trekové hole. Čelo batohu doplňuje ještě reflexní poutko pro uchycení blikačky.

Chránič páteře SAS-TEC SC1-CB52, lze k nákupu batohu Flux 15 na stránkách výrobce získat jako dárek zdarma.
Chránič páteře SAS-TEC SC1-CB52.

Jak to sedí?

E3D zádový systém tohoto batohu nabízí skvělé odvětrávání. Za to může 3D tvarovaná pěna potažená síťkou, která pot odvádí dále od těla. Navíc je profil vyztužení navržen tak, aby nedocházelo k oddalování těžiště batohu od zad. Tvarované ramenní popruhy jsou z poloviny ušity z perforovaného materiálu a extra vyztužené, aby byly dobře prodyšné a zároveň zvyšovaly komfort při nesení těžšího nákladu.

Na každém popruhu najdeš i dva proužky pro přichycení hadičky pitného vaku a popruhový žebříček pro nastavení hrudního popruhu s píšťalkou. Přenastavení hrudního popruhu je díky háčků z materiálu Nifco jednoduché. Odlehčený (proříznutý) bederní pás sice není odnímatelný, nicméně je ze stejného materiálu jako zádová výztuha, takže dobře větrá. Na každé straně bederáku jsou lehce ovladatelné spony, což umožňuje jednoduché vystředění zapínací přezky. Na pravé straně bederního pásu je umístěna zipová kapsa, kde se vleze i 5“ telefon, na levé pak vyztužené oko na karabiny nebo klíče. Pro usnadnění manipulace s batohem slouží oranžové madlo na vrchu batohu.

Síťka se dá na batoh upnout hned několika způsoby. Toto je jeden z nich.
Síťka se dá na batoh upnout hned několika způsoby. Toto je jeden z nich.

Prověření terénem

Tento batoh je velkým oblíbencem mé manželky, která jej bere na pěší výlety, zejména díky jeho úzkému profilu nikde nevadí a jeho nositel si nepřipadá, že by na zádech nesl krabici.

Pak konečně bylo na řadě testování na kole. Nejraději pro testování volím poloprázdný batoh vyplněný těžšími předměty. Testovací hmotnost může být kolem třech kilogramů (fotoaparát, svačina, oblečení, čtení – Svět outdooru 🙂 a věci nutné na opravu kola). Jakýkoliv pohyb batohu nebo jeho obsahu, s dobře dotaženými popruhy, nebyl znát ani při sjezdu šutrovitým terénem na mém neodpruženém oceláku. I přes chladnější počasí a vrstvy oblečení jsem se pod batohem téměř nepotil, avšak je potřeba zmínit, že pocení je velice subjektivní. Bederní pás a celý batoh je příjemně tvarovaný a s mým tělem krásně splynul.

Batoh jsem vyzkoušel i v městském provozu. Přihrádka na vodní vak pojme i 14“ notebook, takže se dá pohodlně využít i pro cyklocestu do práce.

Pinguin Flux 15 na únorové vyjížďce v podbeskydí.
Pinguin Flux 15 na únorové vyjížďce v podbeskydí.

Univerzálnost a shrnutí

S novou řadou batohů Pinguin u některých modelů přichází i důraz na univerzálnost. Jejím ztělesněním je právě patnáctilitrový Flux, který se hodí na každý trail. Svým objemem sice neoslní při vícedenních dobrodružstvích, ale je to nekompromisní parťák na traily, které se dají projít, „proběhnout“ nebo projet během jednoho dne. Se svým zádovým systémem je připraven na dynamické aktivity, během kterých vždy zůstává na svém místě. Množství a rozmístění kapes je promyšlené a tak odpadá hledání multitoolu někde na dně batohu. Ačkoliv je uvnitř velké komory síťovaná zipová kapsa, bojím se do ní dát své sluneční brýle s dioptriemi a uvítal bych, kdyby kapsa byla z jemného materiálu, který je vhodnější pro úschovu brýlí. I přes takový detail se Flux 15 stal mým oblíbencem v kategorii malých batohů.

Zádový systém a ramenní popruhy výborně sedí a jsou dobře odvětrané. To samé platí i o bederním pásu.
Zádový systém a ramenní popruhy výborně sedí a jsou dobře odvětrané. To samé platí i o bederním pásu.

Další informace

Firma Pinguin je jednou z nejstarších českých značek vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Vznikla v r. 1989 a její sídlo se nachází v Podkrkonoší, ve městě Náchod. Vše začalo už kolem roku 1986, kdy se na českém trhu začaly objevovat produkty pro potřeby cestovatelů, dobrodruhů, horolezců a dalších nadšenců pobytu v přírodě. Název značky Pinguin byl zvolen jako synonymum odolnosti po rostlině divoce rostoucí na svazích Jihoamerických And, vysoko nad hranicí lesů, ve skalnatém a nehostinném prostředí silného větru, mrazu a sněhu – Bromelia Pinguin. První výrobky, šité na zakázku konkrétním lidem, byly péřové bundy a spací pytle. Od té doby se sortiment značky Pinguin značně rozšířil a obsahuje širokou nabídku vybavení pro aktivní pobyt v přírodě. Soustředí se na kvalitu, ať už jde o výběr materiálů, nebo zpracování, a hlavně – šetrnost k přírodě.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Ondra

Mám ho a je super. Souhlasím s výše uvedeným. Líbí se mi jak jde páteřák během vteřiny vyndat/nandat, používám ho univerzáně na všechno -lyže/bike S, ostatní (běžky/hike) BEZ. Pěna páteřáku bohužel chutná našemu králíkovi, ale což… Taky se mi líbí systém přichycení pláštěnky olivkama – jednak nepadá a druhak ji není třeba sundavat, když potřebujete v dešti něco vyndat/vložit z/do batohu.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: