RECENZE: CAMP VOYAGER – SKIALPINISTICKÁ HELMA S DVOJITOU CERTIFIKACÍ

RECENZE: CAMP VOYAGER – SKIALPINISTICKÁ HELMA S DVOJITOU CERTIFIKACÍ

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku CAMP VOYAGER
Druh zimního vybavení Zimní doplňky
Materiál 1 Pěnový polystyren EPS (skelet)
Materiál 2 Polykarbonát ABS+PC (skořepina)
Hmotnost 475 g
Údaje výrobce 1 Velikost: 48–56 cm a 54–62 cm
Údaje výrobce 2 Barva: white/light grey, white/light blue, grey/green, grey/black
Údaje výrobce 3 Záruka: 2 roky
Výbava 1 Příslušenství: výstelky 5 a 10 mm, připínací uši a vložka (čepice) do helmy
Výbava 2 Systém RECCO®: ano
Infocena 3390 Kč
Dodává Totaloutdoor
Více info na totaloutdoor.cz/

Zaujalo mě

  • Dvě certifikace
  • Příslušenství
  • Fixace lyžařských brýlí či čelovky

Shrnutí recenze

Jedná se o přilbu, která vyhovuje předpisům ISMF a splňuje tak certifikace pro horolezectví (EN 12492) a alpské lyžování (EN 1077/B). S helmou CAMP VOYAGER máte tedy dva v jednom. Navíc je opatřena systémem RECCO®, bohatým příslušenstvím, držákem na brýle a dostupná ve 4 barvách a dvou velikostech. Testovaná horským vůdcem na skalách, ledech, skialpech, sjezdovém lyžování a při lyžování ve volném terénu. Jak dopadla se dozvíte v našem redakčním testu Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

Helma CAMP VOYAGER na ledovci - jízda po sjezdovce i ve volném terénu
Helma CAMP VOYAGER na ledovci – jízda po sjezdovce i ve volném terénu

OBSAH KRABICE

Když si vyberete správnou velikost (dvě velikosti) a vaši barvu (4 barvy), můžete se vrhnout na stavebnici v krabici. Balení helmy CAMP VOYAGER obsahuje kromě vlastní helmy i příslušenství: výstelky 5 a 10 mm pro vyladění helmy na lezení bez uší a vnitřní vložky. Dále obsahuje připínací uši a vnitřní vložku, ze kterých vytvoříte sjezdovou nebo freeride helmu. A samozřejmostí je návod k použití.

Sada příslušenství a polstrování pro lezeckou verzi helmy CAMP VOYAGER
Sada příslušenství a polstrování pro lezeckou verzi helmy CAMP VOYAGER

DVĚ NORMY

Skialpinistická přilba Voyager je navržená tak, aby vyhovovala přísným předpisům ISMF a splňuje tak certifikace pro horolezectví (EN 12492) a alpské lyžování (EN 1077/B). Duální certifikace zaručuje vyšší bezpečnost před bočními nárazy a lépe chrání hlavu lyžaře. Pro splnění přísné certifikace EN 1077/B standard, je použita in-mold konstrukce s extrémně tvrdou a nárazu vzdornou plastovou skořepinou ABS. Vnitřní jádro je z expandovaného polystyrenu (EPS), které je navíc vyztuženo vrstvou polykarbonátu (PC), která pomáhá tlumit nárazy a zvyšuje odolnost.
Pro mě to v praxi znamená, že tuhle helmu využiji při výstupu i na mačkách (lezecké úseky) s lyžemi na batohu nebo ski depu. Plynule tak mohu s jednou helmou přecházet mezi skitouringem, skialpem, lezením a následným sjezdem ve volném terénu či po sjezdovce. S jednou helmou.

Helma v režimu bez připínacích uší pouze s vložkou z mikrovlákna - CAMP VOYAGER
Helma v režimu bez připínacích uší pouze s vložkou z mikrovlákna – CAMP VOYAGER

LEZECKÁ VERZE

Pro čistě lezeckou verzi se používají pěnové výstelky tak, aby vám helma seděla dobře na hlavě i bez čepice nebo bez vnitřní vložky. Pro lezení je helma kvůli dvojité certifikaci větší či objemnější než čistě lezecké helmy. Pro mě to znamená, že čistě na lezení bych volil jiný model helmy. Například CAMP STORM, kterou jsme testovali ve Světě outdooru. Mě osobně nejlépe seděla helma s připnutou vnitřní vložkou a bez uší. Kvůli mému asi špatnému tvaru hlavy (úzká), jsem nebyl schopen vyladit lezeckou verzi helmy tak, aby mi perfektně seděla. O ventilaci se stará celkem 17 otvorů. A o jemnou regulaci obvodu klasické kolečko, které znáte například z helem lezeckých či cyklistických.

Lezení ledů s helmou CAMP VOYAGER
Lezení ledů s helmou CAMP VOYAGER

LYŽAŘSKÁ VERZE

Tuto verzi bych popsal jako „plně vyzbrojen“. To znamená, že do helmy se vpíná vnitřní vložka z mikrovlákna, která vypadá trochu jako plavecká a k tomu se přidávají ještě krycí připínací uši. Víc už do helmy nedáte. Teda kromě vlastní hlavy, která je tímto maximálně chráněna. Už jenom stačí přidat lyžařské brýle, které se fixují na třech místech. Vzadu neboli klasicky pomocí pružného kordu a háčku, ale i extra dvě opět pružnými kordy vepředu tak, aby vám brýle při odložení na helmu nevyjížděly nahoru nebo úplně dozadu. Tyto držáky samozřejmě fungují i pro fixaci čelovky.

Takto jsou fixovány brýle na třech místech - helma CAMP VOYAGER
Takto jsou fixovány brýle na třech místech – helma CAMP VOYAGER

SKIALPINISTICKÁ VERZE

V tomto módu osobně odepínám extra uši a používám pouze vnitřní vložku z mikrovlákna, které je příjemné na dotek. Takhle mi to maximálně vyhovuje. Když je mi zima na uši, tak pod helmu přidávám Buff® šátek nebo tenkou čepici. Helma CAMP Voyager je také vybavena systémem RECCO®, díky němuž lze pomocí příjímací destičky RECCO® zachytit signál ztracené nebo zasypané osoby. A helma je též vybavena dvě reflexními prvky na popruzích, které fixují lyžařské brýle či čelovku.

Zadní a vnitřní polstrování - CAMP VOYAGER
Zadní a vnitřní polstrování – CAMP VOYAGER

VERDIKT TESTERA

Jedná se o objemnější lyžařsko-lezeckou helmu, která zastane obě aktivity, ale asi nejlépe se cítí v módu skialpinismus a sjezdové lyžování či při jízdě ve volném terénu. Dostupná ve dvou velikostech a 4 barevných verzích. Dvojitá certifikace, bohaté příslušenství, RECCO® systém a kvalitní fixace brýlí jsou velikou přidanou hodnotou helmy CAMP VOYAGER. Doporučuji, pokud možno vyzkoušet před pořízením, a to i v lezeckém módu – s pěnovými výstelkami.

Helma je osazena systémem RECCO - CAMP VOYAGER
Helma je osazena systémem RECCO – CAMP VOYAGER

Další informace

Značka CAMP vyrábí vybavení pro vysokohorskou turistiku, lezení, horolezectví a skialpinismus, které vyniká především nízkou hmotností a technickou vyspělostí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: