Recenze batohu: Boll Quantum 60 – 80 RF – technický batoh

Recenze batohu: Boll Quantum 60 – 80 RF – technický batoh

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Boll Quantum 60 – 80 RF
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, cestovatelský, expediční
Objemová kategorie Velký - 51 l a více
Materiál 1 Robic XTR CarbonCoat
Objem batohu 80 l
Hmotnost 1925 g
Počet komor 2
Počet vnějších kapes 4
Počet vnitřních kapes 2
Velikost zad UNI
Délka zad RF – Regular Fit
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ne
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ano
Držák na helmu ne
Místo pro lavinovou výbavu ne
Výbava 1 Boční vstup: ano
Výbava 2 Odnímatelné víko: ano
Výbava 3 Zádový systém: EquiMotion Plus Technology
Infocena 4595 Kč
Dodává BOLL GEAR
Více info na www.boll.cz

Zaujalo mě

  • Zádový systém
  • Plovoucí uložení bederního pásu
  • Kyvné uchycení ramenních popruhů
  • Proměna víka v ledvinku
  • Odolný materiál

Shrnutí recenze

Již třetí batoh k testování od české značky Boll, která u navrhování svých produktů přemýšlí a nebojí se zkoušet nové věci. Konkrétně u tohoto batohu jsem ocenil nejvíce: zádový systém včetně bytelného a pohyblivého bederáku, odepínací víko s možností vytvoření ledvinky, odolný materiál a boční vstup. Co od batohu v této kategorii očekáváte vy?

PODROBNÝ POPIS

Charakteristika

Technický batoh QUANTUM 60-80 je zkonstruovaný pro použití prakticky do jakýchkoli podmínek. S objemem 60-80 litrů je vhodný jak pro dlouhé a náročné expedice, tak i pro technické výstupy v horách s minimalistickým pojetím. Komplexní modularita, nízká hmotnost, vysoká odolnost materiálů, propracovaný funkční design a inovativní zádový systém staví batoh QUANTUM 60-80 mezi špičku na outdoorovém trhu.

Boll Quantum 60 – 80 RF a dynamické testování zádového systému
Boll Quantum 60 – 80 RF a dynamické testování zádového systému

Na úvod

Po testování menšího bratříčka Boll QUANTUM 35 – 47 dorazil doslova stěhovák. Přesto zůstává technickým batohem se systémy, které usnadňují nosičům život.

Detail vykrojených ramenních popruhů - Boll Quantum 60 – 80 RF
Detail vykrojených ramenních popruhů – Boll Quantum 60 – 80 RF

Zádový systém

Nastavení zádového systému EquiMotion Plus Technology je intuitivní až na číselnou stupnici místo obvyklých velikostních písmen. Ramena a ramenní popruhy s uchycením ARMotion System se přizpůsobí i širokým ramenům a býčím šíjím. Samostatnou kapitolou je bohatě polstrovaný bederák Swivel & Slide, který se pohybuje ve třech na sebe kolmých osách a tudíž se hýbe do všech šesti stran, jako by plaval a nijak neomezuje v žádném pohybu. Jeho hlavní předností je pohyb nahoru a dolů. Při plném dotažení bočních stabilizačních popruhů lze na bederák odložit většinu váhy batohu, uvolnit ramenní popruhy a ulevit tak ramenům a páteři při delším treku. Doslova popsáno takto: Plovoucí uložení anatomicky tvarovaného bederního pásu kopíruje kyvný pohyb pánve při chůzi ze strany na stranu a vertikální rotaci pánve, ale umožňuje i jeho vertikální pohyb vůči batohu. To oceníte zejména při naklánění těla dopředu při překonávání různých překážek, kdy bederní pás zůstává na svém místě a batoh se posunuje nahoru a dolů jak pozice těla vyžaduje. A nejlépe vše pochopíte z videa BOLL QUANTUM EquiMotion Plus Technology

Zádový systém batohu Boll Quantum 60 – 80 RF
Zádový systém batohu Boll Quantum 60 – 80 RF

Díky technologii ARMotion System neboli kyvnému uchycení ramenních popruhů s možností jejich výškového nastavení lze jednoduše docílit optimální nastavení pro různé výšky i typy postav. Přesné nastavení pak zaručuje komfort a rovnoměrné rozložení hmotnosti na co největší část plochy ramenních popruhů. U ramenních popruhů navíc můžete nastavit dvě výšky balančních popruhů.

Detail pohyblivého bederáku batohu Boll Quantum 60 – 80 RF
Detail pohyblivého bederáku batohu Boll Quantum 60 – 80 RF

V batohu

Hlavní vstup do batohu je rolovací. Navíc ještě batoh disponuje bočním vstupem a spodní nezávislou komorou. Rolovací uzávěr můžete navíc ještě pojistit extra popruhem, který zároveň může sloužit jako popruh pro uložení lana nebo bundy pod víko a ještě extra díky vloženému plastovému dílu fixuje víko. Super nápad! Batoh lze rozdělit na dvě komory pomocí přepážky. Do spodní se dostanete pak zipem, který je doplněn dvojicí popruhů vedoucích ze dna batohu. Do horní komory je možno vstoupit vrchem přes rolovací uzávěr nebo bočním vstupem zipovým. Uvnitř batohu je ještě extra zipová kapsa na cennosti a prostor pro hydrovak.

Oddělitelná spodní komora batohu Boll Quantum 60 – 80 RF
Oddělitelná spodní komora batohu Boll Quantum 60 – 80 RF

Na batohu

Svrchní materiál je velmi odolný. Na batoh lze snadno fixovat outdoorové vybavení včetně lyží, cepínů, holí, karimatky či lana. Boční kompresní popruhy jsou dostatečně dlouhé tak, že je možno jimi zafixovat i karimatku. Na čelní panel si musíte případně pořídit extra popruhy. Tam jsou pouze popruhové žebříčky. Fixace cepínů je hračka a navíc hroty můžete zasunout pod zdvojený čelní panel. Na bocích je ještě dvojice síťovaných kapes, které pojmou i 1,5 l PET lahve (jako univerzální jednotka velikosti kapes). Lyže je možno zaklesnout vázáním za pár pevných popruhů k tomu určených.

Systém fixace cepínů je velmi jednoduchý a ověřený - Boll Quantum 60 – 80 RF
Systém fixace cepínů je velmi jednoduchý a ověřený – Boll Quantum 60 – 80 RF

Víko

Z víka lze jednoduše vytvořit ledvinku. Pláštěnka na batoh je integrovaná. Popruhy na ledvinku potřebujete extra a naleznete ji ve vnitřní kapse víka nebo si je můžete uložit k pláštěnce. Zkoušel jsem vyrazit na 1-denní výšlap po Vysočině pouze s ledvinkou a bylo to v pohodě. Nejedná se tedy o nějakou náhražku nebo nouzovku. Víko je dostatečně velké a pojme spousty věcí a vybavení. Navíc je vybaveno i vnitřní kapsou na drobnosti a popruhem s karabinou na klíče.

Víko obsahuje i pláštěnku na batoh Boll Quantum 60 – 80 RF
Víko obsahuje i pláštěnku na batoh Boll Quantum 60 – 80 RF

Variabilní batoh

Hmotnost si můžete upravit podle toho, jak moc nalehko chcete vyrazit a proto uvádím i tento přehled:
Hmotnost bez pláštěnky a bez víka: cca 1925 g
Hmotnost bez pláštěnky cca 2170 g
Hmotnost max.: cca 2230 g

Zřetelná práce zádového systému a jeho fungování i při lezení - Boll Quantum 60 – 80 RF
Zřetelná práce zádového systému a jeho fungování i při lezení – Boll Quantum 60 – 80 RF

Verdikt testera

Propracovaný technický batoh od české značky. Vyroben z odolného materiálu a přitom k jeho velikosti poměrně lehký. Před prvním použitím jsem provedl klasický batohový test: zatáhl jsem si bederák a povolil ramenní popruhy s naloženým batohem, abych zjistil rozložení hmotnosti na bederák. Teprve pak jsem nastavil i i délku zad tak, aby mi ramenní popruhy seděly celou plochou na zádech a na závěr jsem si vyzkoušel i nastavitelnou výšku balančních popruhů ramen. Pohyblivost batohu na zádech i při testování v prudkém svahu, lezení po kládách či lehkém skalním lezení je výborná. I ledvinka, kterou můžete vytvořit z víka se mi líbila a využíval jsem této možnosti docela často. A výrobce navíc nabízí možnost si tento batoh před jeho pořízením vyzkoušet!

Testování zádového systému EquiMotion Plus Technology batohu Boll Quantum 60 – 80 RF
Testování zádového systému EquiMotion Plus Technology batohu Boll Quantum 60 – 80 RF

Další informace

boll-logoZnačkové batohy BOLL jsou vyráběny specializovanou českou firmou BOLL GEAR s.r.o. První batohy byly zkonstruovány již před více než 30 lety. Značka BOLL je spojována především s řadou outdoorových batohů pro dospělé a děti, které se vyznačují vysokou precizností zpracování a řadou praktických „vychytávek“.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: