Recenze: Boll QUANTUM 35-47 – horolezecký batoh

Recenze: Boll QUANTUM 35-47 – horolezecký batoh

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku QUANTUM 35-47 - horolezecký batoh
Základní rozdělení podle pohlaví Unisex
Určení batohu treking, lezecký
Objemová kategorie Střední - 26 - 50 l
Materiál 1 Nylon Robic 210D Micro R/S Grid 630D
Hmotnost 1650 g
Počet komor 1
Počet vnějších kapes 4
Počet vnitřních kapes 3
Velikost zad UNI
Kapsa na hydrovak ano
Hydrovak je součástí ne
Odnímatelný bederák ano
Zadní vstup do batohu ne
Integrovaná pláštěnka na batoh ano
Oddělené komory ne
Držák na helmu ano
Místo pro lavinovou výbavu ne
Infocena 3399 Kč
Dodává BOLL
Více info na www.boll.cz

Zaujalo mě

  • Modulární systém
  • Dva bederní pásy
  • Rolovací uzávěr s kompresním víceúčelovým popruhem

Shrnutí recenze

Jaký je technický batoh od české značky BOLL, který má ambice být horolezeckým speciálem a vydržet i náročné lezení či akce na horách? Kolik vydrží a jak se nám líbil? To se dozvíte v naší obšírné recenzi tohoto horolezeckého batohu Boll QUANTUM 35-47.

PODROBNÝ POPIS

Testování

S batohem mám odchozeno jako horský vůdce minimálně 50 dní na horách a ledovcových kurzech včetně bivakování na ledovci. Zažil jsem s batohem krásné počasí, ale i například výstup na Grossglockner v totálně zimních podmínkách. Myslím si, že k batohu Boll Quantum 35-47 mám co říct, a že jsem ho řádně otestoval.

Testování na Grossglockneru - Boll QUANTUM 35-47.
Testování na Grossglockneru – Boll QUANTUM 35-47.

Charakteristika

Jedná se o horolezecký batoh o objemu 35 – 47 litrů s odnímatelným víkem, rolovacím vstupem do hlavní komory. Díky modulárnímu systému si můžete pohrát s jeho hmotností a vybrat si i ze dvou bederních pásů. Materiál s karbonovým povrchovým PU zátěrem se jeví jako velmi odolný.

Pohled do útrob batohu

Batoh má jednu komoru. Vstup do něj je pomocí rolovacího uzávěru, který supluje „komín“ u kletráku tohoto typu. Rolovací vstup je dlouhý, takže při balení nedosáhnete na dno batohu a je dobré ho ohrnout a zkrátit tak jeho délku. Rolovací uzávěr se klasicky zajišťuje sepnutím a navíc i extra popruhem přes vršek batohu. Navíc ho však můžete elegantně zajistit po zarolování ke dvěma sponám, které jsou umístěny na zádové části v blízkosti ramenních popruhů. Další vstup do batohu je možno bočním zipovým vstupem. Jeho délka je 30 cm. Přes něj vedou boční kompresní popruhy. Takže vždy, když chcete do batohu lézt bokem, musíte jej rozepnout. Ten horní vždy. Spodní popruh volitelně podle toho, jak jej moc chcete otevřít. Boční vstup je spíše menší, ale lahev, rukavice, čepici či bundu z něj vytáhnete.

Dále uvnitř batohu naleznete kapsu na hydrovak a menší zipovou kapsu na drobnosti. Její rozměr je š. 20 x v. 15 cm. Pod kapsou je další zip, který uzavírá prostor pro vyjímatelnou zádovou výztuhu.Do batohu jsem se lehce nabalil na celodenní horskou túru, na 4-denní ledovcový kurz, ale i na 3-denní kempování na ledovci včetně stanu, spacáku, karimatky, vaření a vybavení na túry.

Velká hlavní kapsa na víku batohu - Boll QUANTUM 35-47.

Velká hlavní kapsa na víku batohu – Boll QUANTUM 35-47.

Víko

Samostatnou kapitolou je víko batohu. Je jasně, že u lezeckého batohu je odnímatelný. To by snad ani jinak nešlo. Můžete jej buď nechat doma či n achatě, nebo ho vkládat do batohu. Což dělám nejčastěji. Z víka si můžete připnutím jednoduchého bederního pásu vytvořit pohodlnou ledvinku. Vyzkoušeno! Víko disponuje dohromady 4 kapsami. Dvěma vnějšími a dalším párem vnitřních. Hlavní kapsa má dvojcestný zip s velkými táhly na jezdcích. Uvnitř kapsy je ještě jedna menší síťovaná s klíčenkou. Další vnější kapsa je menší a je mimo jiné určena na uložení pláštěnky na batoh nebo síťky na fixaci helmy. Čtvrtá plochá kapsa je ze spodní strany víka a opět obsahuje klíčenku.

Batoh zvenku

Na čelním panelu je rychloupínací systém pro cepíny a hole. Cepíny zafixujete velmi lehce a mám rád jednoduchá řešení. A tady to funguje. K fixaci stačí pouze jediná gumička s plastovým prvkem, který je možno buď prostrčit otvorem v hlavici cepínu. V případě, že je tento otvor malý, stačí gumičku přetáhnout přes lopatku či tlouk cepínu. Hotovo! Stejně tak můžete fixovat i hole. Lyže se zasouvají do zesíleného extra popruhu na boku batohu a pak zajišťují kompresními popruhy. Horní popruh je osazen speciální sponou, která se nepovoluje ani při jejím vyklopení. Což je vhodné zájmena, když se spona opírá o hrany lyží. Popruhy jsou extra dlouhé – 45 cm. Volné konce je možno založit a zajistit suchým zipem.

Batoh je opatřen dvojící elastických (síťovaných) kapes, které osobně na horolezeckém batohu využívám minimálně. Klidně bych se bez tohoto prvku obešel. Dále je čelní panel opatřen dvojicí 25 cm dlouhých popruhových žebříčků s 6 oky po cca 4 cm. Panel pod nimi je tak odolný, že na něj můžete v klidu upnout i mačky bez ochranného obalu! Další matroš jako například lano můžete zafixovat pod víko batohu přes batoh pomocí extra popruhu, který navíc obsahuje i malou sponku pro lepší fixaci víka batohu.

Gumičku lze i velmi jednoduše přetáhnot přes lopatku či tlouk cepínu a takto zajistit - Boll QUANTUM 35-47.
Gumičku lze i velmi jednoduše přetáhnot přes lopatku či tlouk cepínu a takto zajistit – Boll QUANTUM 35-47.

Zádový systém

Zádový systém EquiMotion S-TechnologyTM umožňuje velký pohyb trupu, ramen a paží při lezení či chůzi s holemi. Záda jsou hladká bez žádné síťky nebo nasákavého polstrování. Materiál je velmi příjemný. Záda jsou spíše plochá, takže se o ventilaci v tomto případě dá mluvit těžko. Což u lezeckého batohu je standard. Batoh mi na zádech seděl velmi dobře. Bez výtek. Vyndavací panel zádové výztuhy s ocelovým prutem, lze ho tak přetvarovat dle tvaru vašich zad. Ze zádového systému vycházejí ramenní popruhy. Odstavec viz níže.

Ramenní popruhy a bederák

Ramenní popruhy jsou spíše měkké. U takového druhu batoh nezvykle. Prvotní obavy z otlaků či nepohodlí se nepotvrdily. Ramenní popruhy jsou zavěšeny tak, že umožňuji zcela volný pohyb do stran. A za krkem vám tak dobře sednou. Taktéž si můžete nastavit výšku balančních popruhů do dvou poloh. Vybrat si můžete ze dvou bederních pásů a to z důvodu pohodlí, redukce hmotnosti neb podle preferencí. Na horské túry jsem převážně používal pouze popruhový bederák, který lehce připnete pomocí spon s drátěnou pojistkou k batohu. Výměna za polstrovaný z EVA pěny je již komplikovanější. Popruhový bederák můžete využít při výrobě ledvinky z víka batohu.

Popruhový bederák na batohu lze buď odepnout úplně nebo nahradit polstrovaným - Boll QUANTUM 35-47.
Popruhový bederák na batohu lze buď odepnout úplně nebo nahradit polstrovaným – Boll QUANTUM 35-47.

Modulární systém

Tak ten kromě adaptace na vaše potřeby či zvyklosti redukuje i hmotnost a to v následujícím gardu:

Hmotnost 1: cca 855 g (bez pláštěnky, víka, bederáku, zádové výztuhy)

Hmotnost 2: cca 1070 g (bez pláštěnky, víka, bederáku)

Hmotnost 3: cca 1330 g (bez pláštěnky, víka)

Hmotnost 4: cca 1585 g (bez pláštěnky)Hmotnost 5: cca 1650 g (komplet)

Verdikt testera

Celkově se jedná o povedený batoh, který jako CROSSOVER stojí na pomezí lezeckého speciálu a VHT batohu s přesahem do horské turistiky. Osobně oceňuji odolný materiál, modulární systém, odnímatelné víko, fixaci cepínů a pohodlný zádový systém. Uvítal bych lépe vyřešený boční vstup bez nutnosti rozepínání bočních popruhů a absenci bočních síťek, které vůbec nevyužívám. Tento batoh má i další sourozence v dalších objemových kategoriích.

Žádné mazlení - mačky patří na batoh - Boll QUANTUM 35-47.
Žádné mazlení – mačky patří na batoh – Boll QUANTUM 35-47.

Další informace

Značkové batohy BOLL jsou vyráběny specializovanou českou firmou BOLL GEAR s.r.o. První batohy byly zkonstruovány již před více než 30 lety. Značka BOLL je spojována především s řadou outdoorových batohů pro dospělé a děti, které se vyznačují vysokou precizností zpracování a řadou praktických „vychytávek“.

www.boll.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: