RECENZE: Dětské spacáky BOLL – Patrol, Patrol Lite a Stellar

RECENZE: Dětské spacáky BOLL – Patrol, Patrol Lite a Stellar

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku BOLL Patrol; Patrol Lite; Stellar
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Dětský
Použití spacáku Na běžnou turistiku od jara do podzimu, Na letní výlety, Dětský
Certifikováno dle normy EN 13537 ano
Materiál - svršek P210T/RS, WR - polyester
Materiál - vnitřek P185T, WR, Tender Touch - broušený polyester
Materiál - náplň (celý popis) Microfiber Dual - mikrovlákno
Hmotnost 1150 g
Testovaná velikost dětská
Tvar spacáku mumie
Barevné varianty Různé
Výška postavy Patrol (Lite): do 155 cm; Stellar: do 175 cm
Šířka v obalu 36 cm
Průměr v obalu 20 cm
Šířka v obalu po kompresi 21 cm
Průměr v obalu po kompresi 20 cm
Teplotní parametry - komfort M -6 °C
Teplotní parametry - extrém -24 °C
Výbava 1 Možnost prodloužit o 35 cm (Patrol, Patrol Lite)
Výbava 2 Nastavitelná kapuce, zateplený tunel
Výbava 3 Reflexní a fosforeskující prvky
Infocena Jednotlivé modely od 1395 Kč do 2355 Kč
Dodává BOLL GEAR
Více info na www.boll.cz/

Zaujalo mě

  • Koncept rostoucího spacáku (Patrol, Patrol Lite)
  • Kvalita zpracování
  • Pocitově příjemný vnitřní materiál
  • Funkční detaily a reflexní prvky

Shrnutí recenze

Patrol (teplotní limity tohoto spacáku jsou uvedeny v přehledu, parametry dalších testovaných viz níže): Třísezonní spacák z mikrovlákna je určený pro děti od raného věku do výšky postavy 155 cm. Spacák je konstruován jako rostoucí, s možností prodloužení či zkrácení délky o 35 cm. Vhodný pro turistiku s dětmi, jarní i podzimní výšlapy, spaní na chatách i pod širákem nebo stanování v mírné zimě.

Patrol Lite: Letní verze spacáku Patrol je rovněž určená pro děti od raného věku do výšky postavy 155 cm. Spacák je rostoucí, s možností prodloužení či zkrácení délky o 35 cm. Vhodný pro přespávání na chatách nebo stanování za letních večerů.

Stellar: Pokračovací spacák po Patrol. Tento třísezonní spacák z mikrovlákna s atraktivním designem je vhodný pro větší děti a teenagery do výšky postavy 175 cm. 3D-MUMMY sarkofágová konstrukce poskytuje uživateli pohybový komfort a dobrou tepelnou izolaci při zachování nízkého objemu a hmotnosti.

PODROBNÝ POPIS

Použití

Spacáky jsme testovali v období od dubna do srpna v různých režimech použití od jarního stanování a spaní pod různými improvizovanými přístřešky, zahřívání dětí při dlouhých jarních výpravách do přírody, přespávání na chatách, až po letní několikadenní výlety.

Výjimkou byly spací pytle Patrol – teplotní parametry uvedeny v přehledové tabulce, které vlastníme už asi tři roky, děti je používají odmalička a vyzkoušeli jsme je v každém ročním období, včetně mírnější zimy. Ani po třech letech poměrně intenzivního používání na jejich vlastnostech nepozorujeme žádné změny.

Zatímco spacáky Patrol a Patrol Lite jsme nechali otestovat dětmi od jednoho do sedmi let, pokračovací Stellar jsem si zabrala pro sebe, jelikož jsem drobnější postavy. Všechny uvedené typy spacáků mají mnoho prvků společných, pokud tedy budu některý z nich blíže specifikovat, zaměřím se na jeho odlišnosti.

Třísezonní dětské spacáky Boll Patrol obstály i při teplotách těsně nad bodem mrazu.
Třísezonní dětské spacáky Boll Patrol obstály i při teplotách těsně nad bodem mrazu.

Teplota

Spacáky Patrol – (teplotní limity tohoto spacáku jsou uvedeny v úvodní tabulce, ostatní viz níže) jsou u nás doma stálicemi, a tak se nám podařilo otestovat jejich komfortní teplotu např. během stanování v prosinci při nočních teplotách okolo 0 °C. Naše dcery ve věku dvou a pěti let v něm spaly jako špalky a žádnou zimu nezaregistrovaly. Tenkrát jsme ale trochu „zapodváděli“ a vzhledem k jejich věku jim do spacáků přidali na vyhřátí láhve s horkým čajem. Při teplotách kolem 4 °C už ale v Patrolech zvládaly jak naše, tak i „cizí“ děti spát pohodlně i bez přídavného vyhřívání a na chlad si nikdo nestěžoval.

Patrol Lite má komfortní teplotu nastavenou o něco výše, na 7 °C. Při podobných teplotách na jaře si ale starší dcera opakovaně stěžovala na chlad. Doporučila bych ho proto na venkovní aktivity v letních měsících, kdy byl naprosto dostačující. Na přespávání na chatách je naopak poměrně teplý. Jelikož jsou ale všechny typy celorozepínací a dají se použít jako přikrývka, ani v tomto případě nesáhnete vedle.

Spacák Stellar jsem neměla možnost vyzkoušet při nižších teplotách. Materiálově i teplotním rozsahem přibližně odpovídá typu Patrol, a tak předpokládám, že i jeho vlastnosti budou velmi podobné.

Jelikož je teplotní rozsah použití určen normou pro dospělé E 13537, výrobce doporučuje přičíst si k tabulkovým teplotám 3 °C.

T – komfort

T – limit

T – extrém

PATROL

0

-6

-24

PATROL LITE

7

2

-13

STELLAR

0

-6

-23

Materiál

To ale není vše. Spacáky s námi také zažily úplné vyplavení našeho přístřešku během prudké letní bouřky, kdy nejenže ležely ve vlhku a částečně mokly, ale také si pořádně „kecly“ do vzniklé kaluže. Takto byly působení vody vystaveny přibližně hodinu. Všechny ale zůstaly uvnitř suché a vnější materiál Microfibre Dual neměl tendenci nasakovat vodu. Doma jsme je potom usušili během odpoledne. Bohužel se mi nepodařilo dohledat kompletní parametry svrchního materiálu včetně vodního sloupce.

Vnitřní část spacáků z broušeného polyesteru je pocitově velmi příjemná a pochvalovali si ji všichni zúčastnění. Hypoalergenní vnitřní vrstva TENDER TOUCH se v létě nelepí na kůži, v chladu hřeje a na omak připomíná jemnou bavlnu. Oproti bavlně ale rychleji schne a lépe odvádí pot. Spí se v něm opravdu jako v bavlnce. Lofting po vybalení je rychlý a spacák je prakticky ihned správně načechraný a připravený k použití.

Hypoalergenní vnitřní vrstva TENDER TOUCH se v létě nelepí na kůži, v chladu hřeje a na omak připomíná jemnou bavlnu. Boll Patrol.
Hypoalergenní vnitřní vrstva TENDER TOUCH se v létě nelepí na kůži, v chladu hřeje a na omak připomíná jemnou bavlnu. Boll Patrol.

Velikost a střih

Patrol a Patrol Lite jsou mumiové spacáky pro děti do velikosti 155 cm. Velmi praktická rostoucí část je umístěná v oblasti nohou a tvoří kapsu na zip, do které lze spodní část složit a celkovou délku tak zkrátit o 35 cm. Toto řešení přijde vhod u menších dětí, které by větší spacák svým tělesným teplem nevyhřály. Zkrácení využijí děti zhruba do tří až čtyř let s výškou do 120 cm. Z hlediska šířky v oblasti ramen poskytuje dokonalé pohodlí a prostor pro děti a také dostatek místa v oblasti nohou.

Stellar je určen pro starší děti a teenagery do velikosti 175 cm. Sarkofágová konstrukce 3D-MUMMY kopíruje postavu a optimalizuje tak tepelnou izolaci bez zbytečného omezení pohybu. Když si se svými 165 cm udělám ve spacáku pohodlí a natáhnu špičky, dostávám se téměř na konec, výška 175 cm je tedy opravdu krajní a nezbude žádná rezerva.

Každý spacák vybaven dvěma poutky pro vyvěšení. Uprostřed je umístěn reflexní bod, který označuje spodní část spacáku. Boll Patrol.
Každý spacák vybaven dvěma poutky pro vyvěšení. Uprostřed je umístěn reflexní bod, který označuje spodní část spacáku. Boll Patrol.

Komprese

Naprosto jednoduchý obal bez zbytečných spon je tvořený pouze čtveřicí stahovacích přezek, které pevně udrží dva popruhy při stažení obalu. V horní části je umístěno látkové víko. Při kompletním stažení tak dostanete spacák do válce o průměru 21 cm se stejnou šířkou (Patrol). Vytažené popruhy z přezek se dají opět jednoduše nasadit, zvládne to i dítě. Funkční a jednoduché řešení.

Co mě překvapilo byl malý rozdíl mezi sbalenými spacáky Patrol a Patrol Lite. Oba navíc shodně váží 1150 g (+- 50 g) bez obalu. V případě Patrol Lite tedy nemůžete počítat s úsporou objemu a hmotnosti.

Srovnání velikostí dětských spacáků Boll po kompresi. Zleva: Patrol Lite, Patrol, Stellar.
Srovnání velikostí dětských spacáků Boll po kompresi. Zleva: Patrol Lite, Patrol, Stellar.

Zip

Spacák je vybaven dvoucestným zipem, který umožňuje nejen tepelnou regulaci a větrání nohou, ale také propojení dvou spacáků stejného typu. Při úplném dopnutí jej lze zajistit chlopní se suchým zipem a při neúplném dopnutí překlopit, aby se nikde nezachytával. Použitý zip je kvalitní, manipulace je pro menší dítě zpočátku obtížnější, ale brzy ji pochopí.

Důležité zipy jsou vybaveny prodlužovací repkou s plastovou sponou pro snadnější použití. Tahadlo zipu ve tmě světélkuje. Všechny typy spacáků jsou dostupné ve verzi pro praváka i pro leváka.

U Stellaru se zip na několika místech zadrhával. Až tak, že jsem jednou v noci v polospánku chytila amok a spacák rozrazila silou. Problém vyřešilo opatrné navoskování zoubků z obou stran.

Dvoucestný zip je vybaven prodlužovací repkou s plastovou sponou pro snadnější použití. Tahadlo ve tmě světélkuje. Boll Stellar.
Dvoucestný zip je vybaven prodlužovací repkou s plastovou sponou pro snadnější použití. Tahadlo ve tmě světélkuje. Boll Stellar.

Funkční prvky

Všechny tři typy spacáku mají anatomicky tvarovanou kapuci, lemovanou zatepleným tunelem, který zabraňuje úniku tepla. Kapuce se dá stahovat pomocí šňůrky s plastovou samosvorkou. Šňůrku v kontrastní žluté barvě pokaždé snadno najdete. Otvor je po zatažení kapuce v místě obličeje.

Samozřejmostí je i zateplovací pás na suchý zip, zabraňující únikům tepla, který jsme vzhledem k použitým materiálům výplně a teplotním podmínkám testování nevyužili.

Na vnitřní straně najdete praktickou síťovanou kapsičku na zip. Zapínání je po celé její šířce a vaše drobnosti tak zůstanou po celou noc bezpečně na místě.

Každý spacák vybaven dvěma poutky pro vyvěšení pro případ sušení nebo dlouhodobého skladování.

Najdete zde také důmyslné reflexní a fosforeskující prvky. V oblasti nohou se nachází fosforeskující bod označující spodní část spacáku.

U všech typů testovaných spacáků Boll najdete na vnitřní straně praktickou síťovanou kapsičku na zip. Boll Stellar.
U všech typů testovaných spacáků Boll najdete na vnitřní straně praktickou síťovanou kapsičku na zip. Boll Stellar.

Barva

Příjemným bonusem u všech typů spacáků je atraktivní design a výběr z několika barev. Barvy vnitřní části kontrastují s vnější částí, nebo s ní ladí. Originální potisky Patrol a Patrol Lite zaujmou jak kluky, tak holky, a stanou se rychle středem pozornosti.

Naprosto senzačně vypadá také fosforeskující souhvězdí na hrudi spacáku Stellar. Tento typ spacáku je celkově vizuálně dobře řešený.

Další informace

boll-logoČeská firma BOLL vyrábí přes padesát typů produktů, od batůžků pro děti, přes školní batohy, batohy do města i pro náročnou turistiku, až po spacáky a další doplňky. Značka BOLL je věrná svým principům, mezi které patří důraz na funkční detaily, dlouhou životnost materiálů, pravidelné konstrukční inovace a šetrnost k životnímu prostředí.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Klára

Také máme tento spacák pro syna. Bohužel dojem mi kazí, že je ušitý v Číně:( A česká značka je vlastně jen takový pojem..

Bahija Adamova

Pro 3letý dítě opravdu těžce ovladatelný zip. I dospělí má někdy problém, kór ve tmě. Pro ty děti by se hodil samorozvírací, který se otevře pouhým „roztaháním“ obou stran spacáku.
Jinak supr. Součástí spacáku je i potah na malý polštářek v barvě spacáku, aby ladilo. Produkt by mohl být o stovku dražší a dodán už včetně výplně do toho potahu – teď musím hledat na internetu výplň s odpovídající velikostí a koupit samostatně, protože to dítě to teď samozřejmě hrozně chce.

Bahija Adamova

Pisu uz 2. recenzi, protoze jsem si az ted pozdeji vsimla, ze spacak je skutecne vyroben v Cine. To samo o sobe neni nic spatneho. Firma Boll se ale dost reprezentuje jako „ceska“ firma, „cesky“ vyrobce atd. Myslela jsem, ze jsem podporila i ceskou vyrobu – bohuzel. Na kolik procent je koupeni spacak „cesky“? Navrhl ho alespon Cech?

Natálie Kohoutková
Bahija Adamova:

Díky moc za názor a zkušenosti. K otázce „českého výrobku“: podrobněji jsme se mu věnovali v jarním vydání časopisu Svět outdooru (1/2022), najdete v něm i vyjádření českých značek, proč (ne)šijí v ČR. Mnoho českých výrobců kvůli nižším výrobním nákladů nechává šít výrobky v Asii. Firem, které vyrábí přímo v ČR, je jen pár. Nicméně design, nápad, zadání pochází z českých hlav. Podobně funguje většina zahraničních značek.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: