Čelovka LED LENSER XEO 19R

Čelovka LED LENSER XEO 19R

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Čelovka LED LENSER XEO 19R
Druh svícení (Svícení) čelovka, ruční svítilna, svítilna na kolo
Rozdělení podle pohlaví Pánský
Materiál 1 plast
Materiál 2 hliníková slitina
Hmotnost 478 g
Barevné varianty 3
Napájení akumulátor (dobíjecí)
Druh baterie nebo AKU vlastní akumulátor
Pozice napájení externí
Počet akumulátorů nebo baterií 1
Světelný tok v jednotlivých modech 60 100 200 600 1200 2000 plynule
Doba svícení v jednotlivých modech 4 - 20 h
Dosvit v jednotlivých modech až 300 m
Voděodolnost nebo vodotěsnost IPX-6
Použité LED diody LED Cree XP-L
Upevnění čelovky třípáskové
USB konektivita ano
Výbava 1 držák na kolo
Výbava 2 držák na cyklo přilbu
Výbava 3 neoprenový obal
Výbava 4 držák na opasek
Výbava 5 napájecí adaptér
Infocena 8223 Kč
Dodává MORIS design
Více info na www.ledlenser.cz

Zaujalo mě

  • Vysoký výkon
  • Variabilita použití
  • Automaticky regulovaná intenzita světla OPTISENCE
  • Množství příslušenství v balení

Shrnutí recenze

Právě probíhající a nastávající roční období je ta ideální doba pro čelovku, která se k nám dostala k recenzi. Letošní novinka XEO 19R je nejvýkonnějším a také nejdražším modelem německé značky LED LENSER. Čelovka je určená především pro široké spektrum „akčnějších“ sportovních aktivit – běh, lyžování, cyklistiku…

PODROBNÝ POPIS

Brutální výkon

Čím je tahle svítilna zajímavá a výjimečná je její světelný výkon úctyhodných 2000 lumenů. Ano, vyrábějí se i výkonnější čelovky (i když bychom je asi snadno spočetli na prstech jedné ruky). Těch 2000 lumenů jsou už skutečně poměrně slušná „dálková světla“. XEO 19R není pouze čelovka, ale vlastně komplexní univerzální světelný systém. O určité výjimečnosti napovídá už prodejní balení. Vlastní čelovku dostanete v polstrovaném pouzdru na zip, které obsahuje i nabíječku, držák na kolo, na helmu, na akční kamery a další příslušenství. Skutečně mě nenapadá, co bych z hlediska příslušenství využil a v balení jsem nenašel.

Čelovka se dodává v posltrovaném pouzdru na zip.Čelovka se dodává v posltrovaném pouzdru na zip.

Součástí balení je bohaté příslušenství.Součástí balení je bohaté příslušenství.

Dvoureflektorová svítilna s ovládacím tlačítkem.Dvoureflektorová svítilna s ovládacím tlačítkem.

Dva reflektory a různá nastavení

Dvoureflektorová konstrukce používá dvě výkonné LED diody Cree XP-L s udávanou životností až 50 000 hodin. Světelný výkon lze nastavovat pro oba reflektory společně nebo nezávisle pro každý zvlášť. Slouží k tomu sdružený pětitlačítkový ovladač na horní straně svítilny. Je potřeba se naučit příslušné kombinace opakovaných nebo dlouhých stisků jednotlivých tlačítek. Nicméně vše je logické a poměrně intuitivní. Speciální konstrukce optiky X-Lens  a AFS (Advanced Focus Technology) umožňuje spojení světla z obou reflektorů do jediného světelného kužele, bez rušivých světelných rozhraní. Oba reflektory lze navíc nezávisle na sobě plynule zoomovat a nastavit si tak šířku světelného kužele pro každou ze dvou diod zcela samostatně podle aktuálních potřeb.

Celkový pohled na Led Lenser XEO 19RCelkový pohled na Led Lenser XEO 19R

Napájení, USB a funkce powerbanky

Napájení zajišťuje lithium-iontový akumulátor s kapacitou 5200 mAh a odolným pogumovaným povrchem. Téměř ze všech stran je na těle akumulátoru nějaký prolis či držák pro upevnění. Třešničkou navrch je běžný USB konektor, takže akumulátor můžeme využít i jako běžnou powerbanku. V praxi asi především pro dobití telefonu, akční kamery nebo GPS hodinek. Akumulátor se dobíjí z běžné zásuvky za pomocí síťového adaptéru, který se velikostí blíží těm k notebookům. Také to předurčuje XEO 19R především pro intenzivní sportovní výpady z domácího zázemí. Úplné nabití akumulátoru trvá zhruba tři hodiny.

Kolik vydrží

Vlastní svítilna je vyrobena z kombinace hliníkové slitiny a plastu. Je lehká, zpracování působí velmi solidně a nějaké to mírně drsnější zacházení snese, ale že by byla úplně nerozbitná, bych asi netvrdil. Svítilnu lze sklopit v šesti různých polohách, poměrně pevně aretovaných. Ovšem při většině příležitostí jsem si vystačil se svítilnou v základní horní poloze. Celá čelovka, tedy včetně akumulátoru a kabeláže, je plně odolná proti silně stříkající vodě (stupeň krytí IPX6).

Jak drží na hlavě

Hlavový popruh má vpředu i vzadu shodnou sponu – na svítilně i akumulátoru je rovněž shodný protikus, takže oboje se do spony jednoduše zasune. Základní kabel s krátkou kroucenou částí odpovídá právě této konfiguraci v podobě klasické čelovky. Je pravda, že akumulátor přece jen něco váží a pro dynamičtější aktivity, není nošení akumulátoru vzadu na hlavovém popruhu optimální. Ale když si vzpomenu na jednu z mých prvních skutečných čelovek Petzl Mega a její gumové pouzdro na tři malé buřty, tedy malé monočlánky C, tak akumulátor XEO 19R je vlastně lehká váha. Pro běžné použití, ale i chůzi apod. je velmi dobře použitelné. Stejně tak i na horolezecké přilbě, pokud tedy nebudeme chtít akumulátor ukrýt někam pod oblečení kvůli nízké teplotě. Výhodou sestavy s akumulátorem na temeni je celkově snazší manipulace s čelovkou.

Plastová spona pro uchycení svítilny a akumulátoru na hlavovém popruhu.Plastová spona pro uchycení svítilny a akumulátoru na hlavovém popruhu.

Krajní poloha sklopení svítilnyKrajní poloha sklopení svítilny

Druhá krajní poloha sklopení svítilnyDruhá krajní poloha sklopení svítilny

Baterie do kapsy, na popruh či do batohu

Ovšem vzhledem k jasnému zaměření čelovky především na akčnější sportovní aktivity asi častěji odpojíme akumulátor z hlavového popruhu, připojíme prodlužovací kabel (spojka s pojistkou proti rozpojení) a umístíme ho na opasek, do batohu, ledvinky apod. K tomu použijeme buď neoprenové pouzdro s poutkem na opasek, nebo plastový klips. Ten lze snadno připevnit na jakýkoli popruh batohu nebo opasek. Do klipsu se akumulátor zasune a zacvakne stejně jako do ostatních držáků. V tomto případě hlavový popruh se svítilnou drží na hlavě zcela jistě a komfortně, jak při běhu, lyžování nebo jiných dynamických aktivitách.

Jak na kolo

Další kapitolou je cyklistika. Tam máme hned několik možností jak světlo použít. Svítilnu můžeme připevnit pomocí držáku na cyklistickou přilbu. Držák na přilbu připevníme dvěma suchými zipy skrz větrací otvory nebo u přileb s rovnější plochou oboustranně lepící vložkou. Pokud má někdo na přilbě držák na akční kameru, může použít adaptér na tento kamerový držák (v příslušenství v základním balení) a svítilnu připevnit k němu, což je možná nejlepší řešení. Akumulátor je třeba umístit někam na tělo nebo do batůžku.

Druhou možností je držák na řídítka. Ten vypadá na první pohled možná trochu komplikovaně, ale ocenil jsem, že ho lze nasadit i sundat poměrně snadno a nezabere to příliš mnoho času. Navíc v období nočních jízd může zůstat na kole na stálo. Nasazuje se na trubku řídítek před představec, tedy sympaticky v ose kola. Na některých kolech se bude třeba trochu poprat s překážejícími bowdeny, ale neměl by být problém to vyřešit. Pro spojení s akumulátorem se použije krátký prodlužovací kabel, protože akumulátor se tentokrát umístí do speciálního držáku na horní rámovou trubku. Uchycení držáku pomocí dvou pružných pásků je dostatečně variabilní, co se průměru rámové trubky týče.

Držák na kolo na řídítka.Držák na kolo na řídítka.

Držák opět může zůstat na kole dlouhodobě, akumulátor se do něj jednoduše zasune. Při jízdě je upevnění akumulátoru zcela stabilní a spolehlivé, nijak se nepohybuje ani nevydává žádné zvuky. Aby to nebylo všechno, čelovku lze snadno použít i jako ruční svítilnu. Do výlisku na čele akumulátoru totiž lze zasunout přímo svítilnu a vytvořit tak možná trochu neforemnou, ale jinak velmi dobře použitelnou ruční svítilnu. V příslušenství nechybí dokonce ani adaptér pro upevnění svítilny na fotostativ. V případě potřeby statického osvětlení nějakého prostoru se taková drobnost také může hodit.

Ovládání

Veškeré ovládání čelovky obstará pět tlačítek na horní straně svítilny. Pravým a levým tlačítkem lze ovládat oba reflektory samostatně. Středovým tlačítkem se pak ovládají oba reflektory společně. Logika je v obou případech stejná: prvním kliknutím se zapne režim 100 lumenů (resp. 200 lm v případě obou reflektorů najednou), druhým 600 lumenů (resp. 1200 lm), třetím pak režim OPTISENCE. V tomto režimu dokáže čelovka automaticky nastavovat intenzitu světla plynule v rozsahu 15 – 100 % celkového výkonu na základě senzoru, jež měří světlo odražené od terénu či překážek před svítilnou. Čtvrtým kliknutím se pak zapne stroboskopické blikání a pátým se čelovka vypne. Podržením tlačítka po dobu dvou vteřin a jeho následným držením lze intenzitu svícení plynule regulovat od 100 do 600 lumenů (resp. od 200 lm do 1200 lm v případě obou reflektorů najednou).

Zadním tlačítkem se ovládají nouzové režimy: první kliknutí zapne nouzové osvětlení o intenzitě 60 lumenů a druhým nouzové blikání. Podržením tlačítka po dobu pěti vteřin se veškeré ovládání čelovky uzamkne nebo naopak následně odemkne. Přední tlačítko ovládá režim Boost: podržením po dobu dvou vteřin se zapne maximální režim 2000 lumenů, dalším kliknutím pak režim 1200 lumenů.

Pohled na čelovku na horolezecké přilběPohled na čelovku na horolezecké přilbě

ZOOM

„Zoomování“ obou reflektorů se provádí manuálně otáčením nenápadných páček na stranách svítilny. Je to jednoduché a intuitivní a navíc dobře použitelné i v tenčích rukavicích. Otočením od sebe se světelný kužel plynule zužuje, otočením k sobě rozšiřuje až na zhruba 80°. Při zoomování vyjede celý tubus reflektoru mírně vpřed.

Zoomování objektivu se provádí malou páčkou na straně svítilny.Zoomování objektivu se provádí malou páčkou na straně svítilny.

Při zoomování se reflektor mírně vysune.Při zoomování se reflektor mírně vysune.

Při zoomování se reflektor mírně vysune.Při zoomování se reflektor mírně vysune.

Na kapacitě záleží

Kapacita akumulátoru 5200 mAh poskytuje vzhledem k výkonu služnou výdrž. V nejsilnějším režimu Boost o intenzitě 2000 lumenů vydrží čelovka svítit čtyři hodiny, při „standardních“ 200 lm pak 20 hodin. Stav nabití můžeme orientačně zjistit stiskem tlačítka na boku bateriového pouzdra: rozsvítí se kontrolka, jejíž modrá barva znamená nabití 50 – 100 %, žlutá barva 20 – 49 % a červená barva méně než 19 %. Pokud je akumulátor téměř vybitý, tak se čelovka rozbliká.

Výkon 2000 lumenů je skutečně ohromující. Prostor před vámi se doslova rozzáří a i na vzdálenost cca 10 až 15 metrů lze i ve zcela temném okolí najednou zcela jasně a kontrastně rozeznávat veškeré detaily terénu, budete zcela přesně vědět o každém kamenu nebo kořenu. Maximální dosvit činí 300 metrů! Snad i při dohledávce kontroly během nočního orienťáku tolik potřebovat nebudete, ale na druhou stranu rezerva výkonu nemůže být na škodu.

Už výkon 1200 lumenů (dosvit 200 m) působí jako solidní „dálková světla“ a je dostatečný i pro rychlý běh v členitém a hodně zamotaném terénu. Přiznám se, že jsem zpočátku při testování s nastavením intenzity laboroval a zkoušel, co v jaké situaci už „stačí“ a měl sklon světlem spíše šetřit. Postupně jsem si však zvykl na komfort dostatku světla a při večerních výbězích i na kole používal především intenzitu 1200 lumenů. Tomu nahrává i dostatečná kapacita nabíjecího akumulátoru. Těch maximálních 2000 lumenů najde reálné uplatnění snad jen při nejdynamičtějších akcích v podobě bikového nebo lyžařského sjezdu, kdy se ani v nejmenším nechcete přizpůsobovat tomu, že už padla noc.

Režim OPTISENCE

Takřka neomezené možnosti individuálního nastavení intenzity světla a tvaru světelného kužele je hezká věc, ale v praxi snad ani nelze všechny možnosti využít. Nějak jsem nechtěl stále přemýšlet, jestli zapnout jen jeden reflektor na vyšším režimu nebo oba současně s nižší intenzitou… Nebo dokonce nastavovat přesně žádanou intenzitu každého reflektoru plynulou regulací. Subjektivně jsem v reálu schopen rozpoznat tak čtyři stupně intenzity světla, jemnější kroky jsou tedy alespoň v mém případě nadbytečné. Nicméně ovládání je snadné a kdo nechce používat všechny možnosti nastavení, tak o nich ani nemusí vědět. Čím jsem byl pozitivně překvapen, byla velmi dobrá použitelnost režimu OPTISENCE. Intenzita světla se skutečně citelně přizpůsobuje a navíc celkem předvídatelně. Nedokáže pochopitelně „myslet“ jako já a vědět, kam se zrovna dívám, ale v rámci možnosti měření odraženého světla funguje dobře.

Senzor odraženého světla je dole uprostřed mezi reflektory.Senzor odraženého světla je dole uprostřed mezi reflektory.

V praxi jsem střídal především režimy 200 a 1200 lumenů, občas 100 lumenů, když jsem jeden reflektor vypnul. Plných 2000 lm jsem zapínal spíše jen v rámci testu, a když jsem se chtěl „kochat“ potenciálem čelovky. Pro statické tábornické použití lze využít i nouzový režim 60 lm. Při plném výkonu už asi diody generují dost tepla, ale subjektivně jsem zahřívání svítilny během používání nezaznamenal. Chlazení je u XEO 19R řešeno usměrněním proudění vzduchu kolem svítilny, takže čím větší rychlost, tím účinnější chlazení. Dřív se mi se slabšími čelovkami nestávalo, že bych v lese oslnil a „zmrazil“ zvěř na místě jako při jízdě autem. Většinou jsem ji jen vyplašil a odběhla. S XEO 19R se mi stalo několikrát, že jsem srnu oslnil tak, že ztuhla a nechala mě proběhnout v relativně malé vzdálenosti od sebe.

Světelný kužel

Po zkoušení a určitém laborování s nastavením šířky světelného kužele jsem nakonec dospěl k tomu, že pro většinu provozních situací mi nejvíce vyhovuje jeden reflektor nastavený na nejširší úhel a druhý zhruba na polovinu svého rozsahu, čímž se ještě lépe prosvítí střed. S rostoucí rychlostí pohybu bude vhodnější světelný kužel zužovat a zintenzivnit světlo ve středu, naopak v náročnějším terénu a členité trase pomůže širší úhel perifernímu vidění vnímání kontextu terénu.

Akumulátor uchycený na opasek pomocí plastové spony.Akumulátor uchycený na opasek pomocí plastové spony.

Akumulátor uchycený na opasek pomocí plastové spony.Akumulátor uchycený na opasek pomocí plastové spony.

Akumulátor v neoprenovém pouzdru na opasku.Akumulátor v neoprenovém pouzdru na opasku.

Verdikt testéra

Pravdou je, že tuhle čelovku si asi pořídíte proto, abyste ji používali především v nejvyšších výkonech. Je dost dobře možné běhat nebo jezdit na kole i se slabšími světly, ale s výkonnějším světlem je to prostě jednodušší, komfortnější, dodá větší pocit jistoty a sníží pravděpodobnost nějakého nechtěného karambolu.

LED LENSER XEO 19R je skutečně špičková vysoce výkonná čelovka pro běh, cyklistiku, běžecké lyžování, orientační běh, skialpinismus a další outdoorové aktivity. Svoje uplatnění může najít i u záchranářů nejrůznějšího druhu. Její všestranné použití umožňuje bohaté příslušenství v podobě nejrůznějších držáků, které jsou součástí balení a není je tedy nutné dokupovat zvlášť. Poslední zajímavostí je určitě neobvykle dlouhá záruka, která činí 5 let!

Další informace

Svítilny LED LENSER lze dobíjet a přesvědčí své uživatele svými inovativními světelnými funkcemi, jakož i promyšlenými koncepcemi upevňování. Materiál odolný proti nárazu, nízká hmotnost a extrémní intenzita světla dělá ze svítilen LED LENSER ideálního partnera v profesionální a soukromé oblasti. Ani záruka 5 let není u čelovek zcela běžná.

S více než 200 technologickými a designovými patenty od roku 2000 spustili zakladetelé Harald a Rainer Opolkovi revoluci ve světě svítilen. Toto se nepovedlo nikomu před nimi.

www.ledlenser.cz

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: