Vybavení pro slacklining

Vybavení pro slacklining

Slackline, slovo, které začínáme slýchat ze všech stran. Fotky a videa na nás vykukují z mnoha internetových stránek. Co všechno potřebujeme, abychom si i my mohli vyzkoušet balancovat na „lajně“?

Slackline, slovo, které začínáme slýchat ze všech stran. Fotky a videa na nás vykukují z mnoha internetových stránek. Co všechno potřebujeme, abychom si i my mohli vyzkoušet balancovat na „lajně“?

Pro provozování této aktivity není potřeba mnoho věcí. K základnímu vybavení slacklinu patří dlouhý popruh s dopínacím zařízením a systém uchycení. Slackline lze vyrobit doma nebo je možné zakoupit set, který nabízí řada firem.

set pro slacklining

Základním prvkem slacklinu je dlouhý popruh, nebo lano.

Pro „lajny“ se vyrábí popruh s nízkou průtažností, mívá okolo 4%. Jiný materiál se používá na velmi pružné „lajny“, specifický druh gumy. Šíře bývá od 1,5 cm do 5 cm, nejčastěji se používá 2,5 cm široký na nízko průtažný a 5 cm široký na extra pružný popruh.

příklad setu pro slacklining

Pro domácí výrobu je vhodný horolezecký dutý popruh, nebo statické lano. K přichycení lana, či popruhu k pevným bodům je potřeba kratších popruhů (vážou se většinou kolem stromu, proto je dobré mít délku alespoň na průměr 50 cm). Pro jejich spojení lze použít karabiny na propojení i na systém vypínání. Z karabin je možné vytvořit jednoduchý kladkostroj. Pro delší vzdálenosti se využívá kladek místo karabin.

Z karabin je možné vytvořit jednoduchý kladkostroj

Tento způsob je vhodný zejména u napínání vysoko postavených „lajn“. Ve velké výšce se používají dvě lana stáhnutá páskou k sobě, pro jejich menší rozkmit. Systém upnutí je složitější a příprava vyžaduje znalosti uzlů a dopínacích technik z horolezecké oblasti.

Ve velké výšce se používají dvě lana stáhnutá páskou k sobě, pro jejich menší rozkmit. Systém upnutí je složitější a příprava vyžaduje znalosti uzlů a dopínacích technik z horolezecké oblastiCelá řada setů přináší různý systém vypínání, nejčastěji to jsou ráčny pro dopnutí (pomocí ráčny se dopíná pouze silou ruky)

U nízkých „lajn“ se stále častěji používají sety vyrobené přímo pro tuto činnost. Celá řada setů přináší různý systém vypínání, nejčastěji to jsou ráčny pro dopnutí (pomocí ráčny se dopíná pouze silou ruky). Některé firmy pro spojení jednotlivých prvků užívá karabin, jiné ho řeší bez nich.

Důležitý je výběr vhodného pevného bodu, na kterém je celý slackline závislý. Je možné použít stromy, sloupy, skalní výstupky, budovy, ale také různé umělé body vytvořené přímo pro slackline. Pokud jako pevný bod slouží stromy, je potřeba ochránit kůru proti jejímu poškození. Popruhy se podkládají karimatkou, dekturou nebo kusem starého koberce.

bouldermatka

Vhodné místo pro natažení „lajny“ je rovná plocha mezi dvěma stromy, kde je „čisto“, nejsou tam žádné kameny, klacky, díry apod. Nejvhodnějším povrchem je trávník. Je šetrnější pro naše kotníky při častých doskocích na zem. Na nejrizikovější místa je vhodné použít bouldermatku (crashpads), která tlumí nárazy při dopadu.

sedací úvazekkarabina s pojistkou

Jištění na slacklinu se používá jen ve výškách. Používá se horolezecký sedací úvazek. Od úvazku vede reep šňůra (tenké lano silné alespoň 8 mm), která je karabinou přicvaklá k lanu, po kterém chodíme. Karabina s pojistkou je zamčená a je vždy za námi (táhneme ji za sebou). Nejbezpečnější je využití tlumiče pádu (existuje několik druhů tlumičů, využívá se systém jištění obdobný jako pro horolezecké zajištěné cesty via ferrata).

tlumič pádutlumič pádu

Slackline nevyžaduje speciální oděv, nosí se volné pohodlné oblečení. Po lajně se obvykle chodí naboso, pro lepší cit a kontakt s popruhem, ale je možné použít boty (vhodnější jsou s hladkou podrážkou).

Připravit k použití slackline nízko nad zemí netrvá dlouho. U slackline setů je to otázka několika málo minut a můžete se pustit do zábavy, kterou balancování přináší. Delší doba přípravy u vysokých „lajn“ se vrátí v zajištění bezpečnosti celého slacklinu. Ať se pustíte do kterékoliv varianty, čekají na vás nezapomenutelné zážitky.

Jan Kincl

Kup si lajnu na www.bartsport.cz!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: