Vybavení do klopenek, pumpů a skoků na Petzen Flow Country Trailu

Vybavení do klopenek, pumpů a skoků na Petzen Flow Country Trailu

Cyklistika má mnoho podob, někteří nedají dopustit na silnici, jiní na terén a někteří tyto dvě disciplíny kombinují. Jak je každému jasné, na každou z nich potřebuje jezdec jiné vybavení. Naše redakce měla možnost vypravit se do rakouských Korutan, kam se sjíždějí zejména vyznavači terénního podání. A moudra jsme měli opravdu od koho čerpat.

Na konci května jsme se vydali do Korutan, rakouského Finska, spolkové země „tisíce“ jezer. Oproti Finsku zde však panují odlišné podmínky. Jezera zde mají teplotu až 29° C a jsou zde ideální trasy pro single traily, cyklistické stezky vedoucí po úpatí místní hor a kopců. Pro požitek z jízdy dolů musíte ovšem také pořádně šlápnout do pedálů a nějaké ty stovky výškových metrů vyšlapat. Pro ty, co vyhledávají nenáročnější cyklistické vyžití, jsou Korutany protkány sítěmi stezek vedoucích kolem jezer, místními vesničkami, poli, lesy, ale třeba i kolem řeky Drávy.

První den jsme si vyzkoušeli úplně všechno, ujeli bezmála 60 km, nastoupali přes 1000 výškových metrů, provětrali galusky jak na skrytých strmých kamenitých lesních cestičkách, místních asfaltkách, tak i na stezce kolem výše zmíněné řeky, abychom to vše zakončili zakázanou jízdou po promenádě kolem Klopeiner See. Naši skvělí průvodci nám tak ukázali vše, kam se mohou jízděchtivý návštěvníci tohoto kraje vydat.

Stollenbeiken & Petzen Flow Country Trail

Na druhý den si pro nás připravili dvě speciality. Za první z nich jsme se vypravili do nedalekého Slovinska, kde nás čekala 7km jízda důlní šachtou bývalých olověných dolů jen za světel našich čelovek. O tomto zážitku si přečtěte více v tomto článku, který vyšel na webu Pohora.cz.

Ze Slovinska jsme se přesunuli zpět do Rakouska, abychom si vyzkoušeli loni nově otevřený Petzen Flow Country Trail, což byl opravdu nezapomenutelný zážitek, který v některých z nás nezanechal pouze krvavé šrámy, ale také nadšení a odhodlání věnovat se této bikové disciplíně, kdy to jen bude možné. Pezten Flow Country Trail je nejdelší trail nejen v Evropě, ale i na světě. Se svou délkou 10 km poskytuje návštěvníkům pravý sjezdařský cykloorgasmus. Aby se člověk před jízdou příliš nevyčerpal, vyveze ho na začátek trailu lanovka. Ta samozřejmě funguje i v zimním období, kdy nahoru vyváží lyžaře. Jelikož je však v této části Rakouska zima velmi krátká a poměrně i teplá, rozhodli se provozovatelé areálu, že zde vybudují tento trail, aby v podstatě zimní sezonu dotoval, neboť zde sníh vyrábějí sněžná děla víceméně non-stop, což není úplně nejlevnější záležitost. Ke stavbě trailu tak byl přizván i světoznámý shaper (stavitel tratí) Diddie Schneider, kterého jsme potkali před nástupem na lanovku a později si s ním popovídali i u oběda. Právě on nám prozradil, jaké vybavení je na flow trail ideální.

Vybavení na flow trail

Pro zdolávání klopených zatáček a malých i větších skoků je samozřejmě ideální celoodpružené sjezdařské kolo, ale jízdu si užijete i s tvrdým rámem, protože podstatné jsou stejně zkušenosti a patřičná míra bláznovství. Nezbytná už je alespoň odpružená přední vidlice, jinak byste ten třas a vrzání v kloubech cítili ještě několik hodin po dojetí. Nejdůležitější je ovšem helma, a to nejlépe tzv. integrálka, která vám kryje nejen horní a zadní část, ale také obličej: „Až 70 % všech úrazů hlavy, které si můžete z trailu odnést, jsou obličejové, protože většinou padáte na bradu,“ upřesňuje použití celoochranných helem Diddie Schneider. Důležité jsou samozřejmě i chrániče holení a kolen: „Jak můžete na speciálních kolech vidět, pedály jsou opatřeny hroty, aby bota na nich lépe držela, občas ale sklouzne, a to vám je pak bolesti a krve,“ dodává Diddi. Žádný zkušený sjezdař by nezapomněl na páteřák. Dobré je si vzít i celoprstové rukavice a náloketníky.

Někteří z nás byli vybaveni klasickými horáky, jiní celoodpruhy, ale užili jsme si to všichni stejně. Celý areál je koncipován tak, aby poskytl zážitky všem věkovým i výkonnostním kategoriím. Veškeré vybavení vč. chráničů a speciálního biku je možno si vypůjčit v místní půjčovně, kterou vlastní odborník na slovo vzatý, mistr Slovinska ve sjezdu na horských kolech. Pro trénink je pod nástupní stanicí lanovky zřízen malý okruh pro vyzkoušení a uvědomění si, jestli na to člověk vůbec má. Mají na to opravdu všichni, stačí jízdu přizpůsobit svým schopnostem. A právě proto jsem možná jednou letěl přes řídítka a podruhé vylétl z klopenky. Jsem příznivcem hesel „kdo trénuje, ten si nevěří“ a „kdo nepadá, jezdí pod svoje možnosti“… Ale bolí to.

Kam pro další informace:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: