Výbava pro lezce začátečníky aneb co mít, když se člověk chce lezení opravdu věnovat

Výbava pro lezce začátečníky aneb co mít, když se člověk chce lezení opravdu věnovat

Sportovní lezení je stále populárnější a s trochou nadsázky by se dal parafrázovat jeden pokřik do podoby „Kdo neleze, není Čech!” Možná se to zdá nadnesené, ale není to daleko od pravdy.

Co si však pořídit, pokud byste se do lezení také chtěli pustit? Zkusme se podívat na to, co by vám v základu nemělo chybět.

Více fotogtrafií naleznete ve fotogalerii ….

Ať už začínáte s jakýmkoli sportem, bude vás investice do základního vybavení něco stát. A lezení není výjimkou. Určitě nepatří k těm nejdražším sportům, ale rozhodně nepočítejte ani s tím, že si vystačíte s pár stovkami, zvláště, pokud byste se měli lezení věnovat naplno, a hlavně ho provozovat bezpečně.

Oblečení

Jestli něco lezci od svého oblečení očekávají, tak je to především neomezená volnost pohybu. Druhou vlastností, kterou má každý lezec na svém oblečení rád je jeho mechanická odolnost. A třetí (ne)podstatnou vlastností lezeckého oblečení je jeho vzhled, který bývá dosti charakteristický a křičí do světa: „Já jsem lezec!”

Lezcům a lezkyním na umělkách stačí většinou jen tílko, tričko, případně top a nějaké tříčtvrťáky či šortky. Těm, kteří preferují venkovní lezení však v těchto dnech už jen tričko nepostačí. Zvláště, vezmeme-li v potaz fakt, že nejlépe se dle ostřílených lezců leze v teplotách kolem 10 °C. A pak přichází na řadu nějaká tenká funkční mikina z mikrofleecu. A nezapomeňte si pro strýčka příhodu přibalit do batůžku raději i nepromokavou bundu.

Lezečky

Botám na lezení se říká lezečky. A je to to nejdůležitější, co by každý lezec měl mít. Správný výběr velikosti, kopyta nebo třeba i stahovacího systému je klíčový pro to, abyste v nohách měli dobrou oporu.

Lezečky, na rozdíl od běžných turistických bot, nesmí být větší než vaše noha. Naopak, při prvním nazutí vám správně zvolená lezečka bude spíš připomínat španělskou botu. Nenechte se však zastrašit. Doporučujeme vám pro začátek nechat si poradit prodejcem nebo někým ve vašem okolí, kdo má s lezečkami své zkušenosti. Nejlépe bude, když si vyberete z bot označených výrobcem nebo prodejcem jako začátečnické.

Technické vybavení

Ve volbě vybavení bude nesmírně záležet především na druhu lezecké aktivity, které se chcete věnovat. Na podzim a v zimě jsou nejvyhledávanějšími disciplínami lezení a bouldering na umělých stěnách. Dále můžete lézt také venku, i když se snižujícími se teplotami a zvyšující se pravděpodobností srážek se budou tyto varianty stávat méně dostupnými.

Pokud plánujete začít boulderingem, stačí vám kromě oblečení a lezeček jen pytlík s magnéziem, na ven přibalte ještě bouldermatku a jste vysmátí. Jen nezapomeňte, že magnézium můžete venku používat pouze tam, kde je to povoleno.

Jestliže se chcete vrhnout na stěnu, měli byste se kromě již zmíněného pytlíku s „mágem” vybavit ještě dynamickým lanem s délkou 50–60 m, jednoduchým sedacím úvazkem s nastavitelnými nohavičkami a nezapomeňte na karabinu s jistítkem. Venkovní lezení si bude žádat navrch rovněž přilbu, která ochrání proti pádu kamení nebo při pádu, expresky k průběžnému jištění, šité smyčky a volné HMS karabiny pro zbudování štandu.

No a nakonec je třeba do něčeho všechny ty „hračky” sbalit. Buď můžete sáhnout po lezeckém batohu s objemem většinou mezi 30–50 litry nebo po speciálních taškách na lano. Volba je na vás.

Doporučené vybavení od

Direct Alpine Crack 5.0

Crack 5.0 je pánské triko z bavlněného úpletu klasického přiléhavého střihu od české firmy Direct Alpine s atraktivním potiskem zdůrazňujícím styl svého majitele.

Triko Direct Alpine Crack 5.0Triko Direct Alpine Crack 5.0


Osprey Mutant 28

Špičkový ultralehký všestranný batoh Osprey Mutant o objemu 28 litrů s řadou praktických prvků pro skialpy a horolezení, je ideální partner pro celoroční výstupy v horách.

Osprey Mutant 28Osprey Mutant 28

Ocún Cult 9,8 mm (60 m)

Cult 9,8 mm (60 m) od značky Ocún je praktické lezecké lano s vysokou pevností a dobrou manipulací, které pro jeho vhodnost na náročné sportovní stěny i na tréninkové lezení ocení i ostřílení lezci.

Lezecké lano Ocún Cult 9,8 mm 60 mLezecké lano Ocún Cult 9,8 mm 60 m

Camp Energy

Camp Energy je pohodlný jednopřezkový úvazek s nastavitelnými nohavičkami, vhodný pro začátečníky i náročnější lezce na všechny typy lezení.

Úvazek Camp EnergyÚvazek Camp Energy

Petzl Saka

Pytlík na magnézium Saka od francouzské firmy Petzl ocení každý správný horolezec. Má speciálně navržený tvar pro snadnější přístup k magnéziu.

Pytlík na magnézuim Petzl Saka

Pytlík na magnézuim Petzl Saka

Široký výběr outdoorových produktů a nově také lezecké vybavení najdete na www.4camping.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: