Vrchol Travný v Moravskoslezských Beskydech

Vrchol Travný v Moravskoslezských Beskydech

Travný je dalším z beskydských velikánů, kteří v rámci poznávání Moravskoslezských Beskyd určitě stojí za návštěvu.

Jedná se o další mohutnou horu s dlouhým vrcholovým hřebenem podobně jako Smrk či Radhošť. Pro ty, kteří na horách nevyhledávají davy, je Travný ideálním turistickým cílem. Za poměrně klidnou atmosféru pravděpodobně může absence vrcholové či jakékoliv jiné chaty.

Předem je nutno dodat, že výhledy jsou omezené a skrz hustý smrkový porost prokouknete jen místy, přesto to na pěkné výhledy vzhledem k sousední Lysé hoře stačí. Za dobrých podmínek jsou z některých míst údajně vidět i Jeseníky, Malá/Velká Fatra a dokonce také Tatry.

Cestou na Malý Travný (1100 m) při výstupu z Morávky, můžete vidět pomníček na památku padlých partyzánů a zbytky bunkru, který zničili nacisté.

Přístup

Na samotný vrchol Travného vede pouze značka, na kterou se můžete napojit ze tří směrů, anebo se jí nechat vést už z Pražma (5,5 km), po celé délce hřebene až na vrchol. Další a pro mě nejhezčí varianta je z obce Morávka (6 km), ve které se nachází stejnojmenná vodní nádrž, a cestou jsou na ni pěkné výhledy. Hodně strmá je trasa z obce Krásná (4 km), a to ve svém začátku, kdy zprava kopírujete sjezdovku. Turisty nejvíce oblíbená je však výstupová cesta z Visalají (6 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: