Vrchol Tanečnice nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech

Vrchol Tanečnice nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech

Tajné shromaždiště čarodějnic, indiánské pohřebiště či obřadní místo? Ne, vrchol Tanečnice sice svou vrcholovou „výzdobou“, kterou tvoří desítky kamenných mužíků, někomu může, zvláště v mlhavém počasí, připadat trochu strašidelně, ale vše je jen dílo kreativních turistů.

Pověsti samozřejmě vypráví něco jiného, viz příběhy o pohanských obřadech a bohu Radegastovi.

S výškou 1084 metrů patří Tanečnice do vybraného kolektivu beskydských tisícovek, kterých je v Moravskoslezských Beskydech téměř tři desítky. Jelikož je Tanečnice kompletně zalesněná, vrcholová partie smrko-bukovým lesem, nejsou odtud žádné výhledy. Příznivci geocachingu budou určitě rádi, že se na vrcholu skrývá jeden z jejich pokladů.

Přístup

Na vrchol Tanečnice můžeme vystoupit pouze po červené značce. Něco jiného je však přístup pod samotný vrchol, který roste z hřebene tvaru podkovy (pokud pomineme napojující se hřebeny), jež na západě začíná v Prostřední Bečvě a na východě končí chatou Martiňák, odkud svahy klesají k Horní Bečvě.

Na hřeben, a tedy těsně pod vrchol, se můžete dostat mnoha výstupy různých délek. Asi nejlehčí, pokud využijete lanovku, auto či autobus, je přístup od dnes už bohužel hřebenového městečka Pustevny (1 km).

Okolí Tanečnice je doslova protkáno turistickými stezkami, ale osobně se mi nejvíce líbí přístup po hřebeni od chaty Martiňák (850 m) s přechodem vrcholů Bukovina (995 m) a Čertův Mlýn (1206 m) / (11 km z Horní Bečvy).

Pěkné trasy jsou rovněž přechodem Radhoště (1129 m) ze sedla Pindula (522 m) / (10 km), anebo opuštěným údolíčkem mezi vrcholy Velká Stolová (1045 m) a Nořičí hora (1047 m) / (6 km).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: