Vrchol Skalka

Vrchol Skalka

Tato hora v Moravskoslezských Beskydech nemá ani tisíc metrů, přesto patří mezi vyhledávané vrcholy, a to nejen pro turisty.

Se svými 964 metry se Skalka ani zdaleka neblíží nejvyšším vrcholům Moravskoslezských Beskyd. Přesto je hned několik důvodů, proč si sem lidé rádi udělají výlet. Skalka přeci jen jeden prim drží. Jedná se o nejvyšší bod geomorfologického celku Podbeskydská pahorkatina.

Skalka zakončuje na jihozápadě hřeben Ondřejníku, takže odtud máte krásný, ničím necloněný výhled na celý hřeben Radhoště, dále na masív Smrku a také Malou/Velkou Stolovou. Všichni tito velikáni Beskyd budou jako na dlani. Rovněž hřebenová túra je pro mnohé lákadlem, nutno dodat, že cestou se kvůli lesnímu porostu výhledů moc nenabažíte. Jižní svahy Skalky jsou navíc díky své strmosti jedním ze startovacích míst pro paraglidisty.

Okolí samotného vrcholu je od roku 1977 vyhlášeno jako přírodní rezervace Skalka, která má rozlohu 35,5 hektarů. Les tady má místy pralesovitý charakter.

Přístup

Možnosti jsou v podstatě tři. Z Čeladné po žluté s převýšením přes 500 metrů a délkou 3,2 kilometru. Další je má oblíbená varianta strmým stoupáním z Kunčic pod Ondřejníkem po modré (2,9 km, 480 m převýšení), anebo přes chatu pod Ondřejníkem a následně zmiňovaným hřebenem. Tato poslední možnost má východisko z Frýdlantu nad Ostravicí   a je dlouhá sedm kilometru s převýšením kolem 600 metrů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: