Vrchol Přivýšina

Vrchol Přivýšina

Nejvyšším vrcholkem tzv. prachovského hřebene je skalnatá Přivýšina (464 m n. m.) s vlastní vyhlídkou Václava Čtvrtka. Co všechno lze z tohoto poklidného místa spatřit?

Na východ od Prachovských skal se line několikakilometrový, skalnatý hřeben s několika vrcholky převyšujících výšku čtyři sta metrů nad mořem, nejvyšším z nich je právě Přivýšina (464 m n. m.). I když je celý hřeben zarostlý stromy a výhledy jsou z něj až na několik míst velmi omezené, Přivýšina (464 m n. m.) láká svou „úzkou“, leč vděčnou vyhlídkou zasvěcenou Václavu Čtvrtkovi. Kdo to byl?

Lesní zátiší u PřivýšinyLesní zátiší u Přivýšiny

Všichni určitě znáte jména jako Cipísek, Manka a hlavně RumcajzVáclav Čtvrtek je totiž jejich „otec“, autor pohádek o tomto bývalem ševcovi a jeho rodinných starostech a radostech v kraji Jičínska. A čím ještě dokáže toto místo nalákat případného turistu, když ho pohádkové spojení neláká? Tichem, klidem a mírem okolní přírody – zatímco v Prachovských skalách písečné cestičky praskají ve švech, zde zaručeně nikdo nikoho nepotká a pokud toto místo zvolí někdo pro klidný piknik s výhledy, nebude litovat!

Přístup

Prachovský vrcholek Přivýšina (464 m n. m.) leží na , která vede ze západně položeného Prachova (cca 0,7 km) a dále pokračuje na křižovatku dvou dalších turistických stezek, z nichž vede k jičínským rybníkům a pokračuje na výhledově dokonalý vrcholek Brada (439 m n. m.).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: