Vrchol Kněhyně

Vrchol Kněhyně

Kněhyně je s výškou 1257 metrů třetím nejvyšším bodem pohoří Moravskoslezské Beskydy. Vrchol je součástí rozložitého masívu, který je také nejrozsáhlejší rezervací tohoto pohoří.

Je to už 32 let (1982), co byla vyhlášena NPR Kněhyně – Čertův mlýn, která má za úkol chránit místní faunu a flóru. Od roku 2004 je proto na samotný vrchol Kněhyně vstup zakázán.

Kněhyni byste našli mezi údolími říček Čeladenka a Bystrá. Východním směrem se na sebe dívají spolu se Smrkem. Na západě se táhne hřeben Pusteven.

Na samotném vrcholu se nachází kamenná mohyla s křížem a dvěma památečními deskami. V dřívějších dobách byla vrcholová plošina hustě zalesněna, imisemi však došlo k poškození tamního smrkového porostu.

V sedle mezi Kněhyní a Čertovým mlýnem je pomník Partyzánské brigády Jana Žižky. Na činnost partyzánů dá také vzpomenout už spíše pomníček u nedaleké studánky (z Kněhyňského sedla k ní vede červená značka). Ten slouží k uctění památky Růženy Valentové, která spolu s dalšími partyzány padla pod Kněhyní v roce 1944.

Přístup

Na Kněhyni (do sedla) se můžete dostat z Pusteven (3,5 km), Čeladné (6 km) či Kunčic pod Ondřejníkem (6,5 km). Moc pěknou procházkou je také hřebenovka od chaty Martiňák (6 km) přes Bukovinu a Čertův Mlýn.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: