Vražedná stěna švýcarského Eigeru

Vražedná stěna švýcarského Eigeru

Nejznámější hora Bernských Alp je proslulá svou severní stěnou, která je nejen s tou nejvyšší v Alpách, ale výstup na ni je považován za nejtěžších a nejhodnotnějších na světě. Tato kolmá a téměř 1 800 metrů vysoká skála byla dlouho považována za nepřekonatelnou.

Jako první na Eiger vystoupil Heinrich Harrer v roce 1938. Prvními Čechoslováky byli v roce 1962 Radovan Kuchař a Zdeno Zibrín. Na tomto místě se také trhají rekordy, co se rychlosti výstupu na vrchol týče. Nejrychlejším, kdo na vrchol této hory vystoupil se v roce 2007 stal Švýcar Ueli Steck s časem 3 hodiny a 54 minut. V roce 2008 se mu dokonce podařilo tento čas zkrátit na 2 hodiny a 47 minut.

Mohlo by se tedy zdát, že výstup nemůže být tak náročný, avšak opak je pravdou. Německý název severní stěny Nordwand je často úmyslně zaměňován s výrazem Mordwand – vražedná stěna!  Tato přezdívka naprosto přesně vystihuje stupeň ohrožení, kterému všichni horolezci musí čelit, pokud chtějí přežít a na Eiger vystoupit. Musí počítat s extrémními výkyvy počasí, kdy oblačnost z ničeho nic vystřídá prudký vítr, sněžení nebo mrznoucí déšť. Pokud se jim tato nepřízeň počasí jako štěstím vyhne, tak stále nemají vyhráno. Ve hře o život jsou stále kamenové laviny, které si vyžádaly nejeden lidský život!

O osudech odvážných horolezců, jež se na severní stěnu vydali, se dozvídáme z knih či filmů. Jedním takovým dobrodruhem byl i Toni Kurz. Ten ale bohužel výstup na téměř čtyři tisíce vysokou horu v roce 1936 nepřežil. Mladý německý horolezec tehdy zůstal viset na konci lana a zemřel za těch nejhorších okolností. Byl důležitou osobností pro mnoho dalších horolezců, mezi něž patřil i Joe Simpson. Právě jeho potkal o padesát let od Kurzovi tragické události téměř identický příběh, ale se šťastným koncem. I on zůstal viset na severní stěně Eigeru a utrpěl velmi vážná zranění, kterým však nepodlehl a jako zázrakem přežil. Řada z vás by se určitě po takovém zážitku už nikdy do hor nevydala. Nicméně Simpsonova láska k horám je silnější a ani den, kdy stál tváří tvář smrti, jej od tohoto koníčka neodradil.

Pokud vás zajímá, jak takový výstup na vražednou stěnu vypadá, co vše vás může potkat a jak přežít, když vás život visí na vlásku, pak se neváhejte podívat na napínavý dokument „Vzývající ticho“, který vysílá televizní stanice Viasat Explorer od 9. června.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: