Ze života horského vůdce: o lezení na písku

Ze života horského vůdce: o lezení na písku

Mám rád lezení na písku. Na něm je nejlepší, že je vždycky krásně. Logicky. Protože se může lézt jenom za pěkného počasí a za sucha. Není nad posezením na vrcholu věže po „boji o holej“. Neumím si představit, že by to mohlo být jinak. Nevím, co by se mohlo stát, aby to jednou přestalo. Proto mě jedné noci vyděsil mokrý sen. Co se mi zdálo?

MOKRÝ SEN aneb Skalák pod vodou

Zdálo se mi, že se Skalák zatopil vodou. Z mořské hladiny čouhaly věže. Včetně Majáku. Ten nejvíc. Asi roztály ledovce. Vlastně další horolezecká pohroma. Ledovce zkrátka fuč a všechna ta voda z nich ve skalách. Nástupy pod vodou. Sen však pokračoval a trochu se zklidnil. V dálce pozoruji Kozákov a na něm místo vyhlídkové věže regulérní maják. Místo plácku na padáky molo. K zatopeným věžím přiráží pramice. Postavy v ní uvazují ke kruhu kousek nad hladinou loďku ke skále. Loďákem. Tak to musí být horolezci! Slyším je, jak si povídají. Prý jsou z HO Kozákov. Turnovští už neexistují. Jsou potápěči. Z lodě nastupují přímo do Ztracené archy IXc od Špeka s Vagónem. Původně přes 4 kruhy. Teď už jenom přes dva.  Lezou sólo. Deep water soloing! Z vrcholu ladně skáčou do vody a k pramici snadno doplavou. Pádlují k další cestě. U ruční spáry hází kotvu a chystají se na krásnou žábovici. Žábou rovnou z vody. To se povedlo!

Pravidla

Má smysl řešit, že je po dešti, když všude okolo je voda? Dá se jim zakázat magnézium? Mají mít plovací vesty? Ve snu jsem se ujistil, že moje vybavení na vodu nepřijde též v niveč a já využiji svůj seakayak na přístup k odlehlým skalním věžím daleko od břehu. A plovací vestu užiji místo lana. Byla by to úplná změna v přístupu k tradičnímu lezení na písku.

Sen se ubírá směrem do zasedačky, kde se to na nějakém výboru řeší. Už je to nuda. Já chci lézt! Kouknu pro jistotu na stránky Hruboskalska. Lezení povoleno. Odliv je na svém minimu a tsunami nejsou v následujících 48 hodinách předpovídány. Naštěstí pořád platí lezení bez Mg, leze se na suché skále a pouze po smyčkách. To je super! Některé jistoty přetrvávají. Pak už spím v klidu. Vím, že ráno odrazím od břehu a popluji to pro jistotu  zkontrolovat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: