Vojtovy vzdechy aneb ze života horského vůdce I

Vojtovy vzdechy aneb ze života horského vůdce I

Spork? Co je to za blbost? Je to prý úžasná věc. Kde jsi o tom četl? Ve Světě Outdooru. Hmmm. Tak to musí být pravda! Je to ve skutečnosti tak „skvělá“ věc?

Raději zešílet v divočině

Když jsem se před lety dozvěděl, že se chystá kniha, která se jmenuje Raději zešílet v divočině*, hned jsem si představil chudáka drsoně táborníka, buschcraftera nebo alpinistu v záhrabu, který právě zjistil, že si náročně ukuchtěnou polívku z hromady sněhu s příměsí kamzičích bobků prostě nedá. Proč? Protože si pořídil nebo dostal totálně skvělou a hlavně univerzální věc, které se říká anglicky Spork a česky vidličko-lžíce. Někdy dokonce i vidličko-lžičko-nůž. A nebo ještě něco víc univerzálního?

* Kniha ve skutečnosti pojednává o lidech, kteří se rozhodli žít v šumavských hvozdech stranou od civilizace jako novodobí poustevníci.

Sporky dobrý fórky

Všichni jste někdy bagrovali nějakou báječnou šlichtu pod celtou, ve stanu, který se skládal pod náporem větru, na zaplivané zastávce nebo prostě v divočině. Ta věc v ešusu měla v tu chvíli cenu kaviáru a byla to ta nejbáječnější bašta, kterou jste kdy jedli. Většinou se jednalo o nějaké polévky, kaše nebo těstoviny. Málo kdy si vaříte něco, co potřebuje vidličku. Ta se hodí, když připalujete plátky lunchmeatu na dně ešusu jako něco k brkaši. Jasný. Zkoušeli jste ale někdy něco nabodnout párem, trojicí či dokonce čtveřicí krátkých, či tupých nebo totálně se ohýbajících pahýlků, které se skrývají v záhybu lžíce, ze které jimi vytéká jakákoliv tekutina jako líná řeka česly?

Pojednání o vaření v přírodě a podivném vynálezu jménem SPORK.

Proč to všechno?

Jedná se o zoufalý marketingový pokus prodat vám něco jiného než obyčejnou lžíci? Nebo snaha vymyslet něco nového? Vylepšit lžíci – semínko lopaty? A vůbec! Proč je SPORK dražší než normální lžíce, když je tam ve skutečnosti méně materiálu?

Závěr

Takže snad na závěr neudělám chybu, když čtenáře tohoto článku rozdělím do dvou skupin. První dostala něco jako SPORK darem. Váš dárce byl před vánoci v outdoorové prodejně naprostý zoufalý a u pokladny na poslední chvíli hmátnul do stojánku s nějakým typem vidličko-lžíce. Nebo jste ve druhé skupině tzv. dietní typy, jelikož se má jíst pomalu a koupili jste si to úplně sami. A od té doby děláte na sobě pokusy. Zkoušíte francouzskou polévku sníst lžící s odtokovými žlábky. A při přípravě jídla na cesty přemýšlíte, co vezmete za jídlo, aby se to dalo alespoň jednou vítězoslavně napíchnout na vidličku? V jednom mám jasno. Pište mi prosím vaše zkušenosti do komentářů pod článek.

Slovník

Spork: kombinace lžičky, vidličky a nože v jednom nástroji. Spork je věru skvělý příbor! Vejde se všude a zrovna tak najde uplatnění při každém jídle. Vnese do divočiny trochu civilizace, a pokud se jej rozhodnete používat i v civilizaci, tam přinese trochu divočiny. Podle mých zkušeností se dělí sporky na skládací a pevné. Dále na kovové, plastové a nějak ekologické (kombinace borovicového dřeva a plastu).

Zkušenosti čtenářů

Tomáš

Spork od lightmyfire je výbornej. Teda byl by, kdyby se nezlomil při každým škaredým pohledu.

BN
Tomáš:

Přesně, ten je nejlepší 🙂
Taky už se mi pár zlomilo, škoda, že nedělají titanové. Já kvůli tomu používám Primus folding spork, ale tam zas dřív nebo později zařve ten kloub.

Pavel
BN:

Dělají, už ho mám 🙂

Martin Munzar

Nejlepší je ten žlutý Spork s integrovaným ostřím. Každému jídlu dodá ten správný říz. Ideálně do koutku mrazem okoralé držky, to je nejvíc! Jo, žrádlo v divočině není nic pro bábovky, co se bojí bolesti… 😉

Bydža

Spadám do skupiny co dostala darem parádní kousek (úplně napravo) a až bude nejhůř také ji daruji. Můj hlad a zručnost má přeci jen určité limity, navíc nosím lopatu.

EASY

Jednou jsem si „to“ koupil a hned po první výpravě to letělo do kouta a tam to zůstalo než to bylo se smyslem pro škodolibost věnováno dál. Na vojně jsem se naučil jíst lžící všechno, což moji ženu někdy dost rozčiluje 🙂 dlouho jsem tahal nerezovou US lžíci, než jsem objevil od gsi. Ta jediná, svou hloubkou, mi nahradila lžíci z války.

Zdeňka

Náhodou, naše děti spork od lightmyfire milují. Ty barvy jsou úžasné. A co teprve, když díky mělké lžíci vybryndají většinu polévky na sebe :-))

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: