Vodopád Skok ve Vysokých Tatrách

Vodopád Skok ve Vysokých Tatrách

Skok je vodopád, o kterém se mnoho lidí domnívá, že je nejvyšší v celých Tatrách. To potvrdit nemůžu, jelikož to není pravda, ale svým vzhledem může určitě aspirovat na titul nejimpozantnější.

Vodopád Skok (1725 m) je ledovcového původu a najdete ho v Mlynické dolině nedaleko Štrbského plesa. Jeho výška je 25 metrů, což z něj dělá třetí nejvyšší vodopád slovenské části Vysokých Tater. Vyšší jsou jen Kmeťov (80 m) a Vajanský vodopád (30 m).

Jak už bylo zmíněno výše, jeho impozantní vzhled, kdy voda padá ze skalního prahu vertikálně dolů bez větších „brzd“ v podobě kaskád, mnoho lidí nutí myslet si, že je nejvyšší v Tatrách. Doporučuji si túru k tomuto přírodnímu divadlu naplánovat na jaro, kdy jsou tatranské potoky syceny tajícím sněhem a průtok vodopádu se tím zvýší, a to až patnáctinásobně.

Vodopád ze spodu ohraničuje Pleso pod Skokom a z vrchu Pleso nad Skokom. Toto sousedství je z určitých míst pastva pro oči.

Přístup

Nejlepší a v podstatě jediná přístupová cesta vede ze Štrbského plesa . Ta dále vede přímo kolem vodopádu po kluzké skále, která je zajištěna řetězy. Můžete pokračovat dále dolinou a obejít vrchol Štrbské Solisko (2302 m). Čtrnáct kilometrů dlouhý okruh je určitě zajímavou variantou výletu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: