Vodní nádrž Morávka

Vodní nádrž Morávka

Ostře zařezaná beskydská údolí jsou ideálním místem k zadržování vody. Svědčí o tom nádrž Šance, ale také menší Morávka, která není jen zásobárnou pitné vody, ale také východiskem pro mnoho túr a výletů.

Morávka se nachází ve stejnojmenné obci zhruba 20 kilometrů od Frýdku-Místku. Je „zapuštěna“ mezi horské hřbety v podobě Travného (1203 m) a Slavíče (1054 m). Opomenout nemůžeme ani hřeben Mituří (859 m), který se do údolí vměstnává jako klín. Kvůli pásmu hygienické ochrany samozřejmě není koupání v nádrži možné.

Přístup

K čemu turistovi taková nádrž je, když se v ní nemůže v parném létě ani zchladit? Turistovi asi k ničemu, protože kolem nádrže navíc vede asfaltová cesta, která je opravdu úmorná. Měl jsem tu čest při přechodu hřebene Prašivá – Ropice. Na kole už je vyžití o poznání příjemnější.

Doporučuji cyklovýlet s počátkem ve Frýdku-Místku, kdy přes „Skalický okruh“ a cyklotrasu č. 6113 dojedete přímo k nádrži, kde plynule přejdete na naučnou stezku „Prameny Morávky“, která vás provede celým východním břehem s pokračováním k Visalajím.

V obci Juřičina (po cca 11 kilometrech vzhledem k přehradní hrázi) se musíte rozhodnout, jestli chcete dorazit až k pramenu Morávky, protože tady se naučná stezka odděluje od cyklotrasy č. 6113 a pokračuje údolím další čtyři kilometry až k prameni.

Zmiňuji to proto, že potom musíte stejnou cestou zpět. Být vámi určitě bych k prameni dojel a k odbočce se zase vrátil s následným pokračováním přes č. 6113 a tří kilometrovým stoupáním na Visalaje, ve kterých se ocitnete v závěru sousední doliny, vzhledem k Morávce. Odtud je to do Frýdku-Místku už jen z kopce a v podstatě ani nebude vědět, že šlapete. Kdo by měl v nohách málo, může si při průjezdu údolím odskočit ještě na Lysou horuUsmívající se. Ještě doplním, že na Visalajích opustíte cyklotrasu, protože ta směřuje dále k vodní nádrži Šance a na Ostravici.

Při tomto výletu je potřeba počítat s délkou trasy 55 kilometrů a převýšením 730 metrů (varianta cesty až k prameni s návratem do obce Juřičina, samozřejmě bez zahrnutí Lysé hory).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: