Vítěz ceny Copp-Dash je již známý! O koho jde a jak s cenou naloží?

Vítěz ceny Copp-Dash je již známý! O koho jde a jak s cenou naloží?

Abyste tomu rozuměli, Copp-Dash Award nepředstavuje žádnou sošku nebo maketu cepínu. Jedná se o finanční podporu, která vítězi zaručuje rozpočet 20 000 dolarů pro jeho expedici. Jaký projekt musela jeho letošní vítězka Jessa Goebelová představit, aby zaujala porotu před svými konkurenty?

Jessa Goebelová takový návrh předložila!

Se svým lezeckým partnerem Patem Goodmanem má v plánu přelézt panenskou 630 metrů vysokou jižní stěnu vrcholuMoraine Hill (2310 m), který se nachází v Kanadě (Severozápadní teritorium). Každičkou délku chtějí přelézt volně.

Jessa GoebelováJessa Goebelová

Američanku již dlouhá léta sponzoruje francouzská značka Julbo, která se specializuje na sluneční a lyžařské brýle. Firma byla založena v roce 1888 na úpatí pohoří Jura, které leží na pomezí Francie a Švýcarska. Kromě mnoha sportovců podporuje také legendární Asociaci horských vůdců v Chamonix. Produkty Julbo jsou k dostání v kamenných prodejnách a e-shopu Rock Pointu.

Copp-DashAward vznikla na základě tragédie v čínských horách

CDA se udílí v rámci USA, a to teprve od roku 2010. Vznikla za účelem uctění památky dvou amerických horolezců Jonnyho Coppa (†35) a Micaha Dashe (†32), které v roce 2009 (květen) zasypala lavina. Tragédie se stala v Číně, když se pokoušeli o prvovýstup jihovýchodní stěnou vrcholu Mt. Edgar (6618m) v provincii Sichuan. Pod lavinou zůstal také jejich kameraman Wade Johnson (†24).

Dvojice horolezců patřila do úzké a výjimečné skupiny těch, kteří se snaží o těžké prvovýstupy ve vysokých a těžko dostupných horách, které veřejnost asi nikdy nedocení. Mezi „svými“ se jim však dostávalo obrovského respektu.

Teď už asi chápete, že ten, kdo získá CDA a finanční dotaci, nemůže porotě předložit žádný „profláklý projekt“. Musí se zkrátka jednat o horolezectví ve své nejčistší podobě.

Plánovaná cesta v jižní stěně Moraine Hill (2310 m)Plánovaná cesta v jižní stěně Moraine Hill (2310 m)

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: