Víte, jak vypadá adrenalinový sport aeroskijöring?

Víte, jak vypadá adrenalinový sport aeroskijöring?

Možná si mnozí myslí, že adrenalinové sporty a záležitosti jsou kult nového tisíciletí a nikdy předtím neměl nikdo na podobné věci čas. Opak je skutkem – i ve čtyřicátých letech minulého století se uměli lidé „vyblbnout“, a to nad poměry!

Adrenalinová čtyřicátá

Je to velmi, velmi zřídka, kdy se na našem webu Pohora.cz věnujeme jakémukoliv adrenalinovému sportu v kombinaci s „ne-lidským pohonem“ – naposledy jsme se dívali například na nebeský výlet na motorce (a zpět). Tentokráte ale zlaté nepsané pravidlo musím porušit, protože tohle se prostě vyplatí vidět a nemůžu si to odpustit!

Dnešním příspěvkem totiž zboříme mýtus o tom, že adrenalinové sporty jsou záležitostí (post)moderní doby a dříve pro ně nebyl jakokoliv prostor. Naopak – i tehdá se lidé některým těmto vybraným sportům věnovali a na svou dobu překračovali výrazně hranice konvencí. Konkrétně nás dnes čeká několik málo němých (avšak o to cenějších) záběrů z roku 1948 ze zamrzlého Lake Champlian na pomezí Kanady a USA, které se stalo útočištěm pro partu nadšených „skijörařů“ – kterýžto sport známe ve spojení s automobilovými či motorkářskými závody jako „auto- či motoskijöring„, kdy se, ve zkratce, jednotliví borci s lyžemi na nohách nechají přivázat lanem za některý dopravní prostředek a celá dvojce se snaží dostat po sněhu (zasněženým/zledovatělým terénem) co nejrychleji na okruhu do cíle. Odvážlivce na lyžích v historickém snímku ale nepřívazali nekončícím lanem k zmíněné motorce či autu ale přímo k letadlu! Ano, čtete správně!

Rychlostí více než 100 kilometrů za hodinu se proháněli na sněhovo-ledové „pláni“ a myslím, že na tehdejší dobu se jednalo o neskutečný počin! Ani dnes se nenajde mnoho jedinců, kteří by podobnou věc vyzkoušeli, a přitom: potřeba jsou jenom lyže, dlouhý špagát a letadlo!

Klobouk dolů, pánové – vhodili jste historickou rukavici všem, kteří žijí outdoorem a adrenalinem!

A v zimním období ještě chvilku zůstaneme, protože si zasloužíte přídavek. Podívejte se, jak to vypadá, když se chcete stát profesionálním gondoliérem, ale po ruce nemáte ani vhodný kanál, ani vhodnou gondolu – všude okolo jsou jenom plující ledové kry.

Ani jednu záležitost doma raději nezkoušejte. A pokud už musíte, sežeňte si někoho do party, kdo na vás dohlédne, že se vrátíte v pořádku domů!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: