Víte, jak nabrousit šrouby do ledu? + VIDEO

Víte, jak nabrousit šrouby do ledu? + VIDEO

Pomůcky pro lezení v ledu jsou podle mne takovou smetánkou mezi vybavením na hory. Proto si zaslouží zvláštní péči a údržbu. Nedílnou součástí této výbavy jsou ledovcové šrouby, které potřebují čas od času nabrousit.

Po uplynulé ledolezecké sezóně, nebo před náročným výstupem není na škodu se trochu postarat o výbavičku pro lezení v ledu. Kromě cepínů a maček tam bezesporu patří také výše zmíněné ledovcové šrouby, které se používáním logicky tupí. Stačí se párkrát provrtat skrz led a udělat pár otáček o skálu a ostrost je ta tam. Proto je potřeba šrouby brousit.

Není to žádná věda, jen je potřeba se držet postupu, znát pár vychytávek a nic neuspěchat. Následující video je podle mne tím nejlepším manuálem a řekne vám více, než kdyby k této problematice někdo napsal příručku.

Seznam potřebných věcí

– svěrák

– 2 kousky dřeva

– mazivo WD 40 (nebo něco na ten způsob)

– brusný kámen a jemný šmirgl papír

– kulatý pilník

– plochý hrubší pilník + plochý jemný pilník

– kovovou destičku (na měření „zarovnanosti“ hrotů)

Několik rad a zasád

Šrouby vždy oddělte od svěráku něčím měkkým, nejlépe dřevem.

Svěrák nedotahujte na maximum, šroub se v něm musí protáčet.

Nebuďte při ostření moc „urputní“ a už vůbec nepoužívejte elektrické brusky –> vzniká teplo –> narušuje se strukturu materiálu –> MĚKNE!

Upilujte jen tolik materiálu, kolik je potřeba –> prodloužíte životnost šroubu.

Pro kontrolu „zarovnanosti“ šroubů využijte kovovou destičku. Používejte ji tak, jako byste vyrovnávali stůl – při přiložení se nikde nesmí viklat, musí být stabilní.

Zbytek už pochopíte z videa!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: