Video, které vás zajímá – to zaručuje Ueli Steck

Video, které vás zajímá – to zaručuje Ueli Steck

Přes víkend se toho ve světě lezení moc neudálo. Samozřejmě bylo pár nových boulderů a lezeckých závodů, ale nic, co by mě pořádně zaujalo. Proto jsem pro dnešek vybral video Ueliho Stecka z roku 2010, kdy vylezl stylem free sólo kilometr vysokou severní stěnu Les Droites.

Pár informací o výstupu

Vrchol Les Droites leží v masívu Mont Blanc a šplhá se do výšky 4000 metrů (východní vrchol). Ueli si pro výstup zvolil cestu La Ginat (ED, V, M4, 85 °) v severní stěně. Cesta je dlouhá téměř kilometr. Stihl ji přelézt za dvě hodiny a osm minut. To je průměrný postup téměř osm výškových metrů za minutu! Teď už vás nechám vychutnávat Ueliho umění.

Proč právě tohle video?

Samozřejmě, že většina z vás zná běh Ueliho Stecka severní stěnou Eigeru, ale tak jsem si říkal, že je třeba přispět k „všeobecnému vzdělání“ a ukázat, že Ueli Steck neznamená jen švýcarskou mašinu na Eigeru.

Tenhle chlapík toho má za sebou mnohem víc. Pokud zmíníme himálajské výstupy, tak dokázal vylézt jihovýchodní stěnu Shishapangmy (8013 m) za deset a půl hodiny! A i když se říká, že tahle „osmička“ je druhá nejlehčí, tak to rozhodně neplatí o cestě, kterou si Švýcar vybral. Za 18 dní poté stanul na vrcholu další osmitisícovky Cho Oyu (8201 m).

V letošním roce se postavil na vrchol Mount Everestu (8848 m). Teprve jako třetí Švýcar, který nepoužil umělý kyslík. Další výstupy na osmitisícovku podnikl v roce 2009, kdy stihl vylézt normálkou na Makalu (8481 m) a sólo na Gasherbrum II (8035 m).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: