VIDEO: Jak vybrat stan: nákupní rádce

VIDEO: Jak vybrat stan: nákupní rádce

Stan neboli plátěný přístřešek je úžasný vynález. Dovoluje nám přečkat noc či nečas v divočině, a to i v extrémně rozdílných podmínkách. Od pouště po osmitisícové vrcholy. Stan může být také místem společenských událostí nebo fungovat jako improvizovaný přístřešek pro humanitární účely. My se však v tomto článku zaměříme na stany, které si ponesete s sebou na výpravách nebo budete převážet autem pro spaní v kempech.

Výběr stanů byste měli korigovat jednoduše podle aktivity, kterou chcete v přírodě nebo v kempu provozovat:

Minimalista: Nízká hmotnost, extrémní skladnost. Většinou se jedná o tarpy (plachty) nebo stany, které pro vztyčení používají trekové hole nebo jsou bez vnitřního stanu (pouze tropika).

Horal a VHT: Tyto stany se vyznačuji bytelnou konstrukcí, vícenásobným křížením odolných prutů a použitím kvalitních materiálů.

Turista: Stan ponesete na zádech. Důležitým kriteriem je hmotnost, skladnost a odolnost vůči rozmarům počasí.

Festivalový návštěvník: Asi nejdůležitějším parametrem je cena. Oblíbené jsou tzv. vyhazovací stany neboli „2 second tents“. Kromě vybalování si však nacvičte i skládání.

Kemper (rekreační typ): V případě, že nejste limitováni prostorem během transportu, můžete si dovolit opravdový luxus. Velkou plochu, oddělené ložnice, obývací prostor a stání ve stanu. Konstrukce může být prutová, ale i nafukovací.

Podrobný článek o výběru stanu najdete v letním vydání Světa outdooru (2/2019) – k dostání přes léto v trafikách nebo v elektronické verzi na Alza.cz.

Jaký typ stanu zvolit? Který je ten pravý právě pro vás? Vše stručně a jasně vysvětlí náš redaktor Vojtěch Dvořák v následujícím videu:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: