Via ferraty v rakouských Dolomitech

Via ferraty v rakouských Dolomitech

Věřte nebo ne, ale v Rakousku nalézají jedny „kapesní“ Dolomity. Jmenují se Lienzské a jsou moc krásné! Na malé ploše je soustředěno tolik atraktivních a jedinečných míst, že je to vzhledem k některým jiným oblastem až nespravedlivé. Výstupy po ferratách vedou až na jejich vrcholy, ze kterých je vidět na severu Grossglockner a na jihu ty pravé Dolomity. Italské!

LIENZSKÉ DOLOMITY – OUTDOOROVÁ ARÉNA

Lienzské Dolomity jsou nejkrásnější a patrně nejvíce vyhledávanou skupinou Gailtalských Alp. Ve vápencovém minipohoří v blízkosti hlavního města Východních Tyrol – Lienzu, se nachází nejvyšší vrchol celého masivu – Grosse Sandspitze (2 779 m). Pro znalce a obdivovatele hor je město Lienz skvělým základním táborem, ze kterého mohou vyrážet do všech světových stran. Do hor, na skály, ale i na vodu. Severně od města se nachází Vysoké Taury i s nejvyšším vrcholem Rakouska Grossglocknerem (3797 m). Jižně se rozprostírá svět bílých věží a skal Lienzských Dolomit a do těch italských Sextenských Dolomit to není opravdu vůbec daleko. V tomto pohoří najdeme pro milovníky zajištěných cest řadu výzev v široké škále obtížností od lehkých ferrat pro začátečníky, až po extrémní pro ty opravdu zkušené.

FERRATOVÁ ARÉNA

PŘÍJEZD: počítejte s dálniční známkou a případně i s tunely. Jestliže byste vyrazili na zajištěné cesty v okolí chaty Karlsbader Hütte, nejpravděpodobněji využijete i cestu, kde se platí mýto, protože závěrečný úsek silnice vedoucí na Dolomittehütte vede přes soukromé pozemky a cesta je zpoplatněna. Samotné parkování je již bez poplatku.

NÁSTUP: z parkoviště u chaty Dolomittehütte vás čeká cca 2 hodiny nástup po zpevněné a široké cestě. Využít byste mohli i svůj e-bike.

CHATA: Karlsbader Hütte

VYBAVENÍ: kromě základního vybavení jako je od hlavy k patě: helma, případně prsák, sedák, tlumič pádu a rukavice, bych doporučil i náhradní tlumič pádu do skupiny a cca 20 m lano + smyčku 60 cm a 2x HMS karabinu. Lano se hodí nejen pro dojištění člena skupiny, ale i v případě využití několika exitů ze zajištěné cesty k jištění sestupu. Dále doporučuji zvláště na začátku sezóny (červen) i mačky a cepín, případně kombinaci lehké mačky a hole. Stav sněhu a sněhových polí je možné zkontrolovat i pomocí webkamery. Osobně jsem využil mačky již několikrát a vždy jsem ocenil to, že jsem si je vzal. Zvláště severní či východní svahy mohou být pod sněhem. Pozor dávejte i na krátká sněhoviska, které je zapotřebí v nástupech přejít. V některých pasážích může být dokonce pod sněhem i jistící lano!

PODMÍNKY: kromě pohodlných nástupů po značkách a jasných stezkách je možné, že se dostanete nebo sejdete do suťovišť. Není to až tak neobvyklé. Doporučuji proto spíše kotníkové boty.

VÝBĚR CEST: chata Karlsbader Hütte stojí ve via ferratové aréně a zajištěnými cestami je doslova obklopena. Kromě toho okolí chaty nabízí i vícedélkové lezení. Z chaty můžete tedy podle podmínek, vašich schopností a časové dotace vyrážet na následující zajištěné cesty, u kterých kromě názvu, expozice či hlavního vrcholu přidávám i osobní komentář či dojmy.

Via ferraty v Lienzských Dolomitech, v okolí Karlsbader Hütte
V tomto pohoří najdeme řadu ferrat různých obtížností

VIA FERRATY V OKOLÍ KARSLBADER HÜTTE

Upozornění: nástupy z Karlsbader Hütte jsou jiné, zpravidla kratší než uvádí nákresy nebo některé weby. Což je určitě výhoda pro kratší nástup i sestup. Vy zůstáváte na terase a ostatní musí do údolí! Vždy si proto zkontrolujte nástupový bod.

  • Piccola Ferrata – B/C

Ferrata cca 30 minut od chaty, která může být jako samostatný cíl pro úplné začátečníky, ale zpravidla slouží jako zpestření nástupu do cesty Laserz. Žádné obtíže nečekejte. Snad kromě sněhových polí v exponovaných traverzech na začátku sezóny. Osobně doporučuji mít helmu na hlavě už i během nástupu k této cestě.

  • Seeklettersteig Wet Foot – C

Veselá a hravá zajištěná cesta vedoucí nad hladinou plesa za chatou. Psaná jako C, ale osobně mi přijde díky krátké délce a nevelkému převýšení spíše jako B či B/C. Přesto jsem zažil dva namočené účastníky, kteří spadli po kolena do vody. Ideální jako cesta na rozhýbání nebo pro lezení s dětmi

  • Seekofel – Klettersteig – C

Od chaty je nástup cca hodinu do sedla Ödkarscharte (2596 m). Nástup se zdá jasný, ale ne každá vyšlapaná stezka je ideální. Několikrát jsme během nástupu použili i mačky a cepín na sněhových polích. Obléknout se stačí až v sedle. První část ferraty je bez jistícího lana a vede po úzkém hřebínku. Asi v polovině se cesta pod Eggeturmem rozdvojuje a vy se můžete rozhodnout pro lehčí, nebo těžší variantu. Já doporučuji těžší nahoru a lehčí si nechat na sestup. Závěrečná část celého výstupu je opět bez lan a je třeba se na správný směr soustředit. Z vrcholu krásný výhled včetně chaty Karlsbader Hütte u plesa. Sestup stejnou cestou. Seekofel nenabízí žádnou zkrácenou verzi nebo exit.

  • Madonnen – Klettersteig – C

Další hezká ferrata vedoucí na vrchol Grosse Gamswiesenspitze (2486 m). Ty nejtěžší úseky jsou za C a jsou až v závěru cesty. A co ta Madona? Je tam, ale na vrcholu!

Via ferraty v Lienzských Dolomitech, v okolí Karlsbader Hütte
Via ferraty v Lienzských Dolomitech, v okolí Karlsbader Hütte
  • Panorama – Klettersteig – C/D

Jedná se o dlouhou horskou výzvu. Rezervujte si na tento unikát celý den. Včetně nástupu a sestupu se jedná o celodenní akci. Kdyby se k tomu přidaly ještě nějaké pomalejší skupinky a čekání, může se přelez dosti protáhnout. Připravte se spíše na dlouhý a stálý výstup než na náročný pohyb. Nástup opět klasicky z chaty směr Rote Turm, který podejdete a za ní se vyhoupnete na hřeben buď přes Kleine Leserzkopf (2690 m) nebo Grosse Leserzkopf (2718 m) a pokračujete nahoru a dolů až k vrcholu Grosse Sandspitze (2772 m). Po cestě minete dva exity, které však nejsou úplně zadarmo a vyžadují lezeckou techniku a sestup v suti. Osobně jsem využil této možnosti dvakrát a vždy jsem dojišťoval klienta lanem. Sestup pak suťovým svahem z vrcholu Kleine Sandspitze (2762 m) a buď ferratou Gebirgsjägersteig B/C, 1+ nebo Ari-Schübel-Steig B/C a dalším suťoviskem a stezkou k chatě.

  • Laserz – Klettersteig – D

Parádní vzdušný kousek, který je rychle a snadno dostupný z chaty Karlsbader Hütte. Cesta začíná nejprve vlevo od výrazného komínu Kleine Schlucht, který cca v první čtvrtině přelézá doprava. Cesta prověří vaše schopnosti právě v tomto prvním úseku. Když ho dáte, měli byste tuto cestu už dorazit. Výrazný komín sbírá i kamení, takže dávejte pozor. A na závěr, přibližně půl hodiny po dolezu, si můžete vychutnávat pivko na terase chaty Karlsbader Hütte.

Via ferraty v Lienzských Dolomitech, v okolí Karlsbader Hütte
Ferrata Laserz je parádní vzdušný kousek

DALŠÍ ZAJIŠTĚNÉ CESTY V ÚDOLÍ

Zážitkové a sportovní via ferraty, které jsou velmi lehce dostupné z parkoviště, se nacházejí v údolí potoka Galitzenbach v zážitkovém parku Wasserlebnispark. Galitzenklamm Klettersteig (C/D), Familien Klettersteig (B/C), Endorphine klettersteig (C/D) Adrenalin klettersteig (D/E), s variantou E, která se jmenuje Luna. A ferratová výzva Dopamin (E) s variantou (E/F).

DOPORUČENÍ: mějte na túru to správné a certifikované vybavení. Lékárničku a vhodné oblečení v případě zvratu počasí. Pořiďte si i nákresy cest a seznamte se s nástupy a sestupy. Počítejte na začátku sezóny i se sněhem nebo sněhovisky při nástupech i při sestupech.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: