Via ferrata du Belvedere – kolmo vzhůru z údolí řeky Rhony

Via ferrata du Belvedere – kolmo vzhůru z údolí řeky Rhony

Na tuto lehce zastrčenou feratu mimo hlavní proud turistů narazíte, pokud se vydáte z města Sion ležícího na řece Rhona směrem na obec Nax. Silnice ze Sionu se škrábe směrem vzhůru a ostře řezané zatáčky vyžadují obezřetnost.

Krátce před tím, než byste dorazili do Nax, tak nezapomeňte v jedné pravotočivé serpentině odbočit vlevo na nezpevněnou cestu. O pár desítek metrů dál se objeví plac, kde zaparkujete své vozidlo. Zde již mezi okolním porostem vykukuje skalní stěna připravena procvičit vaše lezecké dovednosti. Od jejího vrcholu vás v tomto místě dělí něco málo přes 200 výškových metrů. Lesní pěšinou se po několika minutách chůze ocitnete u výchozího bodu feraty.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Čeká na vás středně náročná cesta s obtížností C, která je po všech směrech výborně zajištěna. Zdolat tento skalní masiv si může směle troufnout i začátečník. Bez obav s sebou můžete vzít odrostlejší ratolesti. Velké množství kramlí, stupaček a chytů lehce omezuje kontakt se samotnou skálou, ale při troše snahy se vám v mnoha případech podaří najít cestu vlastní a železu se tak vyhnout.

Ferata není příliš dlouhá, proto není kam spěchat a můžete si vychutnávat každý krok. Lenošivým tempem došplháte na vrch za hodinu a půl. Jedná se o poměrně vzdušné lezení okořeněné dvěma krátkými lanovými mosty, dvěma lehčími převisy a v neposlední řadě nádherným výhledem po celou dobu výstupu. Z vrcholu je to do města, co by kamenem dohodil a jestliže vám po cestě vyschlo v krku, tak v Nax lze najít restauraci s venkovním posezením.

Dolů zpátky k vozu klesá trochu krkolomná cesta lesem. Není tedy od věci si s sebou do baťohu přibalit trekkingové hole, jež při sestupu zajisté oceníte. Nadmořská výška kolem 1200 m nad hladinou moře nechává feratu přístupnou po většinu kalendářního roku. Při pěkném počasí za dobré viditelnosti bude tento výlet úžasným zážitkem snad pro každého a při troše štěstí si ho budete užívat na stěně téměř sami.

Grand Tour of SwitzerlandGrand Tour of Switzerland – 1643 km autem nebo na motorce, 5 alpských průsmyků, 22 jezer, 12 míst zapsaných na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Dalších 68 nejaktraktivnějších zastávek na trase speciálně připravených pro outdoorové nadšence najdete na webuwww.MojeSvycarsko.com/GrandTourOutdoor.

Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Honza Bartoněk: Pracovní povinnosti ho zavály před několika lety do Švýcarska, kde svůj volný čas spravedlivě dělí mezi MTB, lezení po feratách, a výšlapy do okolních kopců. Pokud ovšem počasí nezavelí jinak a průzračná voda místních jezer ho nezláká k lenošení na dece nebo sněhové vločky nepřinutí nazout lyže.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: