Veľké Hincovo pleso

Veľké Hincovo pleso

Největší a nejhlubší pleso slovenské části Tater. I tak by se dalo nazvat dílo přírody, které kdysi dávno vymodelovaly ledovce v Mengusovské dolině pod Koprovským štítem.

Při délce 740 metrů a šířce 370 metrů je Velké Hincovo pleso největší vodní plochou (20,08 ha) na slovenské straně Vysokých Tater (celkově, včetně polské strany je co do rozlohy čtvrté). Hloubka 53 metrů ho s přehledem dělá také nejhlubším plesem. A aby těch „nej“ nebylo málo, nadmořská výška 1944 metrů pleso řadí k těm nejvýše položeným v Tatrách.

Vysoká poloha jej přibližuje k vrcholkům tatranských štítů. V těsné blízkosti plesa se nachází velikáni jako Koprovský štít (2363 m), Mengusovský štít (2432 m)a Čubrina (2376 m). Opomenout nemůžeme ani nedaleké Rysy (2499 m) a Hlinskou vežu (2340 m). Blízkost vrcholů však pleso opticky zmenšuje a jen těžko se věří tomu, že je menší než nedaleké Štrbské pleso (19,67 ha).

Přístup

Jedna z klasických tatranských túr je výstup na Koprovský štít, kdy se těsně před samotným výstupem obchází Veľké Hincovo pleso zleva. Túra začíná v jednom z turistických center Vysokých Tater – Štrbském plese. Turistický chodník stoupá k Popradskému plesu, od nějž pokračuje severozápadním směrem do Mengusovské doliny. Minete odbočku na Rysy a zhruba po dvou kilometrech už přicházíte k největšímu plesu slovenské části Tater.

Nejde si nevšimnout také druhého, výrazně menšího plesa, které se nazývá Malé Hincovo. Pokud budete chtít pokračovat na vrchol Koprovského štítu, tak vás čeká 350 výškových metrů, které musíte překonat na poměrně malé vzdálenosti jednoho kilometru. V jednom směru má tato navrhovaná trasa 8 kilometrů.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: