Velká studená dolina

Velká studená dolina

Velká studená dolina, autor: Maros

Poloha a popis:

Dolina leží v jihovýchodní části Vysokých Tater, ve výšce 1 100 – 2 000 metrů. Začíná od Rainerovy chaty a stoupá až pod Svišťový štít. Horní část je doslova poseta plesy (Pusté pleso, Ľadové pleso, Starolesniánské plesá, Sivé plesá, Studené plesá, Sesterské plesá, Vereškové pleso aj.). Svírají ji vrcholy Slavkovského štítu (2 452 m), Bradavica (2 476 m), Východná Vysoká (2 428 m), Svišťový štít (2 382 m), Javorový štít (2 417 m), Střelecká věža (2 130 m), Prostredný hrot (2 441 m), Malý kostol
(2 095 m). Je dlouhá 7 kilometrů, protéká jí Velký studený potok a v její horní části se můžete uchýlit do Zbojnické chaty, která vám nabízí nocleh a občerstvení.

Zajímavosti:

Velká studená dolina má největší počet ples ze všech Tatranských dolin. Celkem jich je 22. Jedním z nich je Ľadové pleso, které leží ve výšce 2 057 metrů. To z něj dělá nejvýše položené pleso v Tatrách.

Pro mnoho turistů je nepříjemný vysoký počet výškových prahů, kterých je hodně pod Zbojnickou chatou. V praxi to znamená, že není vidět na cíl, kam jdete, ale pořád jsou vám jen předhazovány nižší mety. Cesta se tak zdá nekonečnou.

Ve spodní části doliny vytváří Velký studený potok kaskádu ledovcových vodopádů. Některé z nich jsou Malý, Skrytý, Velký, Obrovský a Dlhý vodopád. Nejhezčí je toto místo na jaře, když taje sníh a průtok potoka se tak mnohonásobně zvětší.

Trasy:

  • modrá značka Celou dolinou vede od Rainerovy chaty modrá značka.
  • žlutá značka Do doliny se dá sejít po žluté, přes Priečné sedlo.
  • červená značka Přes spodní část doliny vede červená Tatranská magistrála.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: