Vaya a la Cumbre: A ty bys nechtěl mít vlastní lyžařské středisko?

Vaya a la Cumbre: A ty bys nechtěl mít vlastní lyžařské středisko?

Anton Sponar měl kdysi bláznivý nápad, který nepochybně někdy napadne takřka každého lyžaře. Mít tak své vlastní lyžařské středisko. On si za svým snem šel naplno a realizoval jej!

Dnes osmdesátiletý Anton Sponar se narodil v roce 1934 v Rakousku, jako správný alpský kluk poprvé lyžoval už ve třech letech. Později viděl první velký skiareál – Schladming a byl jím unesen. Postupně se jeho velkým snem stalo vlastnit a provozovat lyžařské středisko. Vhodné území našel v Chile, v roce 1982 koupil vhodné údolí s výhledem na nejvyšší horu Jižní Ameriky, takřka sedmitisícovou Aconcaguu, postavil horskou chatu a krátkou lanovku. Hned první zimu vše zničila velká lavina.

Trvalo 20 dalších let než přesvědčil banky, aby mu půjčili a on mohl El Arpu oživit. Tentokrát už bez lanovky, dopravu lyžařů vzhůru zajišťují dvě staré a poruchové rolby a lyžaři si užívají nádherných freeride terénů nad údolím. Anton Sponar i se svým synem Antonem neznají léto, jejich rok se dělí na severní zimu, kterou tráví v coloradském Aspenu, a jižní zimu, kdy se starají o provoz El Arpy.

Zaměstnávají několik místních obyvatel. Když se bude dařit, možná časem lyžování dá práci více Chilanů ze zemědělského regionu 100 km od Santiaga de Chile. Lyžařské průvodce dělají nadšenci z celého světa. Nemohu nezmínit jeden citát z filmu:

Jsem tu jako lyžařský guide, řidič rolby, myč nádobí, jsem švorc, nahou ženskou jsem neviděl už několik měsíců a bolí mě chodidla. Ale konec výčtu nevýhod, jsem placený za lyžování v prašanu!

Středisko El Arpa zatím přežívá, v roce 2011 dokonce pořádala chilské mistrovství ve freeskiingu, které zároveň tradičně je kvalifikačním závodem na známou sérii Freeride World Tour. Jenže 3 měsíce příjmů ročně jen těžko pokrývají provoz. Starý Toni Sponar je spokojený, splnil si zdánlivě šílený sen, vlastní lyžařské středisko, a i když možná nevypadá jako Schladming, jeho syn už má kde pokračovat. Vy byste nechtěli mít vlastní lyžařské svahy plné prašanu?

U závěrečných titulků vám jistě probleskne hlavou nejistota, jestli jste právě zhlédli výborný lyžařský film nebo nápaditě zpracovanou reklamu. Ale…není to vlastně fuk?

Pojďte se podívat sami na jedno z více než dvou set promítání SNOW FILM FESTu. Film v letošním roce získal ocenění od diváků na outdoorovém festivalu v Coldsmoke.

Trailer k filmu Vaya a la Cumbre

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: