HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Vášeň jménem „písek“ na Expediční kameře 2013 + FILM O FILMU

Vášeň jménem „písek“ na Expediční kameře 2013 + FILM O FILMU

Nebojte, nebudeme si povídat o malých dětech na pískovišti. Ale tak daleko to k nim zase ti, co propadli lezení na pískovci, nemají! Doplněno o film o filmu!

Pískaři

Dokumentárně laděný a čtyřicet minut trvající snímek s názvem Pískaři (respektive s pozdějším přejmenováním na Sandstone), natočený na motivy stejnojmenné knihy Bohumila Sýkory, je určen všem divákům bez ohledu jejich bližšího (adrenalinového) zájmu. Mapuje totiž historický vývoj a stav českého lezení „na písku“, jak se lidově mezi vyznavači tohoto náročného druhu skalního lezení říká, které má u nás v zemi dlouhou a hlubokou tradici a měl by o něm mít ponětí každý správný sportovec – jedná se totiž o víceméně světový lezecký unikát, neboť podobných hornin na světě není vůbec mnoho (a tento styl lezení je provozován zřejmě pouze u nás a v nejbližších lokalitách našich sousedů).

Lezení na „písku“ v oblasti Teplicka, Broumovska a Adršpašska není jenom o zdolávání pískovcových věží a zapisování se do deníčku. Jde především o zážitky, přátelství, společné radosti a starosti v těch několika (někdy desítkách) metrech mezi jištěním. Zatímco filozofie tohoto skalního lezení zůstává, vybavení a náročnosti cest se mění.

Na několika významných lezeckých cestách se tvůrci filmu za pomoci současných „pískařských es“ – Jitky a Luboše Mázlových, Dušana Janáka, Václava Šatavy a bratřích Stráníkových –  snaží přiblížit, jak se doba mění. Navíc ve filmu promlouvají i „pískařské legendy“ regionu. Je rozhodně se na co těšit!

Zhlédněte upoutávku (film získal ocenění „Nejlepší dokument“ a „Cena diváků“ na Mezinárodním horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích nad Metují!) a doražte na filmový festival, který se koná dokonce ve 150 městech!

A jak se Sandstone natáčel?

Natočit úžasné záběry ze skalních věží vyžadovalo i specifickou techniku. Jak se tedy natáčelo? Podívejte se na film o filmu:

DVD s filmem Sandstone si můžete zakoupit na twinstarfilm.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: