HedvabnaStezka.cz SvetBehu.cz Pohora.cz SvetOutdooru.cz TuleniPasy.cz Pádler.cz Festival OBZORY Expediční kamera SNOW Film fest

ZAJÍMAVÉ VYBAVENÍ

Vařič Jetboil Flash - efektivita na prvním místě

Svět outdooru otestoval nejnovější variantu vařiče Jetboil, model Flash. Doplňujeme původní krátkou recenzi z podzimu 2010 a přinášíme podrobné výsledky z testů v reálných podmínkách, které svědčí o značné efektivitě tohoto kompaktního vařiče integrovaného s nádobou ...Údaje výrobce:
Kompaktní vařič s nádobou opatřenou tepelným výměníkem
Výkon: 1300 W (4,500 BTU/h)
Doba varu: 2 min (0,5 l vody)
Objem nádoby: 1 l
Rozměry: 104 x 180 mm
Hmotnost: 397 g
Infocena: 2299 Kč
Dodává: North Trappers

Svět outdooru otestoval nejnovější variantu vařiče Jetboil, model Flash, který k nám dováží nový distributor značky Jetboil, firma North Trappers. Jetboil Flash se jen nepatrně liší od již několik let prodávaného původního modelu PCS (Personal Cooking System), jehož test jsme přinesli v druhé polovině roku 2004. Pro ty, kteří by snad o vařiči Jetboil ještě nikdy neslyšeli nebo nečetli, napovím, že se jedná o kompaktní vařič s integrovanou nádobou opatřenou tepelným výměníkem. Jeho konstrukce je zaměřená na vysokou efektivitu a je primárně určen spíše na ohřev vody (zalití čaje, kafe, nebo instantní dehydrované stravy) než na klasické vaření, i když i to je možné.

Koncepce vařiče

Než vás seznámím se závěry testu, uvedu prvotní informace a poznatky, které jsme zveřejnili jako krátkou recenzi v září 2010. Stejně jako předchůdce Jetboil PCS, i Jetboil Flash umožňuje ukrýt vařič spolu s malou 100 g kartuší do nitra litrové nádoby. Dovnitř se ještě vejdou s vařičem dodávané skládací plastové podpěry kartuše (trojnožka). Ty poslouží pro lepší stabilitu Jetboilu při vaření. Konstrukce Jetboilu je totiž jak si lze všimnout značně orientována do výšky.


foto: Jetboil Flash - vše se vejde do nádoby.


foto: Ve sbaleném stavu - vše je uvnitř nádoby (včetně 100 g kartuše Jetboil a trojnožky).


foto: Vařič našroubovaný na kartuši, rozložená trojnožka, dno nádoby s výměníkem chráněno ještě plastovým kalíškem.

Za svou efektivitu vděčí Jetboil zejména tepelnému výměníku napevno přivařenému na dně nádoby. Výměník je výrobcem nazýván FluxRing a díky velmi kompaktnímu spojení vařiče a nádoby zachytává a zužitkovává teplo, které by jinak unikalo do okolí. Pro lepší kompaktnost, ochranu proti zanesení výměníku nečistotami a pomoc při nalévání vody je dno nádoby kryto plastovým kalíškem o objemu 250 ml. Dva plné kalíšky naplní litrovou nádobu přesně po rysku „max safe fill“ (0,5 l), po kterou výrobce doporučuje nádobu plnit a používat.

Čím vším se Jetboil Flash liší od klasického modelu PCS? Zejména novou konstrukcí hořáku. Hořák již nemá střed z kovové tkaniny/drátěnky a je takřka plochý, mírně vydutý dovnitř, s mnoha otvory v celé ploše. Piezozapalování je vedeno skrze hořák a nikoliv bokem, jako tomu bylo u modelu PCS. Ovládání výkonu je nově pomocí drátěnky (dříve plastový „čudl“).

Víčko je měkčí a průhledné s otvorem uprostřed pro případně použití presovače na kávu. U původního modelu PCS bylo totiž nutné zakoupit presovač i s jiným víčkem opatřeným středovým otvorem. Na americkém trhu, kde je příprava kávy pomocí presovače populární, se prodává přímo i verze Jetboilu nazvaná Jetboil Flash Java, která již obsahuje i zmíněný presovač na kafe a „startovací“ pytlík s kávou.

Poslední, avšak zřejmě nejviditelnější, inovací je u Jetboilu Flash barevný gelový indikátor v neoprénovém izolačním obalu nádoby. Výrobce jej nazývá Flash color-change heat indicator a pravděpodobně jemu vděčí nový model za svůj název. Jakmile je voda horká nebo vaří, tak se okénka indikátoru stylizovaná do tvaru plamene zbarví do oranžova. Jde o vychytávku, díky které nám již jen pouhý pohled na vařič napoví, co se děje uvnitř, jestli nám už voda vaří, nebo nikoliv.


foto: Jetboil Flash připravený k provozu, vpravo víčko/šálek který ve sbaleném stavu kryje dno nádoby.

Jetboil Flash je nabízen celkem ve 4 barevných provedeních. Výrobce udává, že na malou 100 g kartuši uvaří vařič 10-12 litrů vody, při spotřebě 100 g/hod. Udávaná účinnost vařiče je až 75%.

Poznatky z praxe (doplněno 18.1.2011)

Vaření v Jetboilu Flash je opravdu rychlé a bezproblémové. Gelový indikátor, integrovaný v neoprénovém izolačním obalu, se začne zabarvovat v momentě, kdy teplota vody uvnitř nádoby dosáhne zhruba 60°C. Plně zbarvený začíná být při teplotě vody cca 90°C. Poté se už jeho zbarvení spíše jen zintenzivňuje.


foto: barevný gelový indikátor v neoprénovém izolačním obalu nádoby (gel za běžných teplot je čirý)

Následující tabulky ukazují, jak se Jetboil Flash chová v praxi a jakých reálných hodnot je možné při vaření dosáhnout. Každý údaj je ve většině případů průměrem z minimálně 2-3 měření. Pro měření na vařiči Jetboil jsem používal originální plynové kartuše Jetboil Jetpower se směsí plynu s obsahem isobutanu pro lepší výkon při nízkých teplotách (butan 45%, isobutan 28%, propan 26%, ethanol 1%).

První tabulka ukazuje výsledky změřené při „pokojové“ teplotě vzduchu 21°C a vody 18°C. Objem vody 0,5 l, kartuše Jetboil Jetpower 100:

vařič hmotnost kartuše naměřený čas (min) spotřeba plynu (g)
Jetboil PCS nová kartuše 186 g 2:26 až 2:40 4 - 5 g
Jetboil Flash nová kartuše 186 g 2:45 až 2:55 4 - 5 g

 

Komentář: Do měření jsem zahrnul i původní model Jetboil PCS. Měřeno bylo se zcela novou kartuší. Jak vidno, reálný čas varu 0,5 l vody se pohybuje těsně pod 3 minutami, v průměru okolo 2 min 45 s. Důležité je však všimnout si spotřeby plynu která se pohybuje mezi výbornými 4 – 5 g! Pro srovnání, nejlepší spotřeba vařiče, z vařičů které mi kdy prošly rukama, při varu 0,5 l vody se pohybovala mezi 7-8 g plynu (např. Snow Peak Gigapower Titanium, Optimus Crux, nebo i VAR 2).

Druhá tabulka ukazuje výsledky změřené při teplotě těsně pod nulou (vzduch -1°C, voda cca 10°C), v reálných zimních venkovních podmínkách, za bezvětří. Objem vody 0,5 l, kartuše Jetboil Jetpower 100:

vařič hmotnost kartuše naměřený čas (min) spotřeba plynu (g)
Jetboil Flash 166 - 160 g 5:20 6 g
Jetboil Flash 160 - 154 g 6:50 6 g

 

Komentář: Jde o dvě měření na aktuálním modelu provedená za sebou. Kartuše plná zhruba ze 2/3. Je vidět, že čas se oproti pokojovým podmínkám značně prodloužil (a také se prodlužuje i se snižujícím se tlakem plynu v kartuši), nicméně spotřeba se jen velmi nepatrně zvýšila, což jde na vrub právě efektivitě vařiče.

Třetí tabulka ukazuje výsledky změřené opět při „pokojové“ teplotě vzduchu 21°C a vody 18°C, ale pro objem 1 l vody (zcela plná nádoba Jetboil) a přináší srovnání s několika dalšími vařiči zaměřenými na efektivitu a také s u nás značně rozšířeným "konvenčním" vařičem VAR 2 (měřené s titanovým nádobím ALB o objemu 1,5 l a průměru dna 16 cm):

vařič naměřený čas (min) spotřeba plynu (g)
Jetboil Flash 5:55 8
Primus EtaPower EF 3:05 8
MSR Reactor 2:40 10
VAR 2 4:32 12

 

Komentář: Z tabulky je jasně patrné, že Jetboil Flash sice nepatří mezi nejrychlejší vařiče, ale co se týká efektivity (spotřeby paliva), tak se drží na špičce.

Z výsledků plyne, že Jetboil není zdaleka a za všech okolností nejrychlejší vařič, ale co se týká spotřeby a tedy i efektivity, tak patří mezi elitu. K uvedení 0,5 l vody do varu potřebuje pouhých 4 – 5 g plynu. Zcela naplněný na zhruba 1 litr si pak řekne o 7 – 8 g plynu. Takové údaje jen těžko hledají konkurenta.

Porovnám-li nový Jetboil Flash s prapůvodním modelem Jetboil PCS, pak mi neunikne několik znatelných vylepšení. Kromě toho, že oba vařiče se za různých okolních podmínek sem tam „o chlup“ přetahují v rychlosti a spotřebě (může za to pravděpodobně pozměněná koncepce hořáku) a že Flash přináší vizuální teplotní indikátor, tak například regulace výkonu je u modelu Flash jemnější. Dále, původní značně tvrdé a nepoddajné víčko modelu PCS nahradilo průhledné a mnohem měkčí víčko modelu Flash s otvorem na presovač na kávu. Ostatně u modelu PCS se nám v redakci častým používáním tuhé víčko na svém lemu zlomilo. U nového už tento problém s největší pravděpodobností nenastane. Jakkoliv se zdá fígl s barevným gelovým indikátorem teploty marnotratný a nebál bych se říci až pouťový, tak musím uznat, že v praxi jsem si ho nakonec docela oblíbil. Umožní totiž věnovat se mnoha dalším věcem při přípravě jídla bez nutnosti sledovat, cože se vevnitř aktuálně děje a zda voda už vaří. Můžete tak například krájet chleba, hledat čaj, nebo třeba i stavět stan a ve vhodný okamžik prostě jen vařič vypnout, aniž byste se vůbec zajímali o to, co se děje pod pokličkou.


Foto: původní značně tvrdé a nepoddajné víčko modelu PCS (časem prasklo v lemu) nahradilo průhledné a mnohem měkčí víčko modelu Flash s otvorem na presovač na kávu.

Za celou dobu testování jsem nezaznamenal žádný vážnější problém a jen těžko mohu Jetboilu Flash něco vytknout. I když jedna věc by se přece jen našla. Jde o nasazení nádoby na vařič a její zafixování pootočením. Jde to poměrně ztuha (zvláště porovnám-li to se starším PCS) a zdá se že mechanické sladění jednotlivých dílů by mohlo být ještě lepší. Možná že později se běžným opotřebením vše srovná. Druhým možným úskalím, plynoucím z koncepce vařiče na výšku, je jeho možná nestabilita. Tu řeší dodávané podpěry, ale stejně je vhodné věnovat větší pozornost výběru místa pro vaření.


Foto: Jste-li příznivcem značky, můžete si k Jetboilu pořídit i prakticky skládací příbor Jetset Utensil Kit, který lze zasunout za tunýlek v neoprenovém obalu vařiče Jetboil (naproti na druhé straně proti uchu).

Jetboil Flash díky své úzké a vysoké nádobě nikdy nenahradí klasické vařiče s variabilním a širokým nádobím, ve kterém bude klasické kuchtění příjemnější. Je určen spíše pro ohřívání vody, kterou poté zalijete instantní stravu nebo si z ní uděláte pití. Hledáte-li moderní, neokoukaný a netradiční, efektivní vařič, spíše pro jednu osobu, výjimečně i pro dva s tím, že nejčastěji připravujete instantní jídla a nápoje, pak Jetboil Flash může být tím pravým pro vás. Dosáhnete efektivity vaření, kterou vám ostatní budou moci jen závidět. Zatímco ostatní budou bědovat a tahat z batohu druhou kartuši, vy stále pojedete na tu první.

© Svět outdooru, test leden 2011, krátká recenze ze září 2010 byla doplněna zkušenostmi z testu, u článku zůstaly zachovány údaje o případných odkazech, komentáře a počet čtenářů původní krátké recenze. Text a foto Petr Macháček

Placené odkazy k tomuto článku:
Revoluční vařiče Jetboil FLASH- rychlovarná konvice do přírody. K dostání, zde.

Zde může být váš odkaz! Napište nám.

24.01.2011, Petr Macháček


Diskuse


Vojta
Vojta
V testu mě chybí nějaké srovnání z klasickým typem vařiče, hlavně co se týče zbalitelnosti a váhy bude tahle vymoděná hračka pozadu, pokud mě neušetří tolik plynu že bych nemusel tahat 250G bomby
15. 09. 2010, 14:58:00
Jan Hotmar
Jan Hotmar
Tahle vymóděná hračička v roce 2004 byla poměrně převranou novinkou, která po dlouhé době přinesla mezi vařiče něco nového a od té doby se více výrobců začalo zaobírat celkvou účinností vařiče a nádoby - viz poslední testy vařičů a nádob s integrovaným tepelným výměníkem. Ke sbalitelnosti a porovnání doporučuji přečíst původní test - http://www.svetoutdooru.cz/clanek/?107293-jetboil-personal-cooking-system - neboť rozměry se nezměniliy. Obecně je to povedený vařič pro sólisty a na kratší výpady - se 100g kartuší je opravdu kompatní a výkonný při malé spotřebě paliva.
15. 09. 2010, 17:07:00
Petr Macháček
Petr Macháček
V textu se píše: "Svět outdooru testuje ...." a ".... než vás seznámím se závěry testu, nabízím vám alespoň několik prvotních informací a poznatků ..." / Tebe člověče vo.... každá bába v samoobsluze. Místo mouky ti klidně prodá brambory. :-) Ale chápu, čtení už dneska není moc v módě. Test bude brzo, musíme to řádně proměřit a vyzkoušet v terénu. Podle dosavadních zkušeností už teď můžu říct, že v praxi na tom bude prakticky skoro stejně jako již testovaný starší Jetboil PCS. Dokonce se kupodivu zdá, že PCS vaří o malinko rychleji než Flash.
15. 09. 2010, 18:17:00
Kiče
Kiče
Vojto, ak budeš výsledky testu čítať tak pozorne, ako tento článok, tak ti to bude aj tak celé na nič. :-)
15. 09. 2010, 20:51:00
vonkreuz
vonkreuz
Tuhle hračku jsem měl před dvěma měsíci v ruce na jedné prezentaci. Myšlenka je to hezká, ale zdá se mi, že skutečně jen jako system pro jednoho. Jsem-li venku a celý den jdu nebo vyvíjím fyz. náročnější činnost, chci večer hodně pít a to samé ráno a proto se mi zdá použitelný objem 0,5-1l málo Nevím, jak velká je vůli mezi vnitřními stěnami a 100gr kartuší, abych ji mohl mit v obalu - budu-li dávat kartuši dovnitř bez obalu, tak ho brzy poškrábu a sbohem nepřilnavý povrchu. Prezentující nám tlumočil slova Radka Jaroše, že co má tuhle hračku, bere si na vrcholový útok už jen jednu 250gr kartuši místo dvou, jak dříve. Osobně se mi líbí toto řešení (http://www.lezec.cz/fotos/clanky/mobyduck/domaciPotreby.jpg) pro případ absence rovné plochy. Já pro zimní vaření v současti zkouším kombinovati benzínový MSR Whisteperlite Int. s Brunton Stove Stand + VAR2... Každé má pak něco plusového.
21. 09. 2010, 22:59:00
Radek
Radek
Mam predchozi model uz 3 roky a k plne spokojenosti,v lete i v zime. A kdyz se nas loni na podzim seslo v Yosemitech 6 chlapu a kazdny rano vytahnul ten sam varic ,tak to nebude zase tak spatny kousek.Ja ho mohu osobne vrele doporucit.S pozdravem,Radek.
27. 09. 2010, 08:38:00
Ondra
Ondra
Hodně dlouho jsem přemýášlel jak vyřešit co nejsbalitelnější a nejlehčí vaření na alpské výstupy pro dva a pak jsem mohl testovat tohle a zamiloval jsem si to. Pro dva naprosto v pohodě, obsluha jednoduchá, bezpečná i ve stanu, a opravdu to šetří plyn, a to výrazně. Můžu osobně potvrdit těch 10-12 litrů na jednu 100g kartuši. Směs v kartuši je navíc jiný než ve všech ostatních, obsahuje snad dokonce i malé procento ethanolu, aby to hořelo lépe v mrazu.
21. 12. 2010, 18:40:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Dnes byla původní recenze doplněna praktickými poznatky na kompletní test i s naměřenými hodnotami.
24. 01. 2011, 09:53:00
Tomky
Tomky
Odkud pochazi informace o smesi Jetpower (butan 45%, isobutan 28%, propan 26%, ethanol 1%)? Vsude je uvedena smes isobutan/propan.
26. 01. 2011, 21:37:00
Petr Macháček
Petr Macháček
Od dodavatele a ten ji má předpokládám od výrobce.
27. 01. 2011, 02:28:00
alpenstock
alpenstock
http://www.youtube.com/watch?v=FijVuEnIZWU
29. 01. 2011, 20:46:00
Pmadle
Pmadle
Jak jsem dnes zjistil při koupi tohoto převratného modelu na běžně dostupné kartuše u nás COL,VAR2 sice fungují , ALE jsou větší a nejdou dát dovnitřku nádoby..což mě trochu vadí...:-)
21. 02. 2011, 18:15:00
Chcem sa spytat ako je to s novymi nadobami. Jetboil kartuse maju specialne zlozenie plynu, ktore efektivnejsie zohrievaju? Alebo tam mozem dat akekolvek ine kartuse? Dik, Juro.
24. 08. 2013, 23:15:34

Sem vložte diskusní příspěvek.


 
 +   = 
*napište slovy, kolik je pět plus pět
 
* - antispamový filtr není vyžadován u registrovaných přispěvatelů
 

RSS této diskuze