Vánoce a Karpatské horské příběhy Boro Tomise

Vánoce a Karpatské horské příběhy Boro Tomise

Počátkem prosince 2012 pokřtil vydavatel druhou knihu povídek Boro Tomise, slovenského milovníka hor, toulání a dobré nálady, nazvanou Karpatské horské príbehy od táborových ohňov. Stejně jako předchozí knihu Kapor Fatranský ji vydal internetový server Hiking.sk. Hned několik příběhů v knize se dotýká Vánoc a proto jsme jeden vybrali jako malou ukázku…

Jsou to právě čtyři roky, kdy jsme o Vánocích 2008 přinesli krátké úryvky z knihy povídek Boro Tomise, slovenského milovníka hor, toulání a dobré nálady. Počátkem prosince 2012 pokřtil vydavatel druhou Borovu knihu s názvem Karpatské horské príbehy od táborových ohňov. Stejně jako předchozí knížku Kapor Fatranský ji vydal internetový server Hiking.sk. Hned několik příběhů v knize se dotýká Vánoc a tak jsme jeden vybrali jako malou ukázku.

Pro všechny, ke kterým se dostala první porce příběhů, je to dobrá zpráva. I tentokrát jde o více než dvacítku outdoorových příběhů z horských toulání a z práce na chatách Malé Fatry. Příběhy jsou to povětšinou milé a hodně úsměvné, ale najdou se i vážnější. Boro Tomis některé z nich publikoval na zmiňovaném webu Hiking.sk, ale více než polovina příběhů dosud nikde publikována nebyla. Autor napsal několik článků i pro náš web, najdete je především v seriálu Ze zaprášeného batohu. Z nové knihy jsme připravili malou ochutnávku, která povzbudí vaše chuťové buňky před vánočním hodokvasem.

Povídku jsme poněkud zkrátili a do příběhu vstoupíme ve chvíli, kdy parta kamarádů kvůli počasí skončila své předvánoční putování po hřebeni hor předčasně v hospůdce v kterési vesničce pod hřebenem. Na začátku si ale přečtěte pár výstražných vět z úvodu povídky.

Když prozradím, že v nezkrácené povídce je gurmánská hostina ještě o něco delší, je myslím o propagaci knížky Boro Tomise postaráno. Povídku si ostatně můžete přečíst celou na zmíněném webu Hiking.sk, kde vyšla na Vánoce roku 2008. Můžu jen opakovat, co jsem napsal o první knize. Humor spolu s úctou k horám a k přírodě, to je koření, které Boro Tomis namíchal do svých povídek mistrně, někde přidal i trochu smutku a napětí. Povídky působí laskavě i tehdy, kdy je příběh přece jen drsnější. Hlásím i střet zájmů, protože ilustrace v knize nakreslil autor tohoto článku. To ale na hodnocení povídek nic nemění. Pokud vás kniha zaujala, informace o objednání jsou na webu (cena 9,90 € plus poštovné). Najdete zde i další ukázky.

Ale to klidně počká po Vánocích, teď je čas pro všechny lidi dobré vůle. Užijte si Vánoce, redakce Světa outodoru přeje všem čtenářům spokojené a pohodové svátky vánoční a k nim i široký úsměv a dostatek humoru.

© Svět outdooru, prosinec 2012, text Jiří Červinka

Placené odkazy k tomuto článku:
Zde může být váš odkaz!Napište nám.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: