Val d’Hérens – kamenné pyramidy Euseigne

Val d’Hérens – kamenné pyramidy Euseigne

Nedaleko vesničky Eusigne, v údolí Val d’Hérens si příroda opět jednou vyhrála. Ze svahu zde vyrostly skalní útvary, které až nápadně připomínají pyramidy nebo kamenná termitiště.

V délce přibližně 500 metrů se ze mě tyčí 10 až 15 metrů vysoké jehlany s průměrem až 3 metry. Tyto skalní útvary připomínající pyramidy jsou tvořeny z morénového materiálu, některé mají ještě přídavek. Velké přibližně 20 tunové kamenné bloky z granitové břidlice nebo serpentinou, které pyramidy chrání před povětrnostními vlivy.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Skrze pyramidy

Před 10 000 lety začal Eringerský ledovec ustupovat čímž se vytvořily dvě údolí a říčky Borgne a Dixence. Ustupující ledovec po sobě zanechal spoustu morenového materiálu, který vyplňoval dutiny v ledovci, postupně docházelo ke stlačování dutin. Tyto skalní útvary byly vystaveny větru, dešti i erozi až je příroda zformovala do současné pyramidové podoby.

V roce 1947 byl skrz pyramidy postaven silniční tunel. Takže si je i během cesty můžete velmi dobře prohlédnout. Dnes jsou pyramidy významnou geologickou památkou a jsou chráněny.

Hned vedle v údolí Val d’Hérémence najdete také další zajímavost. Přehradu Grande Dixence, jejíž 285 metrů vysoká hráze je nejvyšší betonovou hrází na světě. Je stejně široká jak základna slavné Cheopsovy pyramidy a dvakrát tak vysoká a objemná.

Jakmile projedete skrz pyramidy, otevře se vám výhled na zelené údolí Val d’Hérens orámované korunami stromů. Nad nimiž se tyčí špičky hor a leskne se „bílý zub“ čtyřtisícovky Dent Blanche.

Švýcarsko přirozeněPříroda Švýcarska – vodopády, ledovce, bílé štíty, zelené louky, soutěsky.

Švýcarsko nabízí největší rozmanitost na relativně malé ploše. Poznejte 35 nejkrásnějších přírodních úkazů, které můžete najít přehledně na mapě. Pro další, převážně praktické informace (ubytování, možnost dopravy, speciální akce apod.) navštivte stránku pro milovníky Švýcarska: MojeSvycarsko.com.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: