V základním táboře pod Dhaulagiri (8167 m) zahynuli v lavině Ján Matlák a Vladimír Švancár

V základním táboře pod Dhaulagiri (8167 m) zahynuli v lavině Ján Matlák a Vladimír Švancár

Následkem několikadenního hustého sněžení došlo v Himalájích k uvolnění velkého množství velkých lavin. Jedna z těchto lavin se bohužel uvolnila ve středním Nepálu v oblasti osmitisícové Dhaulagiri o půl jedenácté večer 14. října, kde zasáhla základní tábor slovensko-české skialpinisticko-horolezecké expedice Dhaulagiri 2014.

Členové expedice sestoupili z druhého výškového tábora do základního tábora kvůli ohlášené změně počasí a příchodu mohutných sněhových srážek: „Nová správa: dnes sme vďaka počasiu všetci zliezli z druhého tábora do BC. Do rána nám napadlo cca 1/2 m snehu. Podľa predpovede si dáme asi 2 dni oddych v BC a potom začneme vynášky do 3. tábora.“

Poslední informaci o tom podali na expedičním webu Dhaulagiri 2014 skialpinisticko-horolezecká expedice 13. října: „Sneží, sneží, stále sneží …. Stále čakáme v BC na lepšie počasie 🙁  Všetci veríme, že sa počasie ešte umúdri.“

Podle dostupných informací většina členů expedice byla v době pádu laviny ve společenském stanu. Bohužel, vedoucí expedice horolezec a skialpinista Ján Matlák, horolezec Vladimír Švancár, a šerpové Ghoj Kumar Rai, Dorje Sherpa a Gopal Rai byli v tu chvíli v menších expedičních stanech. Všechny stany zasáhla lavina. Naštěstí, z velkého společenského stanu se všem přítomným podařilo dostat ven. Následně byli v ranních hodinách evakuováni vrtulníkem do Pokhary.

Ve čtvrtek 16. 10. se Jiří Švihálek, Peter Kostelanský a tři Nepálci vrátili vrtulníkem do základního tábora, kde společně vykopali tři šerpy a oba slovenské členy expedice a potvrdili jejich úmrtí.

Bohužel se v letošní podzimní sezóně jedná o čtvrtou lavinovou tragédii na vysokých kopcích – Shisha Pangma – Dynafit Double 8, dvě laviny v Chile, a teď je kromě Dhaulagiri ještě nezvěstných řada trekařů na různých místech Himalájí.

Upřímnou soustrast všem pozůstalým a kamarádům.

Fotokoláž Ondra Švihálek
Foto Dhaulagiri 2014 Expedition.sk a Nima Nangyal Shepra.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: