V USA řeší problémy s nezodpovědnými turisty pokutou

V USA řeší problémy s nezodpovědnými turisty pokutou

Vezmu si malou svačinu a vyrazím na túru na čtyřtisícovku, vylezu na vrchol a jelikož je večer, zima, …, tak si zavolám záchrannou službu, aby mě dostali dolů. Tak bohužel často vypadá realita.

Pikes peak (4302 m) v americkém Coloradu je nejnavštěvovanějším vrcholem v celých Spojených státech, ročně na vrchol vystoupí kolem půl milionu turistů. Větší část na vrchol vyjede autem nebo ozubnicovou železnicí, která je zde nejvýše položená na severní polokouli.

Barr trail

Pěší turisté nejčastěji využívají 20 km dlouhou stezku Barr trail. Samotný výstup není vůbec technicky náročný, problémem bývá velký rozdíl v teplotách na úpatí a vrcholu, běžně 15-20 °C a turisté na toto nejsou vybaveni, zvláště v případě, že se ještě výrazně změní počasí (analogie s některými alpskými vrcholy je více než na místě). Stejnou cestou zpět sestupují jen ti nejzdatnější – za jeden den 40 km s převýšením 2200 metrů nahoru, 2200 dolu opravdu už není úplně snadné. Takže část sestupuje po kratší 12 km dlouhé trase, ale většina sjede dolů vláčkem nebo s turisty, kteří na vrchol vyjeli autem.

Ale pokud nezodpovědný nevybavený turista dorazí na vrchol pozdě večer, kdy už zubačka nejezdí, případně je pro špatné počasí uzavřená, tak se nechce (a nezvládá) vracet, zavolá nouzovou linku a nechá pro sebe dojet záchranáře. Některé asi nějak nenapadlo, že se budou muset dostat i dolů.

A právě pro takovéto jedince připravila městská rada v nejbližším městě, Colorado Springs, novinku. Za záchranou akci v době, kdy je silnice na vrchol uzavřena zaplatí 500 dolarů, v případě, že je otevřena pouze 100. Poplatek se samozřejmě netýká situací, kdy je zachraňovaný např. zraněn, platí se pouze, pokud si za to dotyčný může sám svojí nezodpovědností.

Pikes peak

Co si o zavedeném poplatku myslíte? Má každý právo na záchranu, pokud se dostane do problémů? Nebo byste zneužívání záchranné služby trestali nějak jinak? Máte nápad, jak by šlo situaci předcházet? Třeba vybírat zálohu na záchranou akci už při vstupu do oblasti, aby každý věděl předem „co je ve hře“? Potkáváte podobné turisty i v nám bližších pohořích? Pište do diskuze pod článkem….

Zdroj: climbing.about.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: